Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Interfejs MIDI - Kabel MIDI - karta dźwiękowa

wojtek7774 30 Mar 2013 22:39 3723 10
    wojtek7774
    Level 15  
    Trudno mi wybrać kategorię dla tego tematu.

1. Interesuje mnie to, jak się nazywa kabel podłączany pod kartę dźwiękową (wejście MIDI) a z drugiej strony pod MIDI (IN; OUT) klawiatury?
    Jak profesjonalnie nazywają się te trzy wtyczki/końcówki kabla?
    Gdzie można taki kabel nabyć?

2. Czy współcześnie takie karty dźwiękowe z wejściem MIDI się produkuje, czy odeszło się od tego?
    User removed account
    Level 1  
    wojtek7774
    Level 15  
    Karty jeszcze nie mam, ale wiele jest starych kart z wejściem MIDI do kupienia.
    Tyle że co mi po karcie, kiedy nie wiem jaki kabel dokupić jak już będę miał taką kartę?
    Dlatego pytam o nazwę końcówek/kabla.

Chcę podłączyć instrument klawiszowy do karty dźwiękowej z wejściem MIDI.
    User removed account
    Level 1  
    wojtek7774
    Level 15  
    Spodziewam się konkretnej odpowiedzi, a to ze względu na to, że na allegro poza kablem MIDI typu:
    USB - DIN DIN
    nie mogę znaleźć innego, a szukam:
    końcówka pasująca do karty dźwiękowej, do wejścia MIDI (i jak się to nazywa?) - DIN DIN

Nie mogę znaleźć na allegro, bo nie wiem jak się nazywa taki typ kabla, dlatego zawsze wyskakuje mi pierwszy typ kabla.
    User removed account
    Level 1  
    Gelip
    Level 33  
    Taki kabel to po prostu interfejs MIDI. Stare karty dźwiękowe mają przeważnie złącze o nazwie gameport (port gier). Potrzebujesz coś takiego:
    lub coś lepszego np. interfejs z pętlą prądową z separacją galwaniczną między PC a urządzeniem MIDI - MD2210 tylko, że to było produkowane w 1998 roku ale może gdzieś znajdziesz taki model lub podobny.
    User removed account
    Level 1  
    Gelip
    Level 33  
    jurek.adam wrote:
    Standardowy niekoniecznie będzie działać ze wszelkimi kartami i urządzeniami,

Pojęcie standardowy jest względne. W latach 90-tych GamePort - bo o to tu chodzi - był standardem przy podłączaniu urządzeń MIDI.
    wojtek7774
    Level 15  
    Gelip wrote:
    jurek.adam wrote:
    Standardowy niekoniecznie będzie działać ze wszelkimi kartami i urządzeniami,

Pojęcie standardowy jest względne. W latach 90-tych GamePort - bo o to tu chodzi - był standardem przy podłączaniu urządzeń MIDI.

No i właśnie o to mi chodziło Gelip.
    Dzięki za te pomocne zdjęcia.

Co do interfejsu z pętlą prądową z separacją galwaniczną między PC a urządzeniem MIDI - MD2210, to czy jest jakaś różnica w "poprawności" przesyłaniu sygnału co do tego kabla zwykłego z GamePort?

Współcześnie to naprawdę trudno zarówno o kabel z GamePort jak i MD2210.
    Ale liczy się to, że w końcu ktoś mi wytłumaczył jak się to nazywa :D
    Gelip
    Level 33  
    Różnicy w przesyłaniu nie ma. Chodzi tutaj o wyrównanie potencjałów mas - takie dodatkowe zabezpieczenie choć prawdę mówiąc taka separacja galwaniczna eliminuje również wszelkie zakłócenia wynikające ze wspólnej masy. Nigdy tego nie sprawdzałem ale prawdopodobnie ma to znaczenie przy większych długościach kabla MIDI ok. 15m. Ja kupiłem kiedyś taki model ze względu na diody POWER, MIDI IN i OUT dzięki którym widać, że dane są faktycznie przesyłane a urządzenie wygląda profesjonalnie.