Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja obrotów silnika z pralki

discawery 29 Mar 2013 15:42 4632 7
  • #1 29 Mar 2013 15:42
    discawery
    Poziom 10  

Witam!
    Posiadam silnik od pralki Z.E.M EDA BP-2f, typ pracy S1, 220V 180W 1400 obr/min.
    Troche dla mnie tych obrotów za dużo, chciałbym ograniczyć je potencjometrem.
    Jakie potrzebuje podzespoły?Jaki potencjometr, tranzystor, dioda, i rezystor(jaki opór i ile ich?2 czy więcej?)Za podanie prostego schematu podłączenia też byłbym wdzięczny, bo musze wytrawić płytkę.
    Dzięki, wesołych świąt!

0 7
  • Pomocny post
    #2 29 Mar 2013 15:52
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

discawery napisał:
    Witam!
    Posiadam silnik od pralki Z.E.M EDA BP-2f, typ pracy S1, 220V 180W 1400 obr/min.
    Trochę dla mnie tych obrotów za dużo, chciałbym ograniczyć je potencjometrem.
    Jakie potrzebuje podzespoły?Jaki potencjometr, tranzystor, dioda, i rezystor(jaki opór i ile ich?2 czy więcej?) Za podanie prostego schematu podłączenia też byłbym wdzięczny, bo muszę wytrawić płytkę.
    Dzięki, wesołych świąt!
    Pane Havranek, to se tak neda, nawet jakby dał... :D
    Przedmiotowy silnik, to indukcyjny silnik jedno, a właściwie, dwu fazowy, o dwóch parach biegunów - prędkość synchroniczna 1500rpm. (obr./min.), dla częstotliwości napięcia go zasilającego 50Hz.
    Jego wartość prędkości obrotowej jest dość "sztywna".
    Zastosuj przekładnię zmniejszającą obroty - pasową, zębatą, itp.
    Albo pozostaje b. drogie rozwiązanie w postaci jednofazowego falownika obniżającego wartość częstotliwości napięcia zasilającego ten silnik.

Pozdrawiam

P.S.
    A człowiek (wolny człowiek) w swym życiu - zasadniczo - to musi zrobić dwie rzeczy;
    - narodzić się,
    - i po iluś tam latach umrzeć,
    cała reszta jest sprawą wolnego wyboru - wolnego człowieka ... :idea:

0
  • #3 29 Mar 2013 15:56
    discawery
    Poziom 10  

Ok, wielkie dzięki.Z bardzo drogich metod korzystać nie będę :D

0
  • Pomocny post
    #5 01 Kwi 2013 08:08
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

discawery napisał:
    Pewien znajomy podsunął mi taki schemat: http://mirley.firlej.org/regulator_obrotow_silnika_230v
    Jednak to podobno do silników szczotkowych.Takie coś zadziała przy moim silniku?

Sterownik fazowy, do silnika indukcyjnego nadaje się tylko przy założeniu że silnik jest o małej mocy (przyjąć można że nie większej niż 100W) i napędzającego pompę, wentylator lub podobne urządzenie gdzie moment oporu spada ze zmniejszeniem obrotów - piła nie ma takiej charakterystyki, poza tym regulacja obrotów w przypadku piły taśmowej jest raczej zbędna.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Kwi 2013 09:45
    Quarz
    Poziom 43  

jdubowski napisał:
    discawery napisał:
    Pewien znajomy podsunął mi taki schemat: http://mirley.firlej.org/regulator_obrotow_silnika_230v
    Jednak to podobno do silników szczotkowych.Takie coś zadziała przy moim silniku?

Sterownik fazowy, do silnika indukcyjnego nadaje się tylko przy założeniu że silnik jest o małej mocy (przyjąć można że nie większej niż 100W) i napędzającego pompę, wentylator lub podobne urządzenie gdzie moment oporu spada ze zmniejszeniem obrotów - piła nie ma takiej charakterystyki, poza tym regulacja obrotów w przypadku piły taśmowej jest raczej zbędna.
    100W to za wiele jak na jednofazowy silnik indukcyjny ze zwartą fazą rozruchową, ponieważ tylko ten typ silnika indukcyjnego charakteryzuje się 'miękką' charakterystyką ilości obrotów na wale od wartości zasilającego go napięcia.

0
  • #7 01 Kwi 2013 20:06
    discawery
    Poziom 10  

Silnik do młyna kulowego, nie do piły a ma 180W.Więc mogę taki układ zastosować czy nie?Interesuje mnie czy będzie działał, spadek mocy nie jest dla mnie bardzo ważny.
    Śnieżnego dyngusa :|

0