Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd płynący instalacją gazową.

gogi20 29 Mar 2013 21:33 11880 53
  • #1 29 Mar 2013 21:33
    gogi20
    Poziom 24  

Witam.
    Byłem dzisiaj wezwany do sprawdzenia gniazda do kuchenki, ponieważ przewód od gazu podczas podłączenia przez gazownika zaiskrzył (gazownik podpinał kuchenkę z włożoną wtyczką do gniazda).
    Budynek wielorodzinny, stara instalacja TNC po niby modernizacji (nie widać tego), brak połączeń wyrównawczych.
    A więc sprawdziłem gniazdo ale niby OK - pętla zwarcia 0,8Ω, prąd ok 280A (wiem wiem każdy czeka, żeby odpisać awaria PEN ale spokojnie:) ) Następnie próba obciążeniowa w mieszkaniu - OK. Z tym, że podczas niepodłączonej kuchenki prąd wracał się przez PEN a z podłączoną częściowo przez PEN, częściowo rurą gazową (założone cęgi). Następnie wycieczka do gazomierzy. Prąd płynął tylko od tego mieszkania, przez gazomierz, a dalej do ziemi (czyli brak przekładki izolacyjnej). Rury gazowe innych mieszkań czyste (prądowo). Następnie wyłączyłem prąd w tym mieszkaniu i przez rurę od gazu nadal płynął prąd (1-2A) czyli z innych mieszkań. Po małych sprzeczkach pomiędzy sąsiadami, którzy zainteresowali, że ktoś im coś mierzy wszedłem do kilku innych mieszkań. Mieszkańcy mieli jak to mówią "bolce" ale tylko bolce - nieskuteczne (Pomiary były niby niecały rok temu i wszystko jest dobrze:) ). Więc w tych mieszkaniach do których mogłem wejść PEN nie miał połączenia z rurami od gazu. Sprawdzenie symetryczności napięć na wszystkich licznikach i pętli zwarcia (L-PEN) - OK (ok 0,6Ω). Napięcie pomiędzy rurą gazową a PEN - ok. 2V. Sytuacja zgłoszona do administratora budynku, kuchenka na razie odłączona od sieci. Na koniec wymienione opinie z szefem i zupełnie się nie zgadzamy. Ja twierdzę, że nawet jeśli zostanie sprawdzony cały PEN od ZK do każdego mieszkania (cała instalacja zresztą musi być sprawdzona) to problem płynącego prądu przez instalację gazową może nie zostać rozwiązany (wg mnie nawet na pewno nie zostanie rozwiązany - szef twierdzi, że tak). Co o tym myślicie? I czy jeśli gdzieś nie ma wstawek izolacyjnych na wejściu gazu do budynku to "gazownicy" dążą do tego by je tam umieścić?

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Mar 2013 22:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Mar 2013 22:21
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    Kolego - odpuść sobie. Tak ma być i koniec. Nie ma innej możliwości. Nie wydziwiaj. Jedyne co możesz zrobić to zalecić zbocznikowanie przewodem - linka 2,5mm2 -złączki elastycznej jeżeli taka jest zastosowana.Żeby się nie grzała i nie dała nieszczelności.
    Rura gazowa robi za PEN. W jednym budynku więcej amperów w innym mniej.
    Gazownicy nie maja pojęcia że w rurze może płynąć prąd. Elektrycy na górze z Panem B. na czele prądu nie widzą bo prąd nie świeci w rurze na różowo lub żółto.
    Na szczęście rury są solidne i to wytrzymują. Lepiej od przewodów w WLZ.

Na razie nie wiem kto będzie sprawdzał tą instalację, ale na pewno trzeba będzie sprawdzić tak czy tak. Kuchenkę na razie odłączyłem właśnie przez to, że jest połączenie elastyczne. Kusiło mnie, żeby właśnie zmostkować linką przewód gazowy ale na razie się powstrzymałem. Jeśli okaże się, że przegląd wyjdzie pomyślnie (w mieszkaniach nie wyjdzie) to chyba to jedyne wyjście jak na razie.

