Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ati Radeon HD 4800 - Przegrzewa się wyłączając komputer

30 Mar 2013 05:58 4092 12
  • Poziom 18  
    Malutko gram, prawie wcale, wczoraj jednak chciałem zagrać w nowego Tomb Raidera i od razu po odpaleniu gry, wiatrak (chyba karty graficznej) zaczął chodzić bardzo głośno. Po 5 minutach gry - komputer bez żadnego info wyłącza się. Po natychmiastowym włączeniu go ponownie komunikat o wysokiej temperaturze... Od czego zacząć? Co to może być?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 27  
    Wyczyścić chłodzenie karty. Założyć nową pastę termoprzewodząca.
  • Poziom 18  
    założyłem nową pastę. Przed tym zabiegiem sprawdziłem temperaturę karty programem "HWMonitor_x64" - było 85 stopni C. Po nałożeniu jest 82 stopnie C. Różnica tylko taka że przed założeniem pasty od razu po włączeniu komputera miałem 85 C. a po nałożeniu pasty jest od razu po włączeniu 40 stopni ale po 10 minutach już dochodzi do 82

Proszę o jeszcze jakieś rady
  • Poziom 27  
    Ten wiatraczek na karcie normalnie działa ?
    Nie podkręcałeś karty ?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 18  
    nic nie robiłem z kartą a wiatrak działa bo sprawdzałem
  • Poziom 43  
    Po wymianie pasty, też się wyłącza?
  • Poziom 14  
    A dużo wcześniej, przed tymi problemami, jaka była temperatura w spoczynku i stresie? Może obudowa bardzo słabo wentylowana? Jakaś karta rozszerzeń blisko graficznej?
  • Poziom 9  
    Też miałem problem z restartowaniem się komputera w wyniku przegrzewania się karty Radeon z serii 4800. Spowodowane to było uszkodzeniem czujnika temperatury w karcie graficznej. tez wyłączał sie po kilku minutach grania. Niestety za późno się skapnąłem bo kartę pożyczyłem koledze i cały czas chodziła u niego ale na wysokich temp.

W efekcie uszkodzenie głównego układu graficznego. Karta do śmieci. Efekt taki że później komputer się włączał ale po chwili gdy uruchamiałem jakąś aplikacje itd artefakty, zniekształcenia obrazu i restart komputera...

Radeon HD 4890 Vapor-x - te karty z fabrycznym chłodzeniem grzały się jak cholera...

Dodatkowo w tym modelu są 3 diody. Środkowa paląca się na czerwono, czy mrygająca przy starcie sygnalizuje uszkodzenie, nieprawidłową prace czujnika temperatury...
  • Poziom 18  
    no mam nadzieje że problem rozwiązałem ale jeszcze przez kilka dni tematu nie zamknę bo ktoś może coś ciekawego dopisze, a więc tak:

W Catalyst Control Center w zakładce "Wydajność" i "AMD Overdrive" miałem 20% przy wskaźniku "Prędkość wentylatora", zwiększyłem do 56% i temperaturka spadła do 52 stopni - mierzone w "HWMonitor" :) Trochę głośnawo chodzi ale bez przesady
  • Poziom 14  
    Żeby wentylator był sterowany automatycznie to opcja "włącz ręczne sterowanie wentylatorem" powinna być odznaczona:
    Ati Radeon HD 4800 - Przegrzewa się wyłączając komputer
  • Poziom 18  
    ale jak odptaszam i daję na auto to mam 20% i temperatura 82 st.
  • Poziom 14  
    Jeżeli Ci nie przeszkadza to, że automatyczna kontrola nie działa, to spróbuj dostosować tak prędkość, żeby pod obciążeniem nie przekraczało tych 70 stopni.

Ten problem występował dość często z serią 4XXX, sam go miałem z 4850. Z tym, że wtedy była to wina sterownika, któraś z kolei wersja go wyeliminowała. Masz najnowszą wersję?
  • Poziom 18  
    co prawda miałem sterowniki z 2011 roku, ale przed chwilą wgrałem najnowsze 13.1 i nie ma to wpływu na temperaturę, tylko ręczne ustawienie prędkości wiatraka pomaga