Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(disable) PAY PASS karta firmy Oberthur, jak to wyłączyć - manual

myszczu 30 Mar 2013 16:52 3555 25
  • #1 30 Mar 2013 16:52
    myszczu
    Poziom 8  

Ostatnio uznałem, że ze względu na bezpieczeństwo wyłączę sobie na karcie możliwość płatności zbliżeniowych wszak nigdy nie mogę być pewien kiedy zostanę zeskanowany. Posiadam kartę firmy Oberthur wydaną przez Bank Millennium. Po „remoncie” karta nadal spisuje się świetnie, płatność systemem chipowym i magnetycznym działa za to paypass został „odłączony”.
    Być może komuś przyda się poniższa informacja.
    Każdy kto zdecyduje się na przeróbkę ROBI TO NA WŁASNE RYZYKO ze swojej strony nic nie gwarantuję, informuję jedynie jak to wygląda w moim, indywidualnym przypadku.

Do wykonania potrzebujemy:
    lampka (żarówka ok.75W)
    pisak (mazak)
    skalpel (ew. żyletka)
    5 minut wolnego czasu

na zdjęciu wyraźnie widać połączenie anteny z chipem karty, zaznaczamy pisakiem miejsca który wycinamy skalpelem (najlepiej wyciąć ok 1mm

widok karty po odcięciu od systemu antenowego

widok karty po odcięciu anteny (pod światło), po lewej wyraźnie widać sietkę anteny

w moim przypadku nie przecinałem karty "na wylot", nacięcie jest wykonane tylko na ok. 1/2 grubości karty, przy perforacji sprzedawcy chyba by odrzucili możliwość płatności kartą.

pozdrawiam

0 25
  • #2 30 Mar 2013 19:26
    gulson
    Administrator Systemowy

Temat przywróciłem, bardzo przydatny, bo niestety banki na siłę nas zmuszają do technologii zbliżeniowej. Dziękuję za opublikowanie instrukcji.

0
  • #4 01 Kwi 2013 11:48
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

Ach ta panika zasiana przez firmy sprzedające "Super portfele" i etui na te karty... :D Krzyż na drogę z kopiowaniem tych kart w kilka sekund.

A co do moda to jak wyżej, w ten sposób to można tylko sobie problemu narobić, lepiej załatwić to w banku, lub jak już koniecznie musisz uszkadzać kartę to mniej "ordynarnie" bo w tej chwili to z kilometra sie rzuca w oczy.

0
  • #5 01 Kwi 2013 11:53
    Dziarski Hank
    Poziom 27  

michal.rogaczewski napisał:
    Krzyż na drogę z kopiowaniem tych kart w kilka sekund.

Nie chodzi o kopiowanie a o brak autoryzacji pinem przy transakcjach poniżej 50 zł oraz autoryzacje offline - bez sprawdzania, czy na koncie są środki.

0
  • #6 01 Kwi 2013 12:01
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

No to telefon do banku i wyłączenie autoryzacji offline i tyle, zbliżeniówka bedzie dzialać, tylko wszystko trzeba będzie potwierdzać pinem i nie trzeba niszczyć karty.

0
  • #7 01 Kwi 2013 12:10
    gulson
    Administrator Systemowy

Tutaj chodzi głównie o przypadek zgubienia/kradzieży karty, możesz wielokrotnie dokonywać transakcji do 50zł bez konieczności podania PINu. Operacje są często wykonywane w sposób offline (bez sprawdzania stanu konta) i dopiero później (np. na koniec dnia) rozliczane. Niestety, co najgorsze, bank na siłę zmusza do posiadania tego wynalazku, nie mając już zwykłych kart w ofercie. Natomiast autor mógł się postarać o mniej widoczne uszkodzenie karty ;)

Dodano po 3 [minuty]:

No to telefon do banku i wyłączenie autoryzacji offline i tyle, zbliżeniówka bedzie dzialać, tylko wszystko trzeba będzie potwierdzać pinem i nie trzeba niszczyć karty.