0
  • #4 29 Mar 2013 22:22
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #5 29 Mar 2013 22:28
    kkas12
    Poziom 41  

Bronku albo mylisz pojęcia, albo spłaszczasz temat.
    Wstawka izolacyjna na początku instalacji gazowej, czyli zaraz za wprowadzeniem jej do budynku być powinna, a objecie instalacji gazowej wewnątrz budynku połączeniami wyrównawczymi nie jest jej uziemianiem.
    Chociaż tak to można odbierać, ale nie powinno się tego tak nazywać.

0
  • #6 29 Mar 2013 22:31
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Mar 2013 22:32
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    gogi20 napisał:
    Następnie wycieczka do gazomierzy. Prąd płynął tylko od tego mieszkania, przez gazomierz, a dalej do ziemi (czyli brak przekładki izolacyjnej).
    Kolego,nie tędy droga.Nie może być wstawki izolacyjnej,bo cała instalacja musi być uziemiona - bezpieczeństwo gazowe.
    Sprawa druga,że wstawek do wewnątrz bloku nikt nie sprzedaje.
    Na gaz w bloku jest projekt i niewolno sobie wstawiać partyzantki.

Jak sprawdzałem na gazomierzach to chcaiłem sprawdzić czy czasami prąd nie płynie od jednego mieszkania (w którym mógł przerwać się PEN) do drugiego, ale tak nie było. Gazownikiem nie jestem, ale ciągle słyszę o tym, że powinna być wstawka izolacyjna na przyłączu gazu (na zewnątrz budynku).

0
  • #8 29 Mar 2013 22:36
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 29 Mar 2013 22:48
    kkas12
    Poziom 41  

A jak PEN'a nie ma?
    Ja mam na myśli prawidłowe nazewnictwo.
    Połączenia wyrównawcze.
    Oczywiście, że uziemione ale rury nie uziemiamy lecz obejmujemy połączeniami wyrównawczymi.
    Nie drażnią Cię te ciągłe opisy "mam gniazdko z uziemieniem", "mam przewód z uziemieniem"?
    Bo we mnie się gotuje jak takie coś czytam.

I tylko o poprawne nazewnictwo mi chodzi.

A problem tkwi w braku połączeń wyrównawczych od wykonania których należy zacząć.

0
  • #10 29 Mar 2013 23:02
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    gogi20 napisał:
    Na razie nie wiem kto będzie sprawdzał tą instalację, ale na pewno trzeba będzie sprawdzić tak czy tak.
    Sprawdzający jest za głupi, żeby znaleźć przyczynę.

Skąd to Bronku wiesz, że jest za głupi jak jeszcze nie wiadomo kto to będzie?:) Może ja? to wtedy Ciebie zapytam co zrobić:) Na razie nie miałem się dalej zagłębiać, ponieważ jeśli rzeczywiście gdzieś coś działoby się na WLZ to nie ma płatnika. Każdy by się wypiął. Niech zarządca decyduje. Pomiary były zrobione tragicznie, modernizacja tragiczna to niech się martwią. Ja mam nadzieje, że to nie mi przyjdzie grzebać w tych pajęczynach. Gwarantuję Tobie również, że sprawdzanie takich instalacji nawet przez doświadczonego elektryka przyjemnością nie jest. Tym bardziej jeśli będę to ja ze znikomym doświadczeniem i każdy jeszcze jest innego zdania (czyli prąd nie może płynąć przez rurę gazową) to jedynie mogę dostać epilepsji.

Dodano po 6 [minuty]:

kkas12 napisał:

A problem tkwi w braku połączeń wyrównawczych od wykonania których należy zacząć.

Tylko, że to też nie rozwiąże problemu prądu w instalacji gazowej. Nadal będzie płynęła część prądu przez rury gazowe. I właśnie co wtedy jeśli ktoś ma podłączoną kuchenkę na złączu elastycznym. Zastanawiam się czy Bronek22 nie ma czasami racji z tymi mostkami na złączach elastycznych.

