Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd płynący instalacją gazową.

gogi20 01 Kwi 2013 00:24 11622 53
  • #31 01 Kwi 2013 00:24
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Michał.B napisał:
    Bardzo często spotkałem się z że przy montażu uchwytu rury gazowej został naruszony przewód instalacji elektrycznej, nie robił w ostatnim okresie ktoś remontu w budynku ??

To moje ulubione. Najpierw robią remont instalacji elektrycznej w budynku. Potem malują klatkę schodową na wyjściowo. A na koniec okazuje się, że instalacja gazowa jest do wymiany: "Tylko ostrożnie, żebyście ścian nie pobrudzili albo przewodów nie uszkodzili." I ganiamy z palnikiem zastanawiając się, czy tuż pod tynkiem w miejscu spawania nie ma przewodów :D

• Sklep HeluKabel
  • #32 01 Kwi 2013 00:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #33 04 Kwi 2013 20:20
    rzadki 11
    Poziom 2  

Jeśli mogę coś podpowiedzieć to miałem podobny przypadek.Na rurce gazowej przy kuchence miałem niewielkie napięcie.Jak się okazało to jeden z sąsiadów z bloku kradł prąd,ale tylko fazę z tablicy licznikowej a zero brał z rury gazowej,co w rezultacie wszystkim lokatorom w pionie "kopały" kuchenki.Oczywiście rura gazowa nie posiadała poł. wyrównawczych.

• #34 04 Kwi 2013 20:34
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #36 04 Kwi 2013 21:03
    gogi20
    Poziom 24  

rzadki 11 napisał:
    Jeśli mogę coś podpowiedzieć to miałem podobny przypadek.Na rurce gazowej przy kuchence miałem niewielkie napięcie.Jak się okazało to jeden z sąsiadów z bloku kradł prąd,ale tylko fazę z tablicy licznikowej a zero brał z rury gazowej,co w rezultacie wszystkim lokatorom w pionie "kopały" kuchenki.Oczywiście rura gazowa nie posiadała poł. wyrównawczych.

A może "kradł" nieświadomy, bo mu się coś w instalacji upaliło. Na pewno na takiej "kradzieży" by dobrze wyszedł. Czasami tak od ucha do ucha i z awarii robi się kradzież.

• #37 04 Kwi 2013 21:52
    elektronb
    Poziom 9  

Przypomina mi się historia jak gość wykuł sobie dziurę w ścianie na wylot aby się podłączyć do rozdzielnicy która była po drugiej stronie (klatka schodowa). Zastawił to meblami. Oczywiście przewód neutralny czerpał z rury. Po interwencji ekipy z wodociągów (jak im zaiskrzyło porządnie) namierzyli gościa.

Połączenia wyrównawcze nie tworzy się aby były. Przy uszkodzeniu mają chronić. Pomiarowiec podczas pomiarów ma obowiązek wyłapać takie sytuacje.

• #38 05 Kwi 2013 20:27
    gogi20
    Poziom 24  

Widzę, że dyskusja trochę ucichła a problem za bardzo zrozumiały nie jest (tylko dla 3 osób) to czy tylko pozostają te słowa:

kkas12 napisał:
    prąd jest od nas mądrzejszy.
    ?

• #39 05 Kwi 2013 21:08
    elektronb
    Poziom 9  

Prąd jest mądrzejszy bo płynie sobie tam gdzie mu wygodniej.
    Brak połączeń wyrównawczych, brak okresowych kontroli instalacji elektrycznych doprowadza do takiego stanu który przy normalnej pracy układu nie ma prawa zaistnieć.

• #40 05 Kwi 2013 21:41
    gogi20
    Poziom 24  

elektronb napisał:
    Prąd jest mądrzejszy bo płynie sobie tam gdzie mu wygodniej.
    Brak połączeń wyrównawczych, brak okresowych kontroli instalacji elektrycznych doprowadza do takiego stanu który przy normalnej pracy układu nie ma prawa zaistnieć.

