Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 8 OEM - format, recovery z dysku zewnętrznego

29 Mar 2013 12:20 8538 7
  • Poziom 7  
    Drodzy czytelnicy,

Po przeczytaniu połowy Internetu poddaję się i proszę o pomoc. Oto plan:

1. Dyski padają i bywają wymieniane, więc kiedy pojawił się w domu nowy Inspiron 7720 (Windows 8 z kluczem w BIOS-ie, bez płyty instalacyjnej), chciałem zrobić od razu reinstalkę, żeby być gotowym na niepewną przyszłość. Nie mam obecnie na dysku nic ważnego.

2. Używając narzędzia systemowego "Utwórz dysk odzyskiwania" (nie: Dell Backup & Recovery - ten robił problemy) skopiowałem 16-gigową partycję Recovery na dysk zewnętrzny. Gdy drugi raz odpaliłem to samo narzędzie, poprosił tylko o ok. 300 MB flasha. Rozumiem, że skopiował tę inną, mniejszą partycję recovery. Różnią sie wielkością, ale struktura plików jest taka sama:

Cytat:
    boot/
    efi/
    sources/
    bootmgr
    bootmgr.efi
    (ten większy ma jeszcze plik reagent.xml)

3. Mam więc dysk zewnętrzny i flasha z większym i mniejszym recovery. Teraz chciałbym sformatować cały dysk, podzielić na kilka partycji i zainstalować system od nowa. Ale nie wiem, co mam teraz zrobić. Podłączam dysk zewnętrzny, restartuję system (zaawansowane wyłączanie systemu -> użyj urządzenia -> USB Storage Device oraz inne opcje) i... nic. System startuje tak jak zawsze, dysk zewnętrzny został olany.

Czy brakuje jakiegoś loadera, czy jak? Oczekuję, że pojawi się jakiś instalator, jak w starym dobrym XP, gdzie mogłem sformatować cały dysk, podzielić go od nowa na kilka partycji i zainstalować Windowsa na C:/. A kiedy wyłączyłem UEFI w BIOS-ie i włączyłem Legacy i ustawiłem boot na dysk zewnętrzny, napisał, że "NTLDR Missing". Rozumiem, że to ślepa uliczka i wróciłem do UEFI, tyle że jestem w kropce. Mam system, ale usunąłem partycję recovery (choć mam ją na dysku zewnętrznym).

I co będzie, jak po prostu sformatuję dysk za pomocą jakiegoś livecd, czy coś?

Pomocy:(.
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Czy nie prościej zrobić obraz partycji na zewnętrzny nośnik i w razie potrzeby przywracać ?
    Proponuję fsarchiver z live partedmagic.
    jacklament napisał:
    Mam system, ale usunąłem partycję recovery (choć mam ją na dysku zewnętrznym).
    Pozdrawiam

Co się stało z partycją recovery ? Masz obraz partycji recovery czy pliki z niej skopiowane ?
    DVD recovery zrobiłeś po zakupie ?
    Jakie problemy robił Dell bacuip recovery ?
  • Poziom 7  
    Cześć! Dzięki za odpowiedź.

Cytat:
    Czy nie prościej zrobić obraz partycji na zewnętrzny nośnik i w razie potrzeby przywracać ?

No a nie jest to w zasadzie to samo? Użyłem po prostu systemowego narzędzia stworzonego właśnie do skopiowania zawartości ukrytej partycji recovery na dysk zewnętrzny. W środku ewentualnego .iso będzie przecież to samo? Czy obraz pomoże w kwestii wykrycia dysku zewnętrznego przy starcie?

Cytat:
    Co się stało z partycją recovery ? Masz obraz partycji recovery czy pliki z niej skopiowane ?

Systemowe narzędzie, po skopiowaniu na dysk zewnętrzny zaproponowało usunięcie partycji recovery, skoro mam ją już na dysku zewnętrzny. Tak też postąpiłem. Uwolnione miejsce dołączyłem do C:.

Cytat:
    DVD recovery zrobiłeś po zakupie ?