0
  • #11 29 Mar 2013 23:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 29 Mar 2013 23:13
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Tylko, że to też nie rozwiąże problemu prądu w instalacji gazowej.
    Tak sądzisz?
    Oczywiście, że przerwy PEN, uszkodzenia izolacji odbiornika połączonego z instalacją gazową połączenia wyrównawcze nie naprawią, ale ich brak może różne oblicza przybierać w starych dwużyłowych i wyeksploatowanych instalacjach.
    Na ISE, SEP i tu chyba też były burzliwe dyskusje na ten właśnie temat.
    Z rysunkami włącznie.

0
  • #13 29 Mar 2013 23:22
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 29 Mar 2013 23:40
    gogi20
    Poziom 24  

kkas12 napisał:
    Cytat:
    Tylko, że to też nie rozwiąże problemu prądu w instalacji gazowej.
    Tak sądzisz?
    Oczywiście, że przerwy PEN, uszkodzenia izolacji odbiornika połączonego z instalacją gazową połączenia wyrównawcze nie naprawią, ale ich brak może różne oblicza przybierać w starych dwużyłowych i wyeksploatowanych instalacjach.
    Na ISE, SEP i tu chyba też były burzliwe dyskusje na ten właśnie temat.
    Z rysunkami włącznie.

Rozumiem celowość stosowania połączeń wyrównawczych (taką mam nadzieję), ale w opisanym przypadku naprawdę nic by to nie pomogło. Jeśli w tym budynku wykonane zostałyby połączenia wyrównawcze (wcześniej) to jeszcze większy prąd płynąłby przez rurę gazową tej nieszczęsnej kuchenki, ponieważ jeszcze mniejszą rezystancję miałyby wszystkie instalacje (gaz, woda, C.O.), które zbocznikowałyby PEN.

Dodano po 15 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    To, że prąd płynie przez rurę spawaną -zagrożenie wybuchem jest znikome.
    Zrobisz obejście przewodem i niech sobie płynie.

Tylko właśnie chodzi o te połączenia elastyczne. To był przypadek, że gazownik odkrył to iskrzenie, ponieważ podpinał kuchenkę do gazu z włożoną wtyczką do gniazda. Jeśli by podpiął gaz a później prąd to nikt nic by nie zauważył. Tylko wcale mi się to nie wydaje bezpieczne, żeby prąd przez te złącza elastyczne płynął a to dotyczy pewnie już bardzo wielu kuchenek. Raczej nie podaje się na wężach gazowych obciążalności prądowej:)

0
  • #15 29 Mar 2013 23:51
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 29 Mar 2013 23:52
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    gogi20 napisał:
    Jeśli w tym budynku wykonane zostałyby połączenia wyrównawcze (wcześniej) to jeszcze większy prąd płynąłby przez rurę gazową tej nieszczęsnej kuchenki, ponieważ jeszcze mniejszą rezystancję miałyby wszystkie instalacje (gaz, woda, C.O.), które zbocznikowałyby PEN.

Woda i Co nie sa połączone z instalacją elekryczną.
    Kuchnia gazowo-elektryczna tylko dlatego jest połączona, że ma wtyczkę.
    Ja nie uważam traktowania połączeń wyrównawczych miejscowych jako oplątanie wszystkiego "na wariata". Niestety takie są intencje wielu kolegów.
    Woda i CO są objęte połączeniami głównymi. Nie powinno być to łączone w lokalu z PE. Bo wyjdzie jeszcze gorszy bajzel niż ta rura gazowa.
    W lokalu mieszkalnym ,w ogóle nie widzę części elektrycznych obcych.

Wątpię żeby "kkas12" miał na myśli połączenia wyrównawcze miejscowe jeśli nie ma głównych. Taka sytuacja miałaby miejsce w przypadku połączeń wyrównawczych głównych, czyli woda, gaz i C.O. miałoby połączenie z PEN. Nie widziałem zresztą na tym forum zaleceń stosowania połączeń wyrównawczych miejscowych bez połączeń wyrównawczych głównych.

