Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do grzałki od świecy - Zmniejszenie napięcia i natężenia

30 Mar 2013 20:35 3192 12
 • Poziom 7  
  Witam mam samochód zdalnie sterowany, który potrzebuje grzałki do odpalania. Jest taki problem że posiadam grzałkę lecz nie posiadam ładowarki do niej. Mam starą ładowarkę do baterii od samochodu elektrycznego. Mam takie pytanie czy dało by się przerobić starą ładowarkę by miała napięcie 1.25V i natężenie 170mA. Dodam jeszcze że na starej ładowarce jest napisane:
  PRI : 220V-240V≈50Hz
  SEC ; 9V 180mA
  Tu jest o modelu: TY 18 (35ED)
  IMPUT:AC220V.50Hz
  OUTPUT:DC4,8V200mA
  To by było na tyle jeszcze pisze oczywiście MADE IN CHINA. Dodam że jeszcze dysponuję starymi ładowarkami lecz one mają one odległe właściwości. Toby było na tyle, właśnie mam takie pytanie czy da się jakoś przerobić, dolutować jakieś rezystory. Oczywiście dysponuję miernikiem, więc to ułatwi mi to dokładniejszą pracę.
  Pozdrawiam KOREKCZEK. Wesołych świąt, mokrego dyngusa. :) :P
 • TestoTesto
 • Poziom 26  
  Dowolny stabilizator dla tego zakresu (1,25V) np LM338 ten stabilizuje max 35V.
  I raczej weź taką 500mA niż 200mA chińskie.

  Choć jw LM 338 i stabilizujesz sobie z samochodu 12V lub tira 24V. Tak chyba wygodniej niż z 220V z gniazdka?

  Z drugiej strony 170mA spokojnie możesz pobierać z akumulatora AA.
  I tak chyba będzie najwygodniej. Tam jest 1,15 - 1,25V.
 • TestoTesto
 • Poziom 7  
  Witam. Z tego co p. napisał to mam użyć stabilizatora LM338 5 A. Co do umiejscowienia tego stabilizatora to na kablu po ładowarce, tak ? To rozumiem ustabilizuje mi V. Mam jeszcze takie pytanie czy to mi ustabilizuje mi ampery ? Czy robi dużą różnicę 200mA a 170mA, czy przy tych 30mA różnicy spali mi się grzałka ? Dzięki za dotychczasowe rady już mi bardzo pomogłeś.
  Pozdrawiam KOREKCZEK :)
 • Poziom 26  
  Pogadaj z Tomasz.W
  Ten stabilizator ustawiasz sobie od 1,25 - 35V
  I max 5A bodajże.

  A co do modelarskich rzeczy to się nie znam. Więc nie wiem ile ma być mA.
  Więc moja koncepcja z aku AA może być spalona. Można by i połączyć kilka aku. Jak trzeba większy prąd.

  Ale jw myślę że pomoc znalazłeś. A ja bez parametrów jakie mogą być nie pomogę.
  A z tego co pisze Tomasz.W to widocznie tam jest jakiś akumulatorek i chcesz zrobić ładowarkę aku. Tu trzeba Pewnie koło 1A 1,5-1.6V.
 • Poziom 7  
  Witam spodkałem się z takim pomysłem dziś w sieci, pozwólcie że cały zacytuję

