Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz na elementach dyskretnych

GregF 22 Lut 2005 11:27 7455 16
  • Kontynuacja tematu zapoczątkowanego przez Piotrka StP tutaj
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic218839.html

Zbudowałem ten układ wykorzystując schemat zamieszczony w tym portalu. W skrócie jest to stałoprądowy wzmacniacz różnicowy na tranzystorach MAT02/MAT03 w stopniu wejściowym.

Jak widać na fotce oba kanały są od siebie oddzielone począwszy od transformatorów. Masy obu kanałów i obudowy spotykają się tylko w jednym punkcie tuż przy wejściach. Nie szumi, nie brzęczy.

Zastosowałem stabilizatory napięcia o ekstremalnych parametrach szumowych i dynamicznych. Bez tego nie grałby tak genialnie. (sprawdzałem podmieniając na standartowe stabilizatorki LM 317/337).

Układ nie jest skończony - brakuje potencjometru na weściu (ALPS) i przełącznika kanałow. Obie reczy są bardzo drogie i muszę się wstrzymać z zakupem.

Co do dźwięku. Nie uwierzylibyście - trzeba posłuchać.

Przedwzmacniacz na elementach dyskretnych

Fajne!
  • #2 22 Lut 2005 12:23
    Vault Dweller
    Poziom 29  

GregF napisał:
    W skrócie jest to stałoprądowy wzmacniacz różnicowy na tranzystorach MAT02/MAT03 w stopniu wejściowym.

Witam, na początek się będę czepiał :D.
    Po co ma przenosić składową stałą? Pan Florek wcisnął ci kit? :))

A teraz muszę pochwalić za naprawdę dobrze wykonany (przynajmniej mam z wstępnych oględzin taki wniosek) przedwzmacniacz. Jak brzmienie? Przypomina lampowe? :)

• #3 22 Lut 2005 12:39
    GregF
    Poziom 11  

Na wejściu jest filtr dolnoprzepustowy, który odcina składową stałą.

Nie wiem, czy brzmienie jest lepsze od lampy - to kwestia bardzo subiektywna. Osobiście nie przepadam za piecykami, ale znam wielu entuzjastów. Ten układ z tym zasilaczem odtwarza tyle detali, że chyba zbliża się do idei używania lampy (znana analogia do piasku na wydmach itd, itp).

• #4 22 Lut 2005 16:28
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Witam
    GregF nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo ucieszyłem się oglądając Twój przedwzmacniacz. Te dwie fotki oglądałęm chyba z pół godziny. Dodaj na forum jakąś fotkę płytek z bliska.
    Rozumiem, że zasadniczy układ audio (i płytka "MAT") jest tak jak z Elektora. Jeśli coś modyfikowałeś to mam prośbę abyś o tym napisał.
    Nasze przedwzmacniacze są więc bardzo podobne.
    Twój przedwzmacniacz potwierdził dobry poziom jakości tej konstrukcji.
    Jak się ją dobrze i dokładnie wykona to mamy coś z czego słuchacz jest zadowolony. Twoje opinie o jakości dźwięku to potwiedzają (a i ja mam w nich odrobinę radości).
    Jeśli chodzi o dźwięk to napisałeś, że:
    " nie uwierzycie - trzeba posłuchać ", a ja dodam dla innych forumowiczów: GregF ma rację.
    Przestrzeń, szczegółowość, dynamika itd....trudno się do czegoś przyczepić no nie. Ciekawe, czy ktoś jeszcze do nas (jeśli mogę tak napisać) dołączy...

A dużo Ci części zostało po selekcji......?
    Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

• #5 22 Lut 2005 16:39
    GregF
    Poziom 11  

Witaj

Płytkę i schemat wziąłem żywcem, ale musiałem ją zdigitizować, bo nikt nie chciał mi z PDF-a zrobić. Dzięki temu mogłem ją nieco zmodyfikować pod konkretne elementy (drobiazgi: kondensatory, potencjometry).

Mój największy bład polegał na tym, że zamówiłem płytkę na cieniutkiej miedzi (18 um), co spowodowało, że można było lutować 2 góra 3 razy.
    Zapewe wiesz, tak dobrze jak ja teraz, że po wlutowaniu elementów
    pozornie dobranych, w płytce gdzieś pojawiały się różnice mV.

W efekcie jeden kanał mam symetryczny do pojedynczych mV, zaś drugi około 1-2% asymetryczny. Nie słyszę róznicy.

Zostało mi ok 200 tranzystorów i wiaderko LEDow :-)

Zamierzam, bogatszy o doświadczenia, zaprojektować tec układ
    w technologii SMD i z wykorzystaniem współczesnych elementów.

Dla zainteresowanych fotka w większej rozdzielczości.