0
  • #17 30 Mar 2013 09:37
    Reprint
    Poziom 16  

Pozwólcie koledzy, że się wtrącę do dyskusji, ale czegoś nie rozumie. Prąd płynie przez połączenie elastyczne tj. gumę ?

0
  • #18 30 Mar 2013 10:19
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 30 Mar 2013 10:47
    michalekk1
    Poziom 24  

Reprint napisał:
    Pozwólcie koledzy, że się wtrącę do dyskusji, ale czegoś nie rozumie. Prąd płynie przez połączenie elastyczne tj. gumę ?

Prąd płynący instalacją gazową.
    O coś takiego zapewne chodzi.

0
  • #20 30 Mar 2013 16:23
    gogi20
    Poziom 24  

Właśnie. Te złącza mają oplot metalowy. I na pewno nie są przystosowane do przewodzenia prądu.
    Jak to podsumować: nie miała baba problemu i kupiła kuchenkę? Zrobił się problem całego budynku. Teraz sobie myśli: przyszedł elektryk, sprawdził gniazdko, powiedział, że jest dobrze ale nie może mi podłączyć kuchenki. Więc co może zrobić elektryk?:
    - mostek z linki na złączu elastycznym gazu (prąd rozłoży się na linkę i przewód gazowy)?
    - zalecić wymianę złącza elastycznego na rurkę (prąd pozostanie)?
    - zalecić wykonanie połączeń wyrównawczych głównych i po wszystkim ktoś powie: to teraz sprawdźmy czy nadal płynie prąd tą rurą gazową? I co będzie? - Panie to kosztowało i nic nie dało:)
    - i na koniec: odłączyć w gnieździe od kuchenki......? (prąd w rurze nie płynie)

0
  • #21 30 Mar 2013 17:06
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 30 Mar 2013 17:06
    Reprint
    Poziom 16  

Czyli bolec w gniazdku jest zmostkowany z PEN (układ TN-C) i prąd przez to zmostkowanie idzie na obudowę i rurą do ziemi, śmieszne jak dla mnie. Z tym nic nie można zrobić przecież nie powiemy prądowi żeby płyną kablem i nie pozbawimy ochrony kuchenkę. Jedyna opcja to zmostkować kablem połączenie giętkie, ale nie będziemy mieć pewności, że prąd dalej nie wybierze węża i z czasem wąż straci szczelność pod wpływem grzania się.
    Jesteśmy w pupie.

0
  • #23 30 Mar 2013 17:13
    kkas12
    Poziom 41  

A dlaczego prądowi cokolwiek "mówić"?
    Przecież jak widać sam wybrał sobie drogę.
    Wynika z tego, że wie jak chce płynąć tylko to nam z tym nie po drodze.
    Ale my aby to zmienić nic nie robimy nic w tym kierunku nie robimy.
    Kolegi rada to likwidacja skutków przy pozostawieniu przyczyny i przyznaniu, że prąd jest od nas mądrzejszy.

0
  • #24 30 Mar 2013 19:23
    gogi20
    Poziom 24  

Czyli ogólnie jest to sytuacja praktycznie bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem słusznym jest wymiana instalacji w całym budynku (co jest niemożliwe od zaraz bo sobie ktoś kuchenkę kupił). Pozostaje tylko elektryka alternatywna:) Ale najgorsze jest to, że jeśli nikt nie popiera mnie w tym, że podczas normalnej pracy instalacji (TNC) może płynąć prąd w rurze gazowej to wychodzę na ....... Tym bardziej jak powiedzieć to klientowi jeśli on nic na temat elektryki nie wie? Tylko wie, że gazownikowi złączka zaiskrzyła i tak nie może być. Gdyby ten gazownik podpiął najpierw gaz a później prąd to nie byłoby tematu. Nie oznacza to, że akurat ta sytuacja nie byłaby niebezpieczna, ponieważ jak wcześniej pisałem w innych mieszkaniach (do których wszedłem) nie było połączenia gazu z PEN. Czyli prąd wracałby się przez PEN (WLZ) oraz gaz tylko w tym mieszkaniu.