Czyli twierdzisz, że w instalacji TNC z połączeniami wyrównawczymi i okresowymi kontrolami nie ma prawa płynąć ŻADEN prąd w instalacji gazowej tak?

• #41 05 Kwi 2013 21:45
    elektronb
    Poziom 9  

Nie twierdzę tak.
    Przede wszystkim ma nastąpić ekwipotencjalizacja a to już dużo :)

• #42 05 Kwi 2013 22:17
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #43 06 Kwi 2013 07:08
    elektronb
    Poziom 9  

Stan przy normalnej pracy układu nie ma prawa zaistnieć. Czyli cały prąd roboczy nie ma prawa się wracać przez rurę gazową.

Proszę mi nie wciskać czegoś czego nie napisałem.
    A rysuneczki potrafię rysować (robię to na codzień) nie będę przed Tobą trywialnych spraw udowadniał.
    Jeśli szukasz układu np. TN-C to proszę:
    2012-10-26_Szkolenie-KPOIIB_E.Musial_Konspekt.pdf
    Przyjemnej lektury :D

• #44 06 Kwi 2013 18:19
    gogi20
    Poziom 24  

elektronb napisał:
    Czyli cały prąd roboczy nie ma prawa się wracać przez rurę gazową.
    Gdyby cały prąd roboczy wracał rurą gazową to takich pytań bym na forum nie zadawał. To była by oczywista oczywistość, że coś jest nie tak.
    elektronb napisał:
    A rysuneczki potrafię rysować (robię to na codzień) nie będę przed Tobą trywialnych spraw udowadniał.
    A usuwasz awarie w instalacjach? Potrafisz posługiwać się miernikami i wytłumaczyć ich wskazania? Byłeś w ogóle kiedyś naprawiać stare instalacje w TNC?
    P.S. Na której stronie tego konspektu jest przedstawiony związek instalacji elektrycznej z innymi instalacjami (woda, gaz) w układzie TNC?

• #45 21 Kwi 2013 12:15
    gogi20
    Poziom 24  

Z uwagi na to, że temat ucichł muszę go niestety zamknąć.

• #46 22 Sie 2013 00:18
    gogi20
    Poziom 24  

Poprosiłem o odblokowanie tematu, ponieważ przy okazji kolejnej naprawy w mieszkaniu pewna pani zapytała się co może być z nową kuchenką, bo ma odłączoną ponieważ ktoś powiedział, że ma przebicie i żeby nie podłączać jej. Niestety nie wiedziała w jakiej sytuacji stwierdził, że ma przebicie. Kuchenka oczywiście OK, pętla zwarcia na gnieździe OK (budynek wielorodzinny).
    Następnym razem pewien pan, przy okazji pomiarów w warsztacie zapytał się co to może być, że grzeje mu się wąż od gazu (przez przypadek odkrył, gdy się oparzył) w domu (jednorodzinnym, TN-S). Kuchenka oczywiście odłączona. Pętla zwarcia OK, kuchenka prawie nówka.
    Przy okazji jakiś prac w budynkach wielorodzinnych/ blokach zakładałem z ciekawości cęgi na rury gazowe - oczywiście prawie wszędzie prąd!:) I na pewno więcej wraca przez rury gazowe niż PEN w WLZ.
    Z ciekawości sprawdziłem niedawno u siebie w mieszkaniu. WLZ - TN-C, mieszkanie - TN-S. Po włączeniu czajnika (1800W) ponad 4A na wężu od gazu. Nie wiem ile wracało przez WLZ, bo nie miałem gdzie cęgów założyć (na pewno mniej). Nie miałem miernika do pętli zwarcia, ale bez podłączonej kuchenki jak mierzyłem to prąd zwarcia był około 450A.
    Więc przechodząc do sedna. Ile w Polsce osób nie korzysta z kuchenek bo myśli, że coś z nimi jest nie tak?:) Czy pomysł z bocznikowaniem węża od gazu linką jest zły ("Bronek22")? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby połączenia wyrównawcze główne i miejscowe (ograniczyłyby ten prąd i zapewniło bezpieczeństwo) ("kkas12"). Tylko, że to jest Polska. Jak ktoś idzie kupić gniazdo i słyszy 5zł to pyta czy tańszych nie ma, więc co dopiero robić połączenia wyrównawcze, żeby "wtyknąć" kuchenkę do kontaktu.

