Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulowany filtr 40V schemat

31 Mar 2013 14:58 1533 12
  • Poziom 14  
    Mam problem, ponieważ posiadam trafo 2x26V 50V 18V 5V 5A pochodzące z wieży. Chciałbym zrobić z niego zasilacz regulowany na 40V po zastosowaniu mostka Graetza i dodaniu JEDNEGO kondensatora, napięcie mam z lekkimi tętnieniami o wartości 76V, gdy zrobiłem to samo, tylko, że z kablami od 26V to napięcie wyjściowe miałem 37,6V. Problem w tym, że chciałbym mieć napięcie wyjściowe ok. 40V, lecz między wartością 76V a 37V jest wielka różnica, mało tego, chciałbym je zupełnie wyprostować a LM317T ma dopuszczalne 37V, ale wtedy będę miał na wyjściu coś około 32V. Więc teraz powiem konkretnie, proszę o schemat filtra który na wyjściu będzie miał regulowane napięcie 40V o wydajności min. 2A. Wiem, że nie da się zrobić tego od 0V, więc może być minimum 20V. Proszę o szybkie odpowiedzi.
    PS. Przejrzałem już projekty z avt nie ma tam nic takiego :( .

Dodano po 8 [minuty]:

Wolałbym jakieś prostsze schematy (nie dla mnie jakieś wielkie płytki z electronics labs nie jestem na tyle zaawansowany) :( .
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Opisz dokładniej transformator.
    Jaka jest obciążalność prądowa poszczególnych uzwojeń wtórnych (jak grube druty DNE)?
    Czy są połączone w transformatorze ze sobą, czy wzajemnie nie połączone?
  • Poziom 14  
    Dwa żółte przewody-18V, dwa niebieskie-5V, dwa czerwone-50V, jeden czarny i jeden czerwony - 26V, przewody aluminiowe ok 1mm średnicy - transformator wytrzymuje ok. 4-5A.
  • Poziom 33  
    Skoro każde uzwojenie ma niezależne końcówki, to łącząc 26V+5V=31V
    Spadek napięcia na mostku prostowniczym 1,4V obniży do 29,6V.
    Na pierwszym kondensatorze z lekkim obciążeniem otrzymasz 1,41*29,6V=41,7V
    Z pełnym 5A obciążeniem spadnie do 40V.
    Jeżeli wystarczy ci regulacja do 38V, to stabilizator z tranzystorem szeregowym zapewni regulację w zakresie do 38V.
    Jednak przy obciążeniu 5A stabilizator liniowy (z szeregowym tranzystorem) będzie musiał wytracać dużo mocy. Np. chcąc pobierać 5A przy 5V wytraci moc:
    35V*5A=175W. Lepiej zrób kilka niezależnych zasilaczy:
    1- 5V/5A stabilizowane, ustawione bez regulacji korzystając z uzwojenia 5V
    2- 5V-20V/5A stabilizowane, regulowane, korzystające z uzwojenia 18V
    3- 20V-38V/5A stabilizowane, regulowane, korzystające z uzwojeń 26V+5V
    Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie przetwornicy impulsowej step-down o mocy 200W korzystającej z połączonych szeregowo uzwojeń 26V+5V, ale skoro zaznaczyłeś, że nie czujesz się na siłach skonstruować skomplikowane urządzenia, to zerowe szanse na uruchomienie przetwornicy tak dużej mocy.
    Szkoda, że nie podałeś mocy tego transformatora lub pola powierzchni przekroju poprzecznego jego środkowej kolumny (na podstawie tej wielkości łatwo określić moc). Możliwe, że mimo grubych przewodów transformator nie wytrzymuje kilkuset watów mocy. A może tylko wyprowadzenia są grubym drutem, a uzwojenia są cieńszym ? Trudno prorokować coś korespondencyjnie nie widząc transformatora.
  • Poziom 14  
    Nie wiem jak sprawdzić czy połączenia są zależne, ale inne kombinacje przewodów, niż te które podałem na początku dają 0v :( ?
  • Poziom 33  
    Czy uzwojenia są połączone wewnątrz transformatora czy są wzajemnie odizolowane można sprawdzić za pomocą omomierza lub przy jego braku za pomocą próbnika (bateria+żaróweczka). Jeden koniec omomierza dołączamy do wybranej końcówki uzwojenia, a drugim dotykamy do pozostałych.
    Jeżeli uzwojenia są wzajemnie nie połączone, to pomiar wykaże tylko jedną parę połączonych końcówek dla każdego uzwojenia.
    Jeżeli tak jest, to później aby połączyć dwa uzwojenia szeregowo trzeba je jakkolwiek połączyć i zmierzyć napięcie na pozostałych, wolnych dwóch wyprowadzeniach. Jeżeli napięcie będzie sumą napięć składowych - to OK.
    Jeżeli różnicą to jedno z uzwojeń połączyć odwrotnie.
    Nie wiem, czy nie zaniżam poziomu tego tematu. Poczytaj więc w internecie o budowie, działaniu i łączeniu uzwojeń transformatora. A może ja nie zrozumiałem tego pytania.
  • Poziom 14  
    dobra zrozumiałem. więc jaki tranzystor byłby dobry do zbudowania takiego filtra bo lm317t chyba będzie za słaby...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    no tak sory po prostu jest podobny do tranzystora

Dodano po 2 [minuty]:

a czy w tym filtrze http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT1081.pdf można R3 zamienić na potencjometr o wartości około 30Kohm tak aby mięć napięcie regulowane max 40v?

Dodano po 12 [minuty]:

a co do zdjęć to proszę mój stary temat nie czytaj (jest tam wiele błędów zarówno ortograficznych jak i dot. transformatora) na samym dole są jego zdjęcia https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2515314.html
  • Poziom 33  
    Ale podaj przekrój środkowej kolumny rdzenia transformatora lub jego moc , bo możliwe, że całe te obliczenia strat mocy na podstawie grubości wyprowadzeń nie będą aktualne.
    Podaj także co ma być obciążeniem zasilacza, bo może nie musi być stabilizowane.
  • Poziom 14  
    rdzeń ma wym. 3x5x7.3cm. czyli mam policzyć tylko pole ? jeślitak to 15cm. kwadratowych

Dodano po 2 [minuty]:

ps. to co podałem na górze to przekrój przewodu wystającego, tego w izolacji . mam dwa uzwojenia ten grubszy drut to jest wtórne tak ?

Dodano po 18 [minuty]:

no chciałbym zrobić coś w stylu zasilacza warsztatowego więc narazie niewiem co będzie jego obciążeniem. mam już jeden zasilacz warsztatowy ale tylko do 20v więc chciałbym mieć coś poza ten zakres np. grzałka do lutownicy 24v, prototypowe układy potrzebujące większego zasilania itp.

Dodano po 1 [minuty]:

więc raczej musi być stabilizowane
  • Poziom 33  
    Domyślam się, że podałeś wymiary całego rdzenia (grubość, wysokość, szerokość) a nie wymiary przekroju poprzecznego środkowej kolumny rdzenia.
    Poszukałem więc w tabelach rdzeni EI 7,4cm x 4,9cm szerokość środkowej kolumny 2,4cm. Pole powierzchni wyniesie więc 2,4x3=7cm^2
    Moc wynosi 7^2/1,44=35W
    Przy napięciu 42V da on maksymalnie 0,8A
    Dalsze zgadywanie informacji o transformatorze chyba nie ma już sensu.
  • Poziom 14  
    kurde czyli coś pomyliłem ale nada się on jeszcze do czegoś pożytecznego jak myślisz ?