Obawiam się, że się nie da. Może coś wprowadzą, ale w chwili obecnej do 50zł jest bez PINu i nic można z tym fantem zrobić. mBank chyba wprowadził miesiąc temu całkowitą dezaktywacje tej funkcji.

0
  • #8 01 Kwi 2013 12:14
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

W mBanku z tego co wiem już można wyłączyć, zapewne kwestia czasu :)

0
  • #9 01 Kwi 2013 12:37
    Artur k.
    Admin grupy audio

gulson napisał:
    Tutaj chodzi głównie o przypadek zgubienia/kradzieży karty, możesz wielokrotnie dokonywać transakcji do 50zł bez konieczności podania PINu.

Za dużo w ten sposób nie da się ukraść.
    Wypłacić gotówki się nie da, rachunku w sklepie też nam nie rozbiją na kilka po 50zł
    Za 50zł niewiele można kupić i trzeba byłoby chodzić od sklepu do sklepu i co? W każdym to samo kupować?
    Za dużo zachodu.

0
  • #12 01 Kwi 2013 16:27
    kondziu jah
    Poziom 33  

Ale możesz łazić po tramwajach/autobusach i uzbierać dozywotni zapas biletów ;)

Swoją drogą Deutsche Bank rozdaje debetówki bez paypassa.

0
  • #13 01 Kwi 2013 16:35
    Artur k.
    Admin grupy audio

Można, ale po co? I tak nie dokonam transakcji kilkakrotnie jedna po drugiej w tym samym automacie biletowym. Musiałbym zatem kupować w 10 różnych automatach, żeby mieć 10 kompletów biletów, czyli musiałbym jechać 10 pojazdami.
    Chciałoby Ci się dla kilku groszy?
    Co innego miesięczny, akurat ulgowy w Warszawie kosztuje równe 50zł. Ale ile tych miesięcznych możesz kupić? 1 na miesiąc, bo po co Ci więcej? :D

Jak ktoś uparty, to wszystko można zrobić, tylko podstawowe pytanie - po co robić rzeczy bez sensu?

0
  • #14 01 Kwi 2013 21:22
    myszczu
    Poziom 8  

Witam wszystkich kolegów, cała dyskusja przyjęła kierunek czysto akademicki... a czemu, a po co... co autor miał na myśli...itd.
    Ponieważ nie jestem zwolennikiem wyważania otwartych drzwi, wyjaśnię zatem co mną kierowało,

otóż od strony banku wygląda to następująco:
    1. mój bank wydaje tylko party ze zbliżeniowym systemem transakcji,
    2. nie ma możliwości dezaktywacji opcji zbliżeniowej,
    3. nie ma opcji włączenia autoryzacji online,
    4. bank nie odpowiada za nieautoryzowane przez właściciela transakcje, generalnie ma klienta tam gdzie wszystkie banki, zaginiona karta jest problemem klienta (zawsze)

Od mojej strony wygląda to następująco:
    1. kartę używam tylko ja,
    2. sprzedawca może oczywiście odmówić przyjęcia karty ale co za tym idzie nie sprzedaje towaru.
    2a. dla sprzedawcy poświadczenie pinem jest również bezpieczniejsze
    3. jeśli moja karta zostałaby zeskanowana i/lub skradziona to nie ma znaczenia ile kasy by z niej zginęło, teraz nie zginie nic!, mam inny, równie skuteczny patent na ew. złodzieja karty,
    4. lubię mój portfel, nie mam zamiaru instalowania klatki Faradaya ani zmiany portfela,
    5. oferta banku mi odpowiada więc zmiana banu nie była brana pod uwagę.

