Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

I2C na jednej linii, przełączanie tranzystorami

m.biruta 30 Mar 2013 18:34 1047 4
  • #1 30 Mar 2013 18:34
    m.biruta
    Poziom 16  

Witam,
    Tak się teraz zastanawiam, czy dałoby się puścić transmisję pomiędzy dwoma atmegami i2c na jednej linii danych w ten sposób, że jeśli wiem w jaki sposób odbywa się transmisja (kto kogo po kim odpytuje i kto kiedy nadaje) to czy wg Was przełączanie sda i scl za pomocą tranzystorów na jednej linii umożliwiłoby poprawną komunikację 2-stronną? Czy może w między czasie nadawania/odbierania coś tam sobie lata nad czym trudno byloby zapanować?

0 4
  • #2 30 Mar 2013 19:12
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A po co chcesz coś przełączać? I2C jest protokołem multimaster, na magistrali mogą istnieć dwa mastery. Nic się nie stanie. Mało tego, I2C bardzo sensownie rozwiązuje konflikty - zawsze jeden z masterów wypada, a transmisja z drugiego jest poprawna.

0
  • #3 30 Mar 2013 19:33
    m.biruta
    Poziom 16  

tmf napisał:
    A po co chcesz coś przełączać? I2C jest protokołem multimaster, na magistrali mogą istnieć dwa mastery. Nic się nie stanie. Mało tego, I2C bardzo sensownie rozwiązuje konflikty - zawsze jeden z masterów wypada, a transmisja z drugiego jest poprawna.

Chodzi mi tylko o oszczędność przewodów, ale nie w sensie finansowym tylko powierzchniowym. Dzięki zastosowaniu komunikacji na 1 przewodzie zyskałbym 4 mm, a to bardzo dużo. Ale już widzę że tak zrobić raczej nie można...

0
  • #5 30 Mar 2013 19:51
    m.biruta
    Poziom 16  

piotrva napisał:
    Zaraz, zaraz, I2C nigdy nie puścisz na jednej linii, jak 1-wire. Ta magistrala do poprawnej pracy potrzebuje 2 linii: zegarowej SCL i danych SDA.
    To nie tak, jak w UART, że dane nadawane są w jednym kierunku po jednej linii, a w drugim po drugiej.

Tak, właśnie to sprawdziłem w dokumentacji i2c. Temat więc zamykam :(

0
  Szukaj w 5mln produktów