Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair tx650 v2 - Zakłócenia radia FM

29 Mar 2013 22:36 1398 10
  • Poziom 9  
    Witajcie. Powyższy zasilacz zmontowany jest z resztą podzespołów w kartonie ze względu na to, że jestem w trakcie budowania obudowy drewnianej. Zasilacz zachowuje się dziwnie. Gdy postawię go (sam zasilacz, uruchomiony) na podłodze zakłócenia są znaczne, natomiast gdy wrzucę kable od tego zasilacza do starej obudowy metalowej (leżącej na boku bez bocznej ścianki) a sam zasilacz postawię na górnym rancie tej obudowy zakłóceń nie ma. Natomiast tylko jak wyjmę kable z obudowy, nawet podniosę je w ręce ponad nią zakłócenia się pojawiają. Nie byłoby pewnie problemu gdybym miał obudowę metalową, ale niestety będzie ona drewniana i nie wiem co zrobić. Dodam, że ze starym zasilaczem nie ma takich problemów, uruchomiony w identyczny sposób i w tych samych warunkach nie powoduje zakłóceń, a jest to słaba chińszczyzna. Czy waszym zdaniem zasilacz jest uszkodzony i należy go reklamować, czy może nowe zasilacze tak mają i trzeba będzie w drewnianej obudowie zrobić jakiś ekran- jak i z czego?
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Witam.
    Nie wiem, czy to Koledze pomoże, ale niedawno rozkręcałem komputer (stara jednostka z płytą główną na Socket A). Uruchomiłem go bez bocznych ścianek w odległości około 1,5 m od TV. Gdy na tym komputerze odpaliłem jakiś bardziej wymagający program, to sygnał w TV po prostu zanikał. Gdy komputer pracował bez obciążenia, to zakłóceń nie było prawie wcale. Pomyślałem, że procesor tak "sieje" zakłóceniami, więc założyłem boczne ścianki i problem ustał. Możliwe więc, że stopień emisji zakłóceń jest zależny od izolacji urządzenia od otoczenia.
    metiu-20 napisał:
    Czy waszym zdaniem zasilacz jest uszkodzony i należy go reklamować, czy może nowe zasilacze tak mają i trzeba będzie w drewnianej obudowie zrobić jakiś ekran- jak i z czego?

Zasilacz jest raczej sprawny. Co do ekranu, może folia aluminiowa byłaby dobra (tu ktoś bardziej obyty musiałby to potwierdzić lub "obalić").
    Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Kolega wyłoży sobie od środka tą drewnianą obudowę kilkoma warstwami pomiętej folii aluminowej (spożywczej) przyklejonej do ścianek i reszty obudowy na klej.

Pomięta folia lepiej się przyklei, a ponadto nie powinna hałasować tak mocno jak prosta.

Ważne aby możliwie dokładnie w ten sposób zaekranować wnętrze komputera i aby ten ekran miał połączenie:
    1. warstwy folii między sobą
    2. z obudową zasilacza
    3. z kołkami mocującymi płytę główną
    4. z obudową napędów i dysku
    5. ze śledziami kart i maskownicą portów
    6. odpowiednio z masą złącz usb z przodu.
    7. pamiętać o uziemieniu.

Niezaekranowany i nieuziemiony komputer przy dłuższym użytkowaniu może być niebezpieczny dla zdrowia.
  • Poziom 9  
    Też myślałem o spożywczej folii, hałasować pewnie nie będzie bo po nałożeniu pomalowałbym ją jakimś chlorokauczukiem (oczywiście na tyle, aby zachować styka folii na wszystkich ściankach)

Jedno mnie tylko zastanawia. Dlaczego w sytuacji z mojego pierwszego postu zasilacz stojący na rancie obudowy nie powoduje zakłóceń, mimo iż nie ma połączenia z obudową, farba obudowy i obudowy zasilacza chyba nie przewodzi prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    A masz włączone w BIOSIE spread spectrum?
  • Poziom 9  
    Tak, mam włączone ale nic nie daje, z tą folią będzie najlepszy pomysł. Cienka warstwa jakiegoś kleju w sprayu na całej powierzchni, na to folia i będzie łatwo, tanio i skutecznie. Lepszego sposobu raczej nie ma więc dziękuję za odpowiedzi, zwłaszcza użytkownikowi diseasekowalski. Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Spread Spectrum niewiele wniesie do tematu siania...
    W sumie dość tanio i skutecznie byłoby też gdyby zastosować arkusze blachy ocynkowanej ale gorzej z pracochłonnością instalacji ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Po pierwsze. Czy cały ten dziwoląg jest zasilany z gniazda ze SKUTECZNYM uziemieniem?
  • Poziom 9  
    Niby bolec w gniazdku jest i jest podłączony, ale czy gdzieś w piwnicy to wszystko jest złączone to nie wiem (nowy domek jednorodzinny). Próbowałem nawet podłączyć przewód uziemiający (ten z wtyczki zasilacza) do miedzianego przewodu kaloryfera, ale nic to nie dawało (działanie chyba podobne jak uziemienie)
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zaraz Kolegę objadą za podłączanie do kaloryfera...

Ja zacznę - NIE WOLNO!

Sprowadzić elektryka i niech sprawdzi uziemienie we wszystkich gniazdkach.
    Bez uziemienia ten cały ekran może jeszcze bardziej siać.
  • Poziom 9  
    Ostatecznie został wykorzystany pomysł z blachą ocynkowaną 0,5mm gdyż folia aluminiowa raz, że delikatna i ciężko byłoby nią obkleić ścianki. Dwa- gniecie się i mnie co utrudniłoby wykończenie konstrukcji. Trzy- trudniej/drożej jest ją pomalować.