Po zasięgnięciu informacji w banku i ich totalna niemoc w rozwiązaniu problemu zacząłem rozważać możliwość odcięcia systemu radiowego od chip'a i tak właśnie zakończyła się przygoda z „pimp my paypass card” - teraz ma funkcjonalność taką jaką sobie życzę a nie taką jaką bank sobie życzy.
    Być może rana jest dość rozległa ale samo przecięcie ścieżki mogłoby okazać się nieskuteczne, mógłby nadal następować kontakt ścieżki i/lub nadal występować indukcja w karcie, po wycięciu 1mm problemu nie ma, co do „rany” na karcie, ubytek zalałem kroplą kleju akrylowego i wygląda jak przytarcie, nikt do chwili obecnej nie odmówił przyjęcia karty. Na koniec pragnę nadmienić, że nikogo nie przymuszam do dokonywania zmian, sam szukałem takich informacji i ich nie znalazłem, teraz już dostępna jest, każdy zmiany robi na własne ryzyko tak jak na własne ryzyko używa systemu zbliżeniowego.

0
  • #15 01 Kwi 2013 21:25
    LjGrizli
    Poziom 12  

Na takiej stacji jak neste możesz tankowac ile razy chcesz za 50zł...

0
  • #16 03 Kwi 2013 10:55
    myszczu
    Poziom 8  

Artur k. napisał:
    Tylko, że taka karta uznawana jest za uszkodzoną i nie mamy prawa się nią posługiwać. Sprzedawca w sklepie ma prawo odmówić wykonania transakcji taką kartą, zatrzymać kartę i zawiadomić policję.

to, że uszkodzona OK, to, że ma prawo odmówić OK, ale zatrzymać i zawoadomić policję?! na jakiej podstawie, wskaż proszę jakiś konkretny paragraf.

0
  • #17 03 Kwi 2013 20:57
    Artur k.
    Admin grupy audio

Na takiej, że uszkodzona karta jest nieważna - zatem posługujesz się nieważnym nazwijmy to "dokumentem".
    Poza tym uszkodzona karta na pewno może wzbudzić podejrzenia sprzedawcy w sklepie, a to również jest podstawa do wezwania odpowiednich służb.

0
  • #18 04 Kwi 2013 08:19
    jurek.adam
    Poziom 43  

W mBanku z tego co wiem już można wyłączyć
    Tylko autoryzację offline, a nie funkcję zbliżeniową. To mocno upośledza funkcjonalność karty, nie wszędzie dokonamy nią zakupów, bo masę terminali w sklepach/punktach działa właśnie offline:
    http://www.mbank.pl/porozmawiajmy/forum/9,993...niowej-na-kartach-wydanych-przez-mbank,1.html
    http://www.mbank.pl/porozmawiajmy/forum/9,993...ylaczenie-funkcji-paypass-kto-ma-racje,1.html
    http://www.mbank.pl/porozmawiajmy/forum/9,993...ny-mbanku-wylaczenia-funkcji-zblizenio,1.html

Mbank wywalił mocne świństwo klientom zmuszając wszystkich do wzięcia karty zbliżeniowej, w której nie ma nawet możliwości wprowadzenie jakichkolwiek limitów. Moja stara karta niedługo będzie nieważna i już mi przysłali tę nową, zbliżeniową. Chętnie bym dopłacił za zwykłą, ale nie ma takiej możliwości. No cóż, zrezygnowałem z tego "cuda" i tyle.

gulson napisał:
    niestety banki na siłę nas zmuszają do technologii zbliżeniowej
    Wpychaniem zbliżeniówek na siłę zainteresowało się już GIODO:
    http://banki.wp.pl/kat,6600,title,Karty-zbliz...ane,wid,15453017,wiadomosc.html?ticaid=110598

kondziu jah napisał:
    Nie za darmo, jest wymóg dokonania jednej transakcji miesięcznie kartą albo doliczają 5 zł.

Dodano po 26 [minuty]:

Artur k. napisał:
    Za 50zł niewiele można kupić i trzeba byłoby chodzić od sklepu do sklepu i co? W każdym to samo kupować?
    Co za problem dla złodzieja dokonać kilkanaście, czy kilkadziesiąt, kiedy taki Mbank zezwala na ... 9999 transakcji offline i nie da się tego limitu dziennego zmienić np. do 3 jak w Intelligo.

