Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwo napęd - dobór parametry

michał_2190 30 Mar 2013 09:00 2868 5
  • #1 30 Mar 2013 09:00
    michał_2190
    Poziom 2  

Witam

Zacząłem właśnie pracę po szkole. Dostałem za zadanie dobór napędu serwo do podajnika rolkowego grubego papieru. Ma wysuwać papier pod nóż na żądaną długość.

Przeglądam różne dokumentację i artykuly i mam kilka pytań na które nie mogę znaleść odpowiedzi.

Widzę że są różne silniki serwo. O niskiej, średniej i wysokiej bezwladnosci. Jeden np. ma 2,54 kg*cm2 a drugi 11,4 kg*cm2. Do jakich aplikacji stosuje się jedne a do jakich drugie silniki ?

Są też różne typy przekładni niskoluzowych. Np satelitarną o inercji 3 kg*cm2, ale znalazłem tej takie fajne slimakowe o inercii już tylko 0,49 kg*cm2. Obie mają luz na poziomie 5 arcmin. Niby tą slimakowa ma dużo mniejsza bezwladnosc a patrząc po urządzeniach zawsze widzę tę planetarne. Jakie się powinno stosować?

Jak dobrać momentowo taki napęd. Gdzieś mignal mi tekst że ważny jest stosunek inercji silnika do inercji układu. Jeżeli jest poniżej 10 to będzie wszystko ok. Niestety nie znalazłem wytłumaczenia dlaczego. Bo nawet jak moc i moment obrotowy będzie ok to gdy ten stosunek będzie zły i tak nie będzie to działać.

Takie narazie mam pierwsze pytania i liczę na pomoc doświadczonych kolegów.

0 5
  • #2 30 Mar 2013 14:59
    gacore
    Specjalista Automatyk

Odpowiadając w wielkim skrócie.
    Dlatego buduje się silniki o róznych bezwładnościach przy mniej więcej tych samych parametrach jak prędkość i moment obrotowy aby razem z ewentualną przekładnią ich bezwładność była zbliżona do bezwładności obciążenia. Ten stosunek 1:10 wynika najczęściej z doświadczenia i jeżeli jest on przekroczony trudno uzyskać lub wręcz jest to nie praktyczne (duże czasy rozpędzania i/lub hamowania) akceptowalną dynamikę układu.
    Dlatego jeżeli układ silnik-przekładnia ma wystarczajacy moment napędowy, ale ich bezwładność jest mniejsza 10-krotnie i więcej należy zastosować układ większego silnika-przekładni co powoduję, że po stronie napędu mamy dostępny większy moment obrotowy i bezwładność bo taka jednostka jest poprostu większa mechaniczne.
    Przekładnie planetarne mają większą precyzję i sprawność, natomiast ślimakowe są bardziej "samohamowne".
    p.s.
    Podaj przykładowy schematyczny (odręczny) rysunek układu. Podstawowe parametry jak długość wysuwanego materiału, w jakim czasie, jaki jest ewentualnie czas postoju, masa rolki z papierem. W jaki sposób ma być realizowane wysuwanie?
    Mogę pomóc w doborze napędu i sterowania OMRON-a, pisz na priva.
    Pozdrawiam,
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com

0
  • #3 30 Mar 2013 19:44
    michał_2190
    Poziom 2  

Witam

Dzieki za informacje.
    Mówisz ze przekladnie satelitarne są bardziej precyzyjne, a ja znalazłem DYNABOX Expert o luzie 1 arcmin. Nie widziałem takich satelitarnych.

Co do bezwladnosci. To po co są silniki o bardzo niskiej inercji. Jeżeli ten stosunek jest taki ważny to najlepsze były by silniki o większej inercji i nie trzeba by się się martwić że stosunek inercji jest za duży.

Co do parametrów mojego projektu to trochę muszę poczekać aż konstruktor coś konkretnego namaluje. Ją narazie zaczelem się zaglebiac w temat serwa po informacii z góry o projekcie.
    Czy są jakieś programiki lub strony gdzie można wpisac jakieś podstawowe dane i policzy siły momemty itd.?

0
  • #4 04 Kwi 2013 13:05
    krzysiul
    Poziom 18  

michał_2190 napisał:

Co do bezwladnosci. To po co są silniki o bardzo niskiej inercji. Jeżeli ten stosunek jest taki ważny to najlepsze były by silniki o większej inercji i nie trzeba by się się martwić że stosunek inercji jest za duży.

Żeby uzyskać dużą dynamikę? :)

michał_2190 napisał:

Czy są jakieś programiki lub strony gdzie można wpisac jakieś podstawowe dane i policzy siły momemty itd.?

Np. taki:
    http://www.youtube.com/watch?v=L902OGksjiQ
    Jak będziesz miał więcej szczegółów to mogę przeliczyć w nim
    Jakby co to jest dostępny w wersji pełnej testowej (na 6 miesięcy z tego co pamiętam)

0
  • #6 07 Kwi 2013 13:33
    krzysiul
    Poziom 18  

Zgadza się. Indrasize też ma parę fajnych cech i czasami też używam go do sprawdzania DSC. Chociaż jest mniej rozbudowany ale niektóre projekty można spokojnie nim oszacować.

0