• #47 22 Sie 2013 04:24
    mar_cik
    Specjalista elektryk

gogi20 napisał:
    Więc przechodząc do sedna. Ile w Polsce osób nie korzysta z kuchenek bo myśli, że coś z nimi jest nie tak?:) Czy pomysł z bocznikowaniem węża od gazu linką jest zły ("Bronek22")? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłyby połączenia wyrównawcze główne i miejscowe (ograniczyłyby ten prąd i zapewniło bezpieczeństwo) ("kkas12"). Tylko, że to jest Polska. Jak ktoś idzie kupić gniazdo i słyszy 5zł to pyta czy tańszych nie ma, więc co dopiero robić połączenia wyrównawcze, żeby "wtyknąć" kuchenkę do kontaktu.
    Pomysł Kolegi Bronka nie jest zły, jest że użyję kolokwialnego określenia porąbany.
    Żadnej ameryki nie trzeba tu odkrywać, rzecz dawno rozwiązana.

Wpisz w google: monolithic isolation joints

W Polsce również dostępne, trzeba tylko stosować.
    Wpisz w google: monolityczne złącze izolacyjne ( albo monoblok )

Koszt takiego złącza to kilkadziesiąt złotych i proszę nie piszcie Koledzy że to jest Polska i za drogo bo taki argument jest żałosny.

• #48 22 Sie 2013 11:59
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #49 22 Sie 2013 16:06
    lukiiiii
    Poziom 26  

No to ja też się pochwale, podczas remontu, odłączony prąd w całym mieszkaniu, napięcie miedzy rurą gazową a N tylko (aż) 1V, a prąd 2-3A.

• #50 22 Sie 2013 22:02
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    O tym już kilka lat temu pisał Akrzy. To nadaje sie do rurociagów, natomiast temperatury za kuchnią nie wytrzymuje.
    Jaką temperaturę wytrzymuje złącze pokazane w poście #19? O jakiej temperaturze mowa? Gdzie nie zaglądnąć producenci podają dla monolitycznych złączy izolacyjnych temperatury pracy do 100°C. Śmiem wątpić czy złącze pokazane w poście #19 ma taką temperaturę pracy a jest powszechnie dostępne i stosowane.

• #51 22 Sie 2013 22:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #52 23 Sie 2013 01:24
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Bronek22 napisał:
    mar_cik napisał:
    Śmiem wątpić czy złącze pokazane w poście #19 ma taką temperaturę pracy a jest powszechnie dostępne i stosowane.

To co napisałem to odpowiedź telefoniczna producenta, że nie można tego stosować za kuchnią blisko piekarnika.
    Więc nie nawołuj na forum do stosowania niesprawdzonych rozwiąząń grożących wybuchem gazu.
    Tu ma być pewność,nie wątpliwości.
    Wymyśliłeś nieistniejący problem. Za kuchnią blisko piekarnika nie zabudowuje się zaworów podłączenia kuchenki a to jest miejsce dla zabudowy wstawki, przy zaworze.

• #53 23 Sie 2013 15:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #54 23 Sie 2013 19:54
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego Bronek22, jeszcze raz proszę sobie obejrzeć szybkozłącze pokazane w poście #19 i nie zmyślać. Sam mam takie przy kuchence a gazownika (tego który mi kiedyś podłączał kuchenkę, z uprawnieniami i dużym doświadczeniem) dziś pytałem przez telefon o złącza izolujące. Montował je (niedużo, kilka bo rzecz w Polsce mało znana) i nie ma z tym żadnego problemu.