0
  • #19 04 Kwi 2013 08:24
    myszczu
    Poziom 8  

Artur k. napisał:
    Na takiej, że uszkodzona karta jest nieważna - zatem posługujesz się nieważnym nazwijmy to "dokumentem".
    Poza tym uszkodzona karta na pewno może wzbudzić podejrzenia sprzedawcy w sklepie, a to również jest podstawa do wezwania odpowiednich służb.

chciałem uniknąć przerzucania się domniemaniem czy jest tak czy inaczej i dlatego poprosiłem o fakty które mają oparcie w regulaminach lub prawie, obawiam się, że Twoje domniemanie nie ma nic współnego z faktami a fakty są takie:

-płatność zbliżeniowa może być dokonana na wniosek i za zgodą użytkownika – ja sobie nie życzę więc sprzedawca nie może stwierdzić czy paypass działa czy nie a jeśli to robi to narusza prawo dokonując nieautoryzowanego przez użytkownika zaczytania danych czyli je kradnie i właśnie wtedy wzywamy „służby” ale w innej sprawie
    -płatność chipowa i magnetyczna działa bez problemu więc użytkownik wpisuje pin, sprzedawca otrzymuje potwierdzenie i wszystko się odbywa dokładnie tak jak strony transakcji sobie życzą,
    -uszkodzenie karty to zwykłe „zarysowanie”, nie zdarzyło się aby ktoś to zauważył,
    - co do wezwania służb to przyznam, że trochę przesadziłeś, na jakiej podstawie mogliby reagować? Okazałbym dokument tożsamości i podpis na karcie i po sprawie, co byś powiedział, że klient posługuje się kartą której nie możesz zczytać? No proszę, daj spokój, nie brnij tą drogą, - jakbyś zobaczył moją kartę to dopiero byś się zdziwił (nie ma na niej imienia i nazwiska użytkownika) i jakoś nie przeszkadza to w normalnym użytkowaniu karty.
    - zbliżeniówki mają na celu jedynie przyzwyczajenie do częstszych płatności a najlepiej zawsze - „bo to takie łatwe i szybkie, szybsze niż gotówka z portfela” - a prowizje lecą....

0
  • #20 04 Kwi 2013 08:38
    jurek.adam
    Poziom 43  

Sama technologia zbliżeniowa nie jest zła, ale to co wyprawia większość banków woła o pomstę do nieba. Wystarczyłoby zadbać lepiej o bezpieczeństwo i dać możliwość wyboru również zwykłej karty, a nie byłoby niepotrzebnych nerwów. Nieliczne banki jakoś spełniły te dwa podstawowe warunki, a więc się da.

0
  • #21 04 Kwi 2013 08:58
    myszczu
    Poziom 8  

Bank nie jest zainteresowany zabezpieczeniem płatności, jest zainteresowany sprzedaniem ubezpieczenia.

0
  • #22 04 Kwi 2013 09:17
    jurek.adam
    Poziom 43  

Ubezpieczenie to jedno, natomiast niemożność ustalenia przez klienta limitu dziennego transakcji w Mbanku (i wielu innych), to skandal.

Prosta sytuacja - ktoś świsnął mi kartę, zanim się zorientuję i zgłoszę bankowi, żeby zablokował, żadne ubezpieczenie mnie nie chroni i mogę nieźle "popłynąć" finansowo, jeśli obrotny złodziej poszaleje z moją kartą zbliżeniową.

Natomiast dzienny limit np. w postaci 3 transakcji bez autoryzacji jak w Inteligo chroni mnie przez nadmiernymi stratami. Mbank domyślnie ustawia tyle ile pisałem - 9999 i nie da się tego zmienić, co najwyżej można "wykastrować" kartę z funkcjonalności płatności offline, co czyni ją średnio przydatną jak ktoś potrzebuje płacić w różnych miejscach. Dlatego nie chcę ich karty zbliżeniowej.

0
  • #23 04 Kwi 2013 12:16
    kondziu jah
    Poziom 33  

jurek.adam napisał:

kondziu jah napisał:
    Nie za darmo, jest wymóg dokonania jednej transakcji miesięcznie kartą albo doliczają 5 zł.