• #6 22 Lut 2005 16:54
    Piotrek Stp
    Poziom 11  

Tak dokładnie jak piszesz.
    Ja też miałem wszystko podobierane najlepiej jak mogłem. Po zlutowaniu okazało się, że różnice są (minimalne ale są a już wtedy grał świetnie- ale człowiek dąży do ideału).
    Też ponownie dobierałem kilka elementów.
    W jednym kanale w czasie mierzenia omsknęła mi się końcówka sondy i zrobiłem zwarcie. Spaliłem pieczołowicie dobrane ledy i jak dobrze pamiętam tranzystor. Ale po naprawie wyszło jeszcze lepiej. Do dziś gra bez zarzutu. (różnice w napięciach dosłownie po parę milivolt)
    Pamiętam, że w czasie regulacji bardzo fajnie działało servo, z małą bezwładnością, ale dawało satysfakcję dopracowania układu.
    Mnie też zostały paczki z częściami...... ale warto było. Jest super, bo już myślałem, że ludzie na forum uznają, że bajeruję z tą jakością dźwięku... ale Twoja opinia rozwiewa wątpliwości.

Pozdrawiam

• #7 22 Lut 2005 22:59
    terminus
    Poziom 15  

GregF czy mógłbyś wrzucić schemat i ew. płytkę stabilizatorów napięcia? Będę wdzięczny.Z tego co widzę to chyba kit.

• #9 30 Mar 2005 11:11
    Michał86
    Poziom 11  

Witam, mam zamiar wykonać ten przedwzmacniacz... męczy mnie tylko brak regulacji barwy tonu... często korzystam z tej regulacji przy słuchaniu koncertów nagranych amatorsko tj. bootlegów, myślę jeszcze o jakimś korektorze graficznym hmm

pozdrowienia!!

p.s swietna robota

• #10 01 Kwi 2005 23:16
    GregF
    Poziom 11  

Zaufaj mi - nie będziesz potrzebował żadnej regulacji barwy dźwięku. Prawdą jest natomiast, że kiepskiej jakości nagrania (np. bootlegi) nie mają szansy zabrzmieć na tym cacku, jak i na każdym innym sprżecie też.
    Napisz jak skończysz ten przedwzmacniacz. Ja właśnie montuję kolejną jego wersję - tym razme w SMD.

• #11 02 Kwi 2005 09:37
    Michał86
    Poziom 11  

ok, dzieki... bootlegi to inna bajka ;) Jestem w trakcie zbierania elementow do tego preampa

• #12 28 Lip 2006 18:32
    mmgryc
    Poziom 22  

do GregF czy masz może wzór płytki pod SMD do tego przedwzmacniacza?? Bo takrze chciałbym zmontować go. Ostatnio przeszukuje nesta ale niestety nie natrafiłem na nic ciekawego oprócz Twojeje i Piotrka Stp konstrukcji.
    Pozdrawiam mmgryc

• #13 16 Lut 2009 17:53
    El_liero
    Poziom 24  

Odświeżam

GregF podaj link do stabilizatora bo tamten jest stary.

Dodano po 16 [minuty]:

Dobra znalazłem, ale mam drugie pytanie, bo ten sprzęt rzeczywiscie ma parametry z kosmosu, do tego oddzielne dla każdej połówki.

Czy to aby potrzebne sa takie "wygibasy" do tego preampa? Nie wystarczy taki stabilizator jak robił w swoim topicu Piotrek Stp?

• #14 14 Sty 2015 20:06
    adriantracz
    Poziom 14  

Witam.
    Mam zamiar zrobic ten przedwzmacniacz, nigdzie nie mogę znaleść rezystorów o wartośći 806 om , kupowałem 820 om po 100szt 5% i nic nie dopasowałem .
    Czy taka dokładność jest konieczna, czy jak zastosuje zamiast 806 om 820 to jakość sie bardzo zmieni?

• #15 14 Sty 2015 20:27
    jankazik
    Poziom 16  
  • #16 14 Sty 2015 20:29
    El_liero
    Poziom 24  

Rezystory te siedzą w stopniu wejściowym opratym o wzmacniacz różnicowy.
    Rezystory 806 ohm siedzą szeregowo w kolektorach tranzystorów wzm. róż.
    Najważniejszą ich funkcją jest wzmocnienie napięciowe sygnału różnicowego.
    Zwiększając ich wartość zwiększasz wzmocnienie. Oczywiście nie możesz tego robić w nieskończoność, ponieważ dalsze tranzystory się szybko nasycą. Ogólnie jak dasz wszędzie 820 ohm, myślę, że nie spowoduje to słyszalnych zmian na wyjściu (prócz wzmocnienia).

Jeżeli jednak chcesz się trzymać układu proponuję sklep:

rezystory kropka net.

• #17 14 Sty 2015 21:07
    adriantracz
    Poziom 14  

Dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń.
    Nie słyszałem o tym sklepie.