Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki optyczne do zliczania etykietek.

k.marcin 22 Lut 2005 12:34 2842 12
  • #1 22 Lut 2005 12:34
    k.marcin
    Poziom 18  

Witam.
    mam małe pytanko. Zrobiliśmy przewijarkę do zakladu poligraficznego. urzadzenie przewija tasmy na ktorych sa samoprzylepne etykietki. Jaki czujnik optyczny zastosować do zliczania tych etykietek?
    najlepiej zeby dzialalo to na zasadzie przeswietlenia tasmy czy odbicia? moze ktos zaproponować konretne rozwiązanie,typ czujnikow?
    Narazie poskładałem takie coś z myszki od komputera hehe :) ale impuls chyba jest za szeroki bo gubi sie przy wiekszych predkosciach..
    Pozdrawiam.
    Marcin

0 12
  • #2 22 Lut 2005 12:51
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Nie ma uniwersalnych czujników , które na podstawie skromnego opisu można dobrać. Oto wybrane typy przykładowych czujników www.sick.pl
    Fotoprzekaźniki zbliżeniowe
    Fotoprzekaźniki refleksyjne
    Fotoprzekaźniki barierowe
    Fotoprzekaźniki światłowodowe
    Fotoprzekaźniki do transporterów rolkowych
    Czujniki kontrastu
    Czujniki luminescencji
    Czujniki koloru
    Fotoprzekaźniki widełkowe
    Aby dobrać czujnik należy podać max. ilość szczegółów.
    Pozdrawiam

0
  • #3 22 Lut 2005 13:10
    k.marcin
    Poziom 18  

patrzylem juz na te "fotoprzekazniki widelkowe" sicka...nie doszukalem sie cen ani firm w okolicach Poznania.. O jakie szczegóły chodzi? Naklejki sa papierowe na papierowej woskowanej chyba tasmie,nie wiem dokladnie. W kazdym razie w przypadku przeswietlenia tej tasmy w momencie kiedy promien swiatla natrafi na etykietke do odbiornika dotrze slabszy sygnal a tam gdzie nie ma naklejki mocniejszy. Nie wiem tylko jaki konkretny typ tego czujnika podlaczyc zeby nie gubil sie przy duzych predkosciach. W profesjonalnych maszynach tego typu stosuje sie tez czujniki dzialajace na zasadzie przeswietlenia owej tasmy. Więc moje pytanie o konkretny czujnik,model,firma jaki by mozna tutaj zastosować.

0
  • #4 22 Lut 2005 13:17
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Przedstawicielem na Poznań jest Pawel.Szczuka(malpa)sick.pl, który dla mnie wielokrotnie dobierał różne czujniki. Same czujniki można również kupić w MERAZET na ul. Krauthofera w Poznaniu.

0
  • #5 22 Lut 2005 21:45
    endress
    Poziom 10  

Poszukaj rozwiązań w fabrycznych etykieciarkach. Fotokomórka nadajnik i odbiornik miniaturowe i najczęściej przy nowej taśmie z etykietami trzeba kalibrować układ (tzn. "pokazać kiedy jest etykieta a kiedy nie..)
    A swoja drogą to SICK jest bardzo dobry i bradzo drogi. Poszukaj w np. IFM, Balluf, Truck.
    pzdr. Endress

0
  • #6 23 Lut 2005 11:02
    k.marcin
    Poziom 18  

No tak sick sie sam uczy jest na prawde fajny ale w jednym miejscu sie pytalem to za widelki chcieli 500.....,ja wstawilem potencjometr ktory sie sprawdza jakos. kupilem wczoraj jaki lepszejszy odbiornik podczerwieni (taki z tranzystorem do TV :D) SP Gembara ma mieć na dniach jakieś mocniejsze diody moze uda mi sie zmajstrować jakiś porządny czujnik w domowym zaciszu kosztem 10zł........

dzieki za namiary na inne firmy :)

0
  • #7 23 Lut 2005 14:24
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

No to proszę na przyszłość zaznaczać, że potrzebne nie wykonanie przemysłowe, a .... bele działało. Bez urazy.
    Pozdrawiam