Ale jako transakcję wliczają wybranie gotówki z bankomatu, więc można korzystać za darmo ;)

0
  • #24 04 Kwi 2013 12:38
    jurek.adam
    Poziom 43  

kondziu jah napisał:
    Ale jako transakcję wliczają wybranie gotówki z bankomatu, więc można korzystać za darmo
    Ale to nie jest za darmo tylko obwarowane warunkiem. Nie chwalą się tym zbytnio tylko trzeba samemu wyłapać to w dokumentach. Mimo wszystko to najciekawsza oferta i być może sam skorzystam ze względu na możliwość zamówienia zwykłej karty debetowej.

0
  • #25 04 Kwi 2013 18:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

myszczu napisał:
    obawiam się, że Twoje domniemanie nie ma nic współnego z faktami

Obawiam się, że za mało jeszcze widziałeś...
    Podane przez Ciebie fakty to są Twoje fakty i nie mają żadnego związku z faktem fizycznego uszkodzenia karty którego dokonałeś.

Nie chce mi się szukać przepisów (sam sobie poszukaj), zadowól się tym:

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/692820,w-r...-zabrali-kupujacemu-karte-platnicza,id,t.html

Cytat:
    Nasza kasjerka postąpiła prawidłowo, nie realizując płatności kartą uszkodzoną. Zgodnie z procedurami obsługi kart i bezpieczeństwem obrotu kartowego, sprzedawcy nie wolno jest przyjmować zapłaty kartami uszkodzonymi np. złamanymi lub przeciętymi, ani też zawierającymi poprawki (np. w podpisie okaziciela) - wyjaśnia Grzegorz Nowak z biura prasowego Reala. - Jeżeli stopień uszkodzenia karty jest znaczny, sprzedawca zobowiązany jest do zabezpieczenia karty, a następnie kontaktu z bankiem.

Żebyś się kiedyś nie zdziwił jak stracisz kartę.

0
  • #26 04 Kwi 2013 19:03
    myszczu
    Poziom 8  

Widzę kolego, ze nadal brniesz pod prąd, tak naprawdę każdy sprzedawca może odmówić sprzedaży kartą bo sprzedawcy „się wydaje”, wolna demokracja, nie chce przyjąć karty? To nie! Kiedyś miałem problem w dużym markecie budowlanym na C....a, choć płaciłem kartą np. we środę 5200zł i nikt nie robił problemów to w piątek byłem dokupić kilka pierdół za 200zł i kasjerka nie przyjęła karty (bo nie ma mojego nazwiska), gdyby nazwisko było potrzebne i niezbędne to bank nie wydałby takiej karty jak wydał.
    Zakupy zostawiłem na kasie, kupiłem to samo vis a vis w sklepie na P...r tej samej branży i bez problemu kartę przyjęli, napisałem maila do zarządu Ca...my i już jak „koń na Wielkiej Pardubickiej”- nie widzą przeszkód.
    Także kolego rozumiem Twoje stanowisko choć się z nim nie zgadzam, w dawnych czasach nauczyłem się nie pchać łańcucha i nie sikać pod wiatr więc nasza dyskusja „co mi zrobisz jak mnie złapiesz” jest całkowicie jałowa i odbiegła od źródłowego tematu. Napisałem, że jeśli ktoś chce to proszę bardzo, na własne ryzyko (ja szukałem manuala i go nie znalazłem więc zrobiłem ku przydatności dla innych), nikt nie nakazuje abyś „niszczył” swoją kartę, ja swoją zniszczyłem i teraz jestem zadowolony z jej funkcjonalności. Temat czy sprzedawca może czy nie możemy uznać za zamnkniety.

moja karta wygląda tak jak poniżej i jest ważna, nikt nigdy (oprócz opisanego powyżej incydentu) od prawie trzech lat jej nie zakwestionował choć płatności realizuję codziennie.

0
  Szukaj w 5mln produktów