  „ Bardzo wygodne do zasilania świecy żarowej jest urządzenie zwane grzałką lub klipsem, posiadające własny akumulator 1,2V o pojemności najczęściej 1,4 – 1,8 Ah. Niektóre modele sprzedawane są z ładowarką. Co zrobić jeśli takowej nie mamy. W prosty sposób możemy sobie zrobić ze starej ładowarki od telefonu. Potrzebna nam będzie ładowarka do telefonów 3,6V , miernik uniwersalny, lutownica transformatorowa, dwa oporniki, dioda świecąca LED i spalona świeca żarowa.
  Przy świecy odcinamy gwint dzięki czemu będziemy mogli grotem lutownicy dosięgnąć wewnętrznej elektrody. Lutujemy do niej kawałek izolowanego przewodu. Odcinamy przy ładowarce wtyczkę do telefonu i po podłączeniu do sieci sprawdzamy miernikiem gdzie jest plus a gdzie minus i oznaczamy (plus na czerwono, minus na niebiesko lub czarno). Przewód minusowy lutujemy bezpośrednio do korpusu świecy. Do plusowego przewodu ładowarki i przewodu przylutowanego wcześniej do środkowej elektrody świecy podłączamy amperomierz miernika uniwersalnego.
  Zakładamy grzałkę na świecę i podłączamy ładowarkę do sieci ale tylko na czas odczytu wartości płynącego prądu. Nam będzie potrzebny bezpieczny dla akumulatorka prąd o wartości w uproszczeniu dziesięciokrotnie mniejszej od pojemności czyli np. 1,8Ah = 1800mAh podzielone przez 10 daje prąd 0,18A czyli 180mA. Odczytany prąd pewnie będzie kilkukrotnie większy. Włączamy więc w szereg opornik o wartości ok. x ? 1W i ponownie mierzymy przepływający prąd. Powinien on być zbliżony do potrzebnej nam wartości. Dokładność nie ma tu większego znaczenia.
  Jeśli wynik nas nie zadowala i prąd jest zbyt duży, zmieniamy opornik na większy. Na oporniku odłoży się część napięcia ładowarki. Powinno ono wystarczyć do zasilenia diody będącej w tej konfiguracji wskaźnikiem ładowania. Po odłączeniu amperomierza punkty a i b łączymy ze sobą na stałe. Całość solidnie lutujemy na przewodzie ładowarki i dokładnie izolujemy koszulkami. Jeśli uzyskaliśmy potrzebną wartość prądu, ładujemy akumulatorek przez 15 godzin bez obawy przed przeładowaniem. Dioda będzie świecić dopiero po podłączeniu klipsa do zasilacza.
  Moja ładowarka bez obciążenia miała napięcie 7,1V. Po podłączeniu do klipsa napięcie spadło do 3,9V a prąd ładowania akumulatorka wynosił 510mA. Zastosowałem opornik 24 ? i uzyskałem idealnie 180mA. „


  Z czego wynika że ja jednak mam rację a kolego próbuje mnie poniżyć, lecz mniejsza z tym. Prosił bym kogoś kto się zna na tym by doradził mi jak to wszystka polutować, jeśli ktoś ma chęci to jeśli mogę prosić żeby mi zrobił jakiś rysunek do tego, schemat. Ja nie mam problemu ze schematem więc jeśli ktoś mi go zrobi to będzie ułatwienie mi sprawy. Pozdrawiam KOREKCZEK
 • Poziom 35  
  korekczek napisał:
  ....a kolego próbuje mnie poniżyć....
  Jeżeli zwykłe pytanie uważasz za poniżanie to Ok. Twój problem.
 • Poziom 26  
  Nie wiem czy to obrażanie to do mnie więc zgłębiłem trochę temat ale tak łopatologicznie.

  Z tego co widzę to jest tam albo bateria typu AA (zwykły paluszek albo r20).

  Ładowarka do grzałki od świecy - Zmniejszenie napięcia i natężenia

  Ładowarka do grzałki od świecy - Zmniejszenie napięcia i natężenia


  Z tego co opisałeś ktoś ładował aku 1,5V napięciem > 3V. Nie powinno się ale od biedy można.
  Lepiej ten ktoś zrobił by gdyby dał 2 aku (2*1,5V).

  Dlatego trzeba zastosować ogranicznik prądu i napięcia. Najprostszym ogranicznikiem prądu jest rezystor. I najlepiej dobierać go miernikiem tak jak ci ktoś napisał. Bo z obliczeń to rożne rzeczy wychodzą.

  Ogranicznikiem napięcia jest stabilizator. Który ustawia się że ma stabilizować np 1,25V. Ustawia się go także rezystorem ale tu się nie będę rozpisywał.