0
  • #8 24 Lut 2005 09:52
    k.marcin
    Poziom 18  

nie chodzi o to .. i nie chowam urazy,forum jest po to aby rozmawiac o takich rzeczach,zalezy mi na duzej predkosci w liczeniu wiec nie jest to taka prosta sprawa. Zeby zrobic cos takiego trzeba chyba jakis mikroprocesor zastosowac,nie wiem za bardzo jak (moze ktos podsunie pomysl). Ale jestem też otwarty na rozwiązania przemysłowe,to MUSI działać porządnie a nie bele działało :D takie rozwiązanie mnie nie satysfakcjonuje (narazie bele dziala - ale sie gubi przy duzych predkosciach :) wydaje mi sie ze albo impuls jest za szeroki-sprubuje zastosowac szczeline na odbiorniku. albo po prostu odbbiornik ma zbyt dlugi czas reakcji.. nie wiem tego i nie mam przyrzadow zeby to sprawdzic..narazie to taka zabawa w kotka i myszke..) Jezeli znacie konkretny typ czujnika (fabrycznego) jaki na pewno sie sprawdzi w tym rozwiązaniu to bede bardzo wdzięczny za pomoc! Przejze jeszcze internet troche dzisiaj. na stronie www.automatyka.pl jest gro takich rzeczy i firm ale nie mam zbytnio czasu zeby porzadnie wszystko poprzegladac (szczegolnie ze internet ostatnio chodzi jak by chciał a nie mógł :( ..
    Pozdrawiam
    Marcin

0
  • #9 24 Lut 2005 10:51
    krzychol66
    Poziom 24  

Jesteś pewien, że to czujnik gubi impulsy?
    A może to sterownik nie może ich odczytać? (za długa pętla programu lub procedura odczytu I/O w stosunku do czasów działania czujnika)?

0
  • #10 24 Lut 2005 13:32
    k.marcin
    Poziom 18  

licznik radzi sobie spokojnie do 100Hz...

Postaram sie kupić cos takiego jak OPIC Photointerrupter firmy sharp,po dolozeniu potencjometru powinno zadzialac..tylko czy tez nie bedzie sie gubill.. przykladowy datasheet w zalaczniku..sa na rozne napiecia i z roznymi wyprowadzeniami (np zasilanie diody osobno) Co wy na to?

aha znalazlem sklep w poznaniu za widelkowy czujnik chca 590zł+30zł za kabel z wtyczka :( ...drogo ... ale solidnie (ponoć)

0
  • #11 26 Lut 2005 19:56
    ADACHO
    Poziom 14  

Witam . U mnie w firmie wykorzystuje się takie etykiety i oczywiscie urządzenia do ich naklejania. Do ich wykrycia stosujemy czujnik szczelinowy Ballufa (z funcją uczenia), jesli chodzi o typ to moge sprawdzić w tygodniu. Tak nawiasem mówiąć to jeśli licznik radzi sobie do 100 Hz to chyba są przewijane recznie ;) bez urazy. Licznik i czujnik powinień radzić sobie przynajmniej 2,5kHz i takich rozwiązań szukaj . Oczywiscie szerokość impulsu i inne sprawy też nałeży wziąć po uwagę. Pozdrawiam.

0
  • #12 27 Lut 2005 21:19
    erwinm
    Poziom 13  

sprawdz ofertę firmy WENGLOR i IFM-ELECTRIC. Mają wiele do zaoferowania

0
  • #13 28 Lut 2005 10:20
    k.marcin
    Poziom 18  

Dzieki za info. Oczywiscie wiem sa fajne sprzety nawet do 10kHz ale to co potrzebuje to jest do kilku małych stołów na ktorych beda odmierzac po 1000 - 10 000 na raz i w tym tez sa sprawdzane czy nie brakuje nigdzie na tasmie etykiet,czy dobrze po wykrojniku jest pozbierane a jak nie to uzupełniaja :),to nie jest duzy zaklad poligraficzny ;) na tych sharpach to wielka d... nie maja sily przeswietlic tasmy,nadaja sie co najwyzej do liczenia metrow (po dorobieniu takiego kółeczka z dziurkami (np co 10cm))
    Problem rozwiazalem dajac czujnik od mychy i jakas mocniejsza diode podczerw. narazie działa calkiem niezle ale to rozwiazanie tymczasowe,jak bedą fundusze to kupimy ktoryś z fabrycznych czujnikow widelkowych.
    Pozdrawiam wszystkich i dziekuje za wypowiedzi.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo