Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osobowy - Montaż niefabrycznego klaksonu - przepisy

bmserwis 31 Mar 2013 16:57 4227 2
  • #1 31 Mar 2013 16:57
    bmserwis
    Poziom 36  

Witam jak w tytule, interesuje mnie czy zamontowanie dokładnie takiego zestawu:
    http://www.agmi-tuning.com/detale.html?id=402
    Lub:
    http://allegro.pl/klakson-z-kompresorem-139-db-12v-glosny-czerwony-i3090449133.html
    (zależy mi na głośności nie tonacji)

Jest zgodne z prawem i czy nie narusza w żaden sposób obowiązujących przepisów od razu uprzedzając pytania zależy mi na jak najgłośniejszym klaksonie do normalnych zastosowań drogowych, a nie do trąbienia sąsiadom pod oknami. :)

0 2
  • #2 31 Mar 2013 22:40
    anu
    Poziom 17  

Witam!

Ja bym szukał magicznego