Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toyota Yaris 2003- podłączenie zestawu głośnomówiącego

30 Mar 2013 17:00 10635 23
  • Poziom 23  
    Witam wszystkich. Niedawno wymieniłem mojego wysłużonego Seicento na Yariske. Chcę w niej podłączyć zestaw głośnomówiący Nokia CK200 który do tej pory miałem podłączony w Seicento pod Blaupunkt'a. Podłączenie zestawu w tym radiu jest banalnie proste bo to tylko kwestia wyciągnięcie wtyku ISO z radia podłączenie do zestawu a wtyk z zestawu podłączyć do radia, i wszystko hula jak ta lala. A jak to się ma w przypadku Yaris? Jest tam jeszcze magnetofon kasetowy który zamierzam wymienić na oryginalny CD ale w pierwszej kolejności muszę podłączyć zestaw ponieważ potrzebuję go bo dużo jeżdżę samochodem i używam telefony. Jak wygląda podłączenie tego zestawu w Yaris? Czy potrzebuję jakiejś dodatkowej przejściówki, bo przypuszczam że Toyota zastosowała jakieś swoje wtyki. Proszę o pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na polecanej przez forum stronie masz opis złącza do toyoty. Masz tam TEL MUTE. Sprawdź, czy w twoim radioodbiorniku aktywne. Jeśli nie, to można zrobić albo odłączanie głośników i przełączanie ich na zestaw głośnomówiący,albo odcinać zasilanie po stacyjce i wyłączać na czas rozmowy radio.
  • Poziom 23  
    Sam zestaw ma dołączony modem Nokia CA-160 (modem posiada standardowe złącza ISO samiec i samica) do automatycznego przełączania się między radiem a zestawem podczas przychodzącej rozmowy. Podłączenie miało by polegać jedynie na przełączeniu wtyczek ISO jak to było w przypadku Blaupunkta. Czyli włożenie modemu CA-160 między wtyczkę ISO instalacji a gniazdo ISO radia i to cała procedura podłączenia. Czy nie ma jakiejś gotowej przejściówki którą mógłbym użyć?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak była realizowana funkcja MUTE w poprzedniej aplikacji? Pojawiał się komunikat na wyświetlaczu, czy gasło radio?
    Obawiam się, że może być problem z gotowymi przejściówkami. Chyba, że będziesz kombinować z przejściówkami toyota - ISO, a potem ISO - toyota (jeśli akurat tą znajdziesz). Ale to już masa kostek po drodze i prawdopodobieństwo, że coś się porobi po drodze.
    PS. Jakbym miał to w rękach, to bez trudu opanuję.
  • Poziom 23  
    Włączał się w radiu komunikat MUTE i radio się automatycznie wyciszało. Sam modem AC-160 ma bodajże trzy opcje przełączania mute w zależności od opcji połączenia zaznaczonych w wiązce szybkozłączek. W instrukcji AC-160 pisze o tych opcjach.

Dodano po 3 [minuty]:

Te trzy opcje są zależne od tego w którym miejscu jest opcja MUTE w danym modelu radia
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To ułatwia sprawę. Musisz tylko wiedzieć, czy radio posiada funkcję MUTE. Bo nie każde radio ma możliwość wyciszenia przez zewnętrzny układ, a w toyocie były to tylko wybrane modele.
    Głośnik był zewnętrzny, czy wykorzystane były te z samochodu?
    Można zrobić wyciszanie radia poprzez jego odłączenie. Robisz odłączane przez moduł ACC i po sprawie.
  • Poziom 23  
    Jeśli chodzi o głośniki to były wykorzystane te z samochodu przednie. Nie wiem na razie jak sprawdzić czy w Yarisce jest opcja Phone MUTE, a poniżej jest foto instalacji modemu ca160

• Pomocny post
    Jak to "jak"? Przez podanie masy na pin MUTE w radiu. Jeśli oczywiście jest. Ale skoro jest moduł przełączający głośniki, to MUTE w radiu jest niepotrzebne. Powinien odłączać radio na czas rozmowy. Najwyżej puknięcie w głośnikach jakieś będzie. Chyba, że masz tylne głośniki. To wtedy te mogą grać normalnie nawet w czasie rozmowy.
  • Poziom 23  
    Nawet nie wiem ale z tyłu chyba nie ma głośników, więc jak mówisz- jeśli nie ma opcji mute to i tak przednie głośniki zostaną odłączone. No ale teraz jak tą wiązkę CA160 podłączyć pod Yariske jeśli nie będę miał oryginalnej przejściówki z Yaris do standardowego ISO? No i jeszcze jak zdemontować panel z 'kaseciakiem' w Yarisce żeby dostać się do wtyczek?
  • Poziom 23  
    Błażej napisał:
    Na polecanej przez forum stronie masz opis złącza do toyoty.

A co to za strona? Na wszelki wypadek potrzebowałbym jeszcze opis złączna zaznaczonych na foto bo to do nich się podłączę? I przy okazji czy wymiana 'kaseciaka' na oryginalny CD wymaga jakiejś dodatkowej instalacji czy wystarczy tylko przełączyć wtyki do CD i wszystko będzie działać?

• Pomocny post
    Poziom 21  
    Wszystko będzie działać,lecz ja jestem za wymianą na inne radio "niefabryczne" lecz oczywiście markowe.Do podłączenia zestawu potrzebujesz wiązki do której podałem Ci link,nie musisz znać opisu wyjść tylko wpinasz ją w radio,instalację samochodu i w zestaw bez żadnego przerabiania.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    A chociaż powiedz mi który PIN ma opcję MUTE, bo sama wiązka CA160 posiada trzy opcje i muszę wiedzieć którą wykorzystać, chociaż metodą prób też do tego dojdę. A jeśli chodzi o zamontowanie radia niefabrycznego to jak to się ma ze współpracą z komputerem? Przecież radio jest w innej części deski rozdzielczej? Czy to będzie tak że po włożeniu niefabrycznego radia będę miał tak jakby dwa radia FM? Jeśli chodzi o przejściówkę to już zamówiłem :)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.Pin mute nie jest Ci potrzebny ponieważ wpinasz się zestawem pomiędzy radio a głośniki ale jeżeli koniecznie chcesz to zerknij na trzecie ogłoszenie na pierwszej stronie tego forum (radia samochodowe serwis).Pozdrawiam.
    ps
    Całe radio jest w odtwarzaczu kaset,po wymianie na inne komputer dalej funkcjonuje ale nie obsługuje radia.Nie oryginalne radio montujesz zamiast kieszonki pod fabrycznym radiem lub kupujesz ramkę która zastępuje fabryczny zestaw.
  • Poziom 23  
    Czyli rozumie że radio jest w kaseciaku. Komputer jedynie wyświetla informacje o stacji lub ewentualnie o numeru utworu z CD. Muszę się rozglądnąć się za tą ramką aby całkowicie zrezygnować z kaseciaka. A jeśli. Chodzi o ten PIN MUTE to tak gdybym miał tylne kolumny
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Dokładnie tak, radio jest w tej części gdzie kaseta. Żeby uruchomić radio lub kasetę musi być ta dolna część połączona z górną (wyswietlaczem, komputerem).
  • Poziom 23  
    No dobra. A jak zainstaluję dajmy na to mojego Blaupunkta wyrzucę oryginalnego kaseciaka to jak będzie wyglądać jego uruchomianie? Czy komputer będzie wiedział że tam na dole jest podłączonych odtwarzacz?
  • Pomocny post
    Przecież we wtyczkach radiowych toyoty nie ma sygnału komputera. To ta trzecia wtyczka, która cię nie interesuje i której nie ruszasz.
  • Poziom 23  
    Ok. No ale jak dam tego Blaupunkta to co z tą trzecią wtyczką? Ona musi być podłączona?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Nie podłączysz jej bo nie ma gdzie. Komputer dalej będzie funkcjonował tylko nie będzie obsługiwał radia, tzn. nie będą wyświetlane częstotliwości, nie będzie działała regulacja głośności na górnym panelu, itd.
  • Poziom 23  
    Ok rozumiem. A czy wiesz może jak jest uruchamiane radio? Po stacyjce czy zasilanie idzie na stałe? Zadaje trochę dużo pytań ale potem nie będę miał żadnych problemów przy przeróbce (montaż nowego radia i zestawu głośnomówiącego).
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jedno zasilanie idzie na stałe do radia (podtrzymanie), a drugie po kluczyku.
  • Poziom 23  
    Więc wszystko jest OK. Dzięki za pomoc i porady. Myślę że temat został już wyczerpany. Ramkę zastępczą też już znalazłem. Pozdrawiam

ZAMYKAM