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

0
  • #25 30 Mar 2013 19:45
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 31 Mar 2013 01:36
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Bronek22 napisał:
    [b]Kolego - odpuść sobie. Tak ma być i koniec.
    Rura gazowa robi za PEN. W jednym budynku więcej amperów w innym mniej.
    Gazownicy nie maja pojęcia że w rurze może płynąć prąd.

Oj wiedzą wiedzą. Jeszcze niedawno masowo przy remontach instalacji gazowej w budynkach wstawiałem złącze izolacyjne. Niestety teraz przyjęła się praktyka, że jeśli w ulicy jest rura z tworzywa, to nie musimy wstawiać złącza izolacyjnego. Co moim zdaniem jest błędem, bo pierwszy kawałek rury nadal musi być stalowy i trochę uziemia.

gogi20 napisał:
    Właśnie. Te złącza mają oplot metalowy. I na pewno nie są przystosowane do przewodzenia prądu.

Te akurat są całe z metalu. Czyli w środku i na zewnątrz elastyczna taśma zwinięta w spiralę łączoną złączem agrafkowym. Dopiero niedawno pojawiły się węże z metalowym wzmocnieniem w środku i powleczone z zewnątrz tworzywem.

0
  • #27 31 Mar 2013 22:08
    gogi20
    Poziom 24  

piotr_boncza napisał:
    gogi20 napisał:

Te akurat są całe z metalu. Czyli w środku i na zewnątrz elastyczna taśma zwinięta w spiralę łączoną złączem agrafkowym. Dopiero niedawno pojawiły się węże z metalowym wzmocnieniem w środku i powleczone z zewnątrz tworzywem.

No to wiemy już coś więcej:) Ciekawe jakby wyglądała sytuacja jeśli ktoś poszedłby do sklepu i poprosił wąż do gazu ziemnego na 16A:)

0
  • #28 31 Mar 2013 22:18
    Reprint
    Poziom 16  

Czyli podsumowując ratuje nas tylko zmostkowanie i nadzieja że nic się nie stopi. Swoją drogą projektanci kuchenek gazowo el. powinni coś z tym zrobić bo tak nie powinno być.

0
  • #29 31 Mar 2013 22:20
    Michał.B
    Poziom 13  

Bardzo często spotkałem się z że przy montażu uchwytu rury gazowej został naruszony przewód instalacji elektrycznej, nie robił w ostatnim okresie ktoś remontu w budynku ??

0
  • #30 31 Mar 2013 22:31
    gogi20
    Poziom 24  

Reprint napisał:
    Czyli podsumowując ratuje nas tylko zmostkowanie i nadzieja że nic się nie stopi. Swoją drogą projektanci kuchenek gazowo el. powinni coś z tym zrobić bo tak nie powinno być.

Myślę, że koniec końców wyszłoby, że elektrycy powinni coś z tym zrobić. Raczej kuchenki w II klasie ochronności nie dałoby rady wyprodukować. Zresztą co gazowników obchodzi prąd. Jeśli już na kimś spoczywa odpowiedzialność za taki stan rzeczy to na pewno na elektrykach. A swoją drogą jeśli ktoś wie jak to jest ze starymi instalacjami w innych krajach to też chętnie bym się dowiedział czy oni muszą zmagać się z podobnymi problemami? Czy równie popularny był typ TNC (lub zerowanie, bo nie wiem jak to wcześniej nazywano)?

Dodano po 3 [minuty]:

Michał.B napisał:
    Bardzo często spotkałem się z że przy montażu uchwytu rury gazowej został naruszony przewód instalacji elektrycznej, nie robił w ostatnim okresie ktoś remontu w budynku ??

Pomiary to wykluczyły. Po odłączeniu prądu w tym mieszkaniu nadal rurą od gazu z tego mieszkania płynął prąd. Od innych mieszkań nie.

0