DVD się nie dało, ani w tym narzędziu systemowym, ani w dellowskim.

Cytat:
    Jakie problemy robił Dell bacuip recovery ?

Nie widział podłączonego dysku zewnętrznego/flasha podczas wykonywania "fabrycznej kopii zapasowej" ("myślał" w nieskończoność, albo "nie wykryto klucza USB"). To samoprzy tworzeniu "dysku ratunkowego".

Swoją drogą, czy dysk ratunkowy wystarczy, żeby przywrócić system? Chyba nie, bo on zajmuje kilkaset MB, a pliki recovery mają ponad 13 giga. To czym się różni ten mały recovery do dużego?:/

Pozdrawiam

EDIT: Czytam równoległy wątek kogoś innego i przyszło mi do głowy uściślenie, z czym mam problem. Mam recovery na dysku zewnętrznym, wierzę, że jest dobrze skopiowane, tylko teraz nie wiem, co mam zrobić, żeby ten dysk zewnętrzny rozpoczął procedurę znaną z instalek XP (zobacz zdjęcie: http://lajfmajster.pl/images/2009/01/instalacja_windows_06.jpg). Wtedy skasuje wszystkie partycje, stworzę sobie własne i na C: zainstaluje Windowsa. Da się tak? Czy Windows 8 potrzebuje koniecznie tworzyć te małe dodatkowe partycje - 100 megową, 250 megową i jeszcze jedną i jeszcze kilkunastugigową recovery?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Oczywiście dysk odzyskiwania nie wystarczy od przywrócenia systemu z recovery. Trzeba było zrobić DVD recovery jeżeli nie chciał na USB.
    Namieszałeś. Nie grzebie się w partycjach przed zrobieniem kopi a szczególnie nie usuwa się partycji recovery ani nie zmienia rozmiarów partycji. Przywróć partycję recovery a potem wykonaj DVD recovery jeżeli się jeszcze da wykonać (w instrukcji laptopa masz napisane jak to zrobić ) bo recovery są wrażliwe na zmiany wielkości partycji.
    Zrób kopię obecnego systemu na wszelki wypadek na zewnętrzny nośnik żebyś nie został z niczym w razie niepowodzenia.
    Tak na przyszłość to systemowe narzędzia są bardzo zawodne. Lepiej robić kopię systemu zewnętrznymi narzędziami.
    Pozdrawiam
    Przywracanie z recovery utworzy oryginalny podział na partycje. To nie jest to samo co instalacja xp z CD.
  • Poziom 7  
    Cześć!

Ale przecież piszę, że mam kopię Recovery. Mam ją na dysku zewnętrznym, tylko on jest chyba w MBR, a nie GPT i dlatego go UEFI nie widzi podczas bootowania. (Czy wystarczy dysk zewnętrzny zmienić na GPT i przy bootowaniu i ustawieniu na boot z USB w UEFI, ruszy program instalacyjny?). Do tego mam kopię Recovery też na innym komputerze oraz właśnie zwróciłem te pliki na nowo utworzoną partycję na Inspironie (czy trzeba zrobić coś jeszcze oprócz odebrania literki, żeby system wiedział, że to jest partycja recovery?).
  • Spec od komputerów
    Nic nie trzeba. Partycja recovery ma być ukryta.
  • Moderator Samochody
    jacklament napisał:
    Teraz chciałbym sformatować cały dysk, podzielić na kilka partycji i zainstalować system od nowa.
    Dobra rada - nie rób tego, obecnie nic nie przemawia za podziałem dysku na partycje (kiedyś był to rozmiar klastra i maksymalny rozmiar partycji), to zawsze tylko mniejsza lub większa strata miejsca. Do organizacji danych na dysku służą foldery.
  • Poziom 7  
    No dobra, będę się więc martwił, jak użyć recovery dopiero, kiedy coś mi się zepsuje. Partycja jest na swoim miejscu, jest ukryta, są na niej pliki recovery, mam też kopię recovery poza komputerem jakby coś. Dzięki za pomoc i poradę.

Pozdrawiam!