Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie by hetm4n (traax)

hetm4n 29 Mar 2013 17:40 8418 12
  • Zegar Nixie by hetm4n (traax)

Witam! kolejna konstrukcja zegara tym razem na lampach nixie, elektronika bazuje na projekcie Mirleya. Ogólnie mózgiem zegara jest ATmega8, czas odmierzany poprzez PCF8583. lampy jakie ja zastosowałem to Z5700M, niestety płytka montażowa lamp była przygotowana pod LC513, ale małej modyfikacji podłączeń metodą kabelkową wstawiłem lampy Z5700. W wolnym czasie mam zamiar wykonać płytkę pod te lampy, ponieważ mam jeszcze 12szt zapasowych na lata i w razie zużycia lampy łatwo wymienić. Zegar poprzez 4 przyciski umożliwia nam nastawę czasu oraz budzika. Obudowa wykonana z aluminium.
    Wszelkie schematy, PCB i program w linku do głównego projektu Mirleya.
    Link

Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax)

A tu nowa płytka lamp :)
    Zegar Nixie by hetm4n (traax)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 29 Mar 2013 19:43
    65469
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Mar 2013 20:48
    hetm4n
    Poziom 20  

Obudowa jest prototypem jak na razie, wiem nie jest to za ładny widok z tymi śrubami. Lampy nie są idealnie wlutowane (są połączone na krótkich odcinkach drucików przez co nie mogłem ich idealnie ustawić), jak w najbliższym czasie zaprojektuje i wykonam płytkę pod rozstaw lamp Z5700, będzie już wszystko OK :) będzie to potem tylko kwestia przemiany modułu lamp. Co do "podtrawień", specjalnie rozciąłem ścieżki, płytka jest pod lampy LC513 a kolejność katod jest całkiem inna niż w Z5700,

• #4 29 Mar 2013 21:19
    65469
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Mar 2013 23:12
    Trabi
    Poziom 36  

Najważniejsze, że zegar działa.
    Nie podoba mi się tylko jedno: dlaczego lampy mają tak przegięte końcówki, że są przesunięte w bok względem PCB? Nie dało się tak wyliczyć żeby lampy stały prosto nad swoimi plackami a nie były gięte w bok/tył?

• #6 30 Mar 2013 11:28
    hetm4n
    Poziom 20  

Christophorus napisał:
    Obawiam się czy takie kilkukrotne lutowanie wyprowadzeń lamp pod wpływem temperatury nie spowoduje naprężeń w cokole lampy i jego pęknięć. Jak dla mnie rozwiązanie z płytką pod inne lampy jest bez sensu. Można było od razu zaprojektować i wykonać odpowiednią płytkę. Teraz trzeba dwa razy robić tą płytkę.

Te lampy oryginalnie są lutowane i nie posiadają podstawek, tak wiec czy to ma jakiś wpływ nie wiem. Niedawno opanowałem eagla, a zegar polutowany został 2 miesiące temu, dlatego teraz dopiero mam zamiar zrobić nową płytkę pod lampy. Docelowo miałem kupić LC513, ale pamiętałem, że gdzieś w gratach miałem kiedyś Z5700, które w ostatniej chwili sie odnalazły i je wlutowałem.

• #7 31 Mar 2013 00:59
    Profesor AS
    Poziom 10  

Poprzedni projekt jest spoko...
    Tutaj jest troszkę tak na szybkiego... (no cóż mogłeś użyć jakiejś finezji typu świecznik gdzie rolę świeczek pełnią owe lampy cyfrowe)

• #8 01 Kwi 2013 17:28
    Optimus Prime
    Poziom 13  

Lutowanie lamp w ten sposób to porażka! Niech kiedyś ktoś przypadkowo złapie za lampę i ją przekręci... Mogłeś chociaż jakoś zaizolować te wyprowadzenia, np. pociąć na odpowiednie kawałki termokurczkę lub nawet ściągnąć izolację z drutu Φ1,5mm pociąć, nałożyć i dopiero wlutować w płytkę. Procesor wsadziłbym w podstawkę.

• #9 01 Kwi 2013 20:09
    Trabi
    Poziom 36  

Optimus Prime napisał:
    Lutowanie lamp w ten sposób to porażka!

Nie kolego, to nie porażka. To są lampy do wlutowania w druk a nie do podstawek. Tylko że trzeba to zrobić prosto a nie skręcać nóżki bo w końcu się wyłamią ze szkła i po lampie.
    Optimus Prime napisał:
    zaizolować te wyprowadzenia, np. pociąć na odpowiednie kawałki termokurczkę lub nawet ściągnąć izolację z drutu Φ1,5mm pociąć, nałożyć i dopiero wlutować w płytkę

Szkoda zachodu. Lampa wlutowana stoi jakby była przyklejona i nie ma możliwości jej ruszenia. Nic nie ma prawa się zewrzeć.

Zegar Nixie by hetm4n (traax) Zegar Nixie by hetm4n (traax)

• #10 01 Kwi 2013 21:22
    Optimus Prime
    Poziom 13  

A gdzie ja pisałem o wsadzeniu lamp w podstawki. chodziło mi o procesor. Trzeba czytać ze zrozumieniem kolego. Poza tym lampy wlutowane w ten sposób jaki zaprezentował kolega ulegną uszkodzeniu-prędzej czy później.

• #11 01 Kwi 2013 21:39
    Trabi
    Poziom 36  

Optimus Prime napisał:

No myślałem że chodzi ogólnie o lutowanie lamp. Trzeba pisać ze zrozumieniem kolego ;)

• #12 01 Kwi 2013 21:57
    Optimus Prime
    Poziom 13  

Trabi napisał:
    Optimus Prime napisał:

No myślałem że chodzi ogólnie o lutowanie lamp. Trzeba pisać ze zrozumieniem kolego ;)

Przecież wypowiadalem się na konkretny post dotyczący tematu. Nie pisałem ogólnikowo o lutowaniu lamp. Czytania ze zrozumieniem uczą w pierwszej klasie szkoły podstawowej!

• #13 01 Kwi 2013 23:14
    hetm4n
    Poziom 20  

płytka lamp będzie nowa, także lamy będą wlutowane prawidłowo, a wlutowałem je tak, żeby uruchomić zegar do końca, nie lubie jak jakiś projekt leży mi 5 lat tak jak zegar nixie oraz zegar widmowy :D Czasu brak :D

Zrobiłem aktualizacje, wykonałem nową płytkę pod lampy Z5700 (Z573M) :) Zdęcie w pierwszym poście.