Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz zelmer- dziwne uszkodzenie wirnika.

29 Mar 2013 13:36 4635 5
 • User under supervision
  Witam. Pisałem wczoraj temat, że kupiłem odkurzacz Zelmer 268,6 i iskrzy oraz nie równo pracuje, dzisiaj stało się coś bardzo dziwnego. Wyczyściłem komutator, wmontowałem wirnik, odpaliłem silnik, pochodził może z minutę (nie śmierdziało już, a i iskrzył jakby mniej). Nagle coś walnęło w środku i silnik zaczął stawać. Po rozebraniu złapało mnie niezłe zdziwienie, zdjęcia wirnika:

  Odkurzacz zelmer- dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz zelmer- dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz zelmer- dziwne uszkodzenie wirnika. Odkurzacz zelmer- dziwne uszkodzenie wirnika.

  Ktoś mi powie co spowodowało tak dziwne uszkodzenie wirnika? Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Dobrze, że silnik nie był poza obudową bo latające elementy mogły by wyrządzić komuś krzywdę. Da się ten wirnik naprawić? Posklejać komutator np kropelką? :D  Temat ma charakter żartobliwy, proszę nie brać tego dosłownie, ale uszkodzenie wirnika jest jak najbardziej prawdziwe, tylko sugestia jego naprawy jest żartobliwa :)
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 20  
  Prawdopodobnie mocowanie szczotek było już wyrobione co spowodowało, iż krawędź szczotki zablokowała się między komutatorami a reszty się już domyślasz.
  Tego już nie naprawisz - sklejenie kropelką nic nie da, nie będzie to miało wystarczającej wytrzymałości ani odporności na drgania. Pozostaje Ci kupić nowy wirnik bo raczej w zabawę z nabijaniem nowego komutatora nikt nie będzie się bawił.
  Reasumując w warunkach domowych nic z tym już nie zrobisz.
 • User under supervision
  Szczotki są nowe, ale fakt jedna była zawieszona, co do wirnika to wiem, że go nie naprawię. Ale czy jest sens kupować nowy? Do tego- w ogóle dostępny jest ten wirnik?
 • Helpful post
  Moderator of Cars
  Nie ściemniaj - sam rozłupałeś ten komutator. Wirnik da się naprawić - oczywiście nie w domu. Są zakłady dorabiające nowe komutatory i uzwajające na nowo wirniki - opłacalne przy maszynach rzadkich, bądź drogich. A tutaj - wpisz w googlach typ silnika, bądź odkurzacza, pokażą się odnośniki do części.
 • User under supervision
  Komutatora nie rozłupałem, sam się rozleciał. Wirnika szukałem ale... nie mogę znaleźć. Chyba nie są już produkowane.
 • Helpful post
  Home appliances specialist
  EltraATS wrote:
  Komutatora nie rozłupałem, sam się rozleciał..


  Rozłupałeś. Same też poodginaly sie wszystkie zaciski mocujące uzwojenie ?
  I jeszcze ten pomysł z kropelką, ogarnij się chłopak :)

  Ps. Wirniki 300.1200 lub 300.4200 są dostepne w internecie, wytarczy wpisać.