  Może masz telefon bezprzewodowy w domu. Tam są aku. Więc też może służyć jako ładowarka.
  I kupujesz aku aaa bo takie zazwyczaj tam są (małe paluszki) + przejściówkę aaa>aa Lub na R20 taka duża jak na zdjęciu.
  Ładowarka do grzałki od świecy - Zmniejszenie napięcia i natężenia

  Za stabilizator dasz 5pln itd i natrudzisz się pół dnia za jakiś zestaw ładowarka + aku na promocji jakieś 25pln zazwyczaj. I jak masz dzieci to na pewno się przyda.

  -------------------------------------------------------------------------------
  No a jeśli bardzo chcesz zbudować to to nie problem. Kwestia sensu.

  Kupujesz stabilizator LM317 np. Bo może masz w domu inny?
  I dobierasz stosunek 2 rezystorów odpowiednio według kalkulatora np
  http://www.masterlab.com.pl/pl,tools-stabilizator-liniowy-lm

  Ja ci mogę powiedzieć że dla tej DC 4V by osiągnąć 1,55V 200mA mają to być rezystory
  1kOhm i 5kOhm.
  ALE JW możesz użyć dowolnych innych ważny jest stosunek jednego do drugiego mniej więcej. Np z kalkulatora by było 1,55V wychodzi ci 231 Ohm i 1000 Ohm Ale 231Ohm nie dostaniesz a w każdym sklepie dostaniesz 220Ohm. Napięcie trochę ci spadnie do około 1,525V.

  Jak masz daj na wejście i wyjście kondensator. Jak nie masz trudno.
  Ładowarka do grzałki od świecy - Zmniejszenie napięcia i natężenia

  No i ograniczasz prąd rezystorem. Tak jak ci ktoś opisał najlepiej doświadczalnie. No i nie wiadomo JAK DUŻE MASZ AKU. Na zdjęciu jest 2600mAH.
  Niby I=u/r czyli R=U/I
  R=1,55V/200mA (0,2A)
  7,75ohm

  Licząc błąd czyli nie 1,55 a 1,525 /0,2A masz 7.625.
  Znowu nie masz takiego rezystora. Ale dostaniesz coś między 5 a 10ohm.
  Przy 5ohm masz 0,31A
  Przy 10ohm 0,155A


  Tu masz schemat odpalania świecy z samochodu.
  Podpinasz się pod klemy daje do 4A 1,25V na wyjściu. Bo taką moc trzeba by zasilić świecę A NIE ŁADOWARKĘ i tu Tomaz.W ci dobrze napisał że 170mA NIE DA RADY ZASILIĆ ŚWIECY.
  Ładowarka do grzałki od świecy - Zmniejszenie napięcia i natężenia
 • Poziom 7  
  Witam, a czy mogę ładować baterię R20 w zwykłej ładowarce ? Przepraszam bardzo Tomasza.W prawdopodobnie kolega miał rację :P (jeszcze potrafię się przyznać do błędu ). Jeśli nie można ładować takowej baterii to kupię tą przejściówkę :P . Dzięki wielkie, naprawdę mi pomogliście. Pozdrawiam KOREKCZEK
 • Poziom 7  
  Witam, faktycznie  nie za jasno się wyraziłem, czy mogę ładować akumulatorek R20 ładować uniwersalną ładowarką sieciową ? O tak o to mi chodziło :P
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  korekczek napisał:
  czy mogę ładować akumulatorek R20 ładować uniwersalną ładowarką sieciową ? O tak o to mi chodziło :P


  Jesli ładowarka przystosowana jest do ładowania pojedynczego ogniwa o technologi takiej jak twoje ogniwo (NiCd, NiMH...) to można, z tym że jeśli ładowarka jest przystosowana do ogniw akumulatorowych o wielkości R6 to naładowani nią ogniwa o wielkości R20 może zająć ponad dobę...
 • Poziom 26  
  Albo i dwie. ( 20h>)
  Zależy jak kto liczy i jaka ładowarka. Są takie co ładują 700mAh 10-12h więc taką zejdzie 40h.