Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja studnia głebinowa -bojler-ogród/na użytek

29 Mar 2013 23:40 2553 3
  • Poziom 2  
    Witam
    Szukam pomocy w rozwiązaniu małej wydajności studni głębinowej a wykorzystaniem wody na potrzeby gospodarcze i podlewania ogrodu/sadu.

Wydajność studni to ok 21,6m3 na dobę (15L/min) więc szału nie ma.
    Do codziennego użytku potrzeba mi 4m3 w lecie i 2m3 zimą
    więc wody wystarczy.
    Tylko teraz pojawia się problem z magazynowaniem wody, doborem odpowiedniego zbiornika, armatury rur i ich średnice, doboru pompy ...

Studnia jest głęboka na 23m. Lustro wody jest ok 4 m od poziomu gruntu.Słup wody to 19m w rurze 160mm. Z obliczeń wynika że w rurze jest ok 0,380m3.

Mam bojler 0,3m3 i chciałbym go wykorzystać jeśli jest wystarczający.

Mam możliwość zamontowania zbiornika bezpośrednio przy studni (studnia jest w piwnicy głębokiej na 2,5m i 3x3szerokiej) lub w pomieszczeniu gospodarczym 20m od studni.

Wodę chciałbym rozprowadzić do:
    - zaworu przymocowanego do ściany domu do podlewania sadu/ogrodu ok 7 m od studni +100m węża do podlewania sadu
    -do pomieszczenia gospodarczego (tego samego do którego mógłbym wstawić zbiornik) 20m od studni.
    - do domu ok 4 m od studni (alternatywnie gdyby brało wody gminnej/woda ze studni jest zażelaziona dlatego tylko do celów gospodarczych)

Jaki zbiornik zastosować, czy 300L wystarczy + 380 w rurze studni + ewentualne dopływy zanim się tamte skończą?
    Czy będzie miało znaczenie jeśli bojler zawieszę w pomieszczeniu gospodarczym 4m wyżej w stosunku do alternatywnego umieszczenia w piwniczce?

Jakie średnice rur powinienem zastosować poczynając od podłączenia do pompy a kończąc na wężu do podlewania sadu?

I dodatkowe pytanie ale również realizowane przy tej inwestycji....
    Do wykopu z rurą z studnia do pomieszczenia gospodarczego chciałbym dołożyć rurę z ciepłą wodą z domu do pomieszczenia gospodarczego.
    Jak zaizolować rurę z ciepłą wodą (może jakieś specjalne rury są do tego) w ziemi by były jak najmniejsze straty.
    I jak wejść z tą rurą do pomieszczenia gospodarczego by mi w zimie nie zamarzła ponieważ pobór wody nie będzie ciągły (myślę że 1,2m w ziemi i przejść przez/pod fundamentem i wyjść w pomieszczeniu????????)

Wiele pytań ........:)

Dziękuję za każdą cenną radę.
    Wesołych Świąt i ciepłego Lanego Poniedziałku.
  • Poziom 38  
    Chcesz podkopywac fundament, aby przejsc z rura?
  • Poziom 16  
    Prawie 23 m3 na dobę to mała wydajność? Sporo wody pobierasz. 4m3 w lecie i 2m3 zimą to jest chyba na potrzeby jakiegoś gospodarstwa lub hotelu?
  • Poziom 2  
    Na razie mała produkcja wymagająca wody ale powoli będzie to przekształcane w hodowlę bydła.
    Również przewiduję założenie większego sadu, wiec musi to być dobrze przemyślane i wykonane.

Codo pierwszego pytania to.....zimna woda jest już w pomieszczeniu gospodarczym ale gminna wiec wejdę tym samym miejscem tylko jaka izolacja rury z ciepła wodą na odcinku 20m?