Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZX SPECTRUM - Zapis danych na dyktafon cyfrowy

JarekZ. 29 Mar 2013 23:21 1212 6
  • #1 29 Mar 2013 23:21
    JarekZ.
    Poziom 10  

Witam.
    Nie zaglądałem na forum już baaardzo długo. Wiele zmieniło się od mojej ostatniej wizyty i nie bardzo potrafię odnaleźć się z moim problemem. Padło na Hardware.
    Z racji sentymentalnego usposobienia nabyłem niedawno, drogą kupna, ZX SPECTRUM +. Zainteresowani wiedzą skąd u ludzi sentyment do dzieła Sir Clive'a a młodzieży nie da się tego wytłumaczyć.
    Mój problem jest następujący - szukam podpowiedzi, w jaki sposób użyć dyktafonu cyfrowego jako pamięci masowej dla Spectruma. Dyktafon, z nieznanych mi powodów, nie jest wyposażony w gniazdo "line" a tylko w gniazda mikrofonu i słuchawek. ZX zapisuje dane w postaci audio i podłączając słuchawki mogę posłuchać charakterystycznych dźwięków, natomiast nie da się tego nagrać przez gniazdo "MIC" bezpośrednio. Sygnał jest zdecydowanie za mocny. Znalazłem jakiś schemat na proste wytłumienie sygnału na dwóch rezystorach, ale i tak nagranie pozostało ze strasznym charczeniem. Jak się do tego zabrać? Ma ktoś pomysł?
    Proszę o łagodne odpowiedzi, gdyż znam już swój poziom inteligencji i nie tęsknię za przypominaniem mi o jej braku. ;)

0 6
  • #2 29 Mar 2013 23:32
    PeteSh
    Poziom 30  

Nie wiem jak rozwiązać Twój problem z dyktafonem, ale tak sobie pomyślałem że jedynym godnym uzupełnieniem tak zacnego sprzętu byłby równie zacny kaseciak. Myślę że zakup takowego nie powinien stanowić problemu natury finansowej, za to zestaw nabrałby rumieńców. :D

0
  • #3 30 Mar 2013 00:05
    JarekZ.
    Poziom 10  

Zapewne. Jednak w grę wchodzi nabycie używanego magnetofonu niepewnej kondycji. Nowych nie ma. No i troszeczkę zniechęca mnie "Load error" w wersji kasetowej. Poza tym o kasety magnetofonowe też już nie jest najłatwiej.

0
  • #4 30 Mar 2013 00:19
    fbodek
    Poziom 14  

Myślę, że będzie to bardzo trudne, o ile wogóle możliwe. Kilkukrotne przekształcanie sygnału analogowego na cyfrowy i odwrotnie, spowoduje utratę wielu danych. Zdobycie za marne pieniądze kaseciaka w b.dobrym stanie, tak jak radzi PeteSh nie jest trudne, a rozwiąże problem.
    Ps. też mam w szafie ZX'a. ;d

0
  • #5 30 Mar 2013 00:51
    kizek
    Poziom 35  

Kolega może zgrywać to wszystko na PC-ta wykorzystując wejście liniowe.

0
  • #6 30 Mar 2013 01:23
    JarekZ.
    Poziom 10  

Na PC-ta? Hmm... To chyba nie będzie zły pomysł. Po świętach wypróbuję. Co prawda śmiesznie będzie to wyglądało - coś jak holowanie lawety maluchem, ale powinno zadziałać. Dzięki z podpowiedź.
    A może jeszcze ktoś się wypowie i strzeli jakimś pomysłem na wytłumienie sygnału do poziomu wejścia MIC?

Dodano po 7 [minuty]:

fbodek napisał:
    Myślę, że będzie to bardzo trudne, o ile wogóle możliwe. Kilkukrotne przekształcanie sygnału analogowego na cyfrowy i odwrotnie, spowoduje utratę wielu danych. Zdobycie za marne pieniądze kaseciaka w b.dobrym stanie, tak jak radzi PeteSh nie jest trudne, a rozwiąże problem.
    Ps. też mam w szafie ZX'a. ;d

Ale ja nie chcę przekształcać sygnału. Po prostu chciałbym nagrywać na dyktafon jak na zwyczajny magnetofon. A następnie odtwarzać dźwięk przez wyjście słuchawkowe i ładować do pamięci ZX-a. Powinno udać się montując na kablu jack-jack rezystory i pewnie kondensator. Ale ja z wykształceniem nie trafiłem w elektronikę i stąd poszukiwanie pomocy na elektrodzie.

0