Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mega8 bascom - TDA8425 + LCD + enkoder (INT0, INT1), I2C w przerwaniu T0

davidos95 29 Mar 2013 17:33 1953 2
 • #1 29 Mar 2013 17:33
  davidos95
  Poziom 9  

  Witam,

  Zacząłem pisać program na atmege8 w bascomie, do sterowania preampem tda8425 przez enkoder, wyświetlając to wszystko na LCD póki co 8x2.

  Program jest w fazie powstawania, ale mam kilka pytań co sądzicie o moich rozwiązaniach i czy tak w ogóle może być?

  Enkoder obsługuję przez INT0 i INT1, zbocze opadające. Jeśli wejdzie w procedurę przerwania od INT0 to inkrementacja zmiennej, jeśli w INT1 to dekrementacja. Robiłem na jednym przerwaniu (INT0) i w nim sprawdzanie stanu drugiego pinu, ale najprawdopodobniej rozklekotał mi się enkoder i dlatego przestało to działać prawidłowo. Jak kupię nowy enkoder pewnie we wtorek to bardzo możliwe, że wrócę do tego rozwiązania.

  Teraz przerwanie od T0. Powiem tak, o ile z przerwań INT0 korzystałem i już wiem o co chodzi, to w T0 muszę znowu sobie przypomnieć suchą teorię i zrobić to w praktyce, wówczas będę coś więcej wiedział. Zastanawiałem się czy nie mógłbym go urzyć w celu wysyłania danych przez I2C do tda8425. Tzn. przerwanie np co 100ms i w nim wysyła dane konfiguracyjne. Ma to prawo tak działać?

  Menu główne chyba w pętli głównej przy użyciu instrukcji select case. Przełączanie poziomów menu przez kliknięcie przycisku enkodera.
  I kolejne pytanie. Czy po każdej instrukcji zrobić skok do procedury wyświetlacza, czy wyświetlanie informacji dorzucić też do tej instrukcji, albo może jakoś inaczej?

  Na chwilę obecną tyle tylko pytań przychodzi mi do głowy.

  P.S. Wiem, że dużo jest tematów na elektrodzie odnośnie tda8425 i mógłbym nawet znaleźć gotowy kod, ale chcę napisać go sam, starając nie korzystać z cudzych projektów, bo wiem, że w nich znajdę różne inne rozwiązania i będę chciał zrobić wszystko na raz, a w tedy mnie to przerośnie ;).

  Pozdrawiam
  Dawid

  0 2
 • #2 29 Mar 2013 18:39
  Mol
  Poziom 30  

  A po co ci T0 do wysyłania danych ? Po włączeniu zasilania wysyłasz konfigurację i do puki nic nie zmieniasz to program leci w pętli głównej. I2C zrób sobie w jakimś podprogramie i już . Przykładowo zmieniasz siłę głosu ,to przychodzi przerwanie na INT0 , w przerwaniu na początku robisz Disable INT0 , sprawdzasz pin , zmniejszasz lub zwiększasz zmienną, robisz skok do podprogramu gdzie wysyłasz dane po I2C , robisz Enable Int0 i program znowu leci w pętli głównej , do puki coś nie zmienisz. Menu też sobie możesz zrobić w podprogramach , bo w pętli głównej jak będziesz cały czas odświeżał wyświetlacz , to niektóre znaki mogą być słabo widoczne. Ale to tak tylko według mnie , bo pewnie można to zrobić na milion innych sposobów.

  0
 • #3 30 Mar 2013 00:17
  davidos95
  Poziom 9  

  Fakt, ze jest milion różnych sposobów na zrobienie tego. Ok spróbuję tym sposobem co mi podsunąłeś. W sumie nawet lepiej tak. Dzięki.

  Dodano po 5 [godziny] 32 [minuty]:

  Ok, coś tam skleciłem, jest to niepełny program, bo nie ma w nim np. ustawień dla Mute i trybu, oraz nie pokazuje na LCD wartości, ale to później. Póki co mam dziwny problem z wyświetlaniem, ale o tym za chwile.

  Planowalem żeby działało to w następujący sposób:

  1. Przed pętlą główną ustawia wartości początkowe dla zmiennych.
  2. Wchodzi w pętlę i w zależności od wartości zmiennej Poz_menu wypełnia instrukcję select case.
  3. W instrukcji select case są ify. Jeżeli wartość zmiennej Encode zwiększyła się to zwiększa o jeden wartość zmiennej (odpowiedniej dla każdej case 0,1,2,3...), jeżeli zmniejszyła to zmniejsza.
  4. Idzie do podbrogramu "Wpisz" (wpisuje tam po kolei do zmiennej wartość, najpierw:
  a) adres i wartość dla głośności,
  b) adres i wartość dla basu
  c) adres i wartość dla tonów wysokich,
  d) adres i wartość dla funkcji - tego jeszcze nie ma.
  po każdym wpisaniu leci do podprogramu, który wysyła to do TDA i wraca tutaj, żeby zrobić to samo z pozostałymi.
  5. Wraca z podprogramu wpisz i jeśli wciśnięty przycisk Sw1 to wskakuje do podprogramu jego obsługi. W podprogramie sprawdza, czeka, sprawdza i inkrementuje zmienną Poz_menu. Wraca do pętli głównej.
  6. Skoro inkrementował to przeskakuje do kolejnej case. Jeśli przycisk by nie był naciśnięty to leci do procedury obsługi LCD i tam też jest select case z użyciem zmiennej poz_menu.

  Teraz o problemie.
  Program przeskakuje mi pomiędzy case 0, a 1, bo na wyświetlaczu przeskakuje "Vol" i "Bas". Jak chciałem sprawdzić czy wyświetli coś dalej zmieniłem początkową wartość Poz_menu na 1, to przeskakuje "bas" i "trb", a jak zmieniłem poz_menu na 2 to przeskakuje między "trb" a tak jakby resetem (tzn zapełnia całkiem wyświetlacz). Użyłem rezystorów podciągających, w podprogramie obsługi dałem opóźnienie 25ms.
  Gdzie mogłem popełnić błąd?

  Poniżej dodaję program, który napisałem.

  Kod: basic4gl
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  P.S. Co do kolejności Return i end select na samym końcu przy obsłudze LCD to dlatego, że program ma mi wracać do pętli głównej.
  P.S.2 Widzę, że zapomniałem o jednej rzeczy. Zmienną encode trzeba będzie przywracać za każdym razem do początkowej wartości, chyba przed EndIF w każdym z case w pętli głównej. Dlatego że w innym przypadku cały czas by inkrementowało lub dekrementowało.
  Pozdrawiam
  Dawid

  0
  Szukaj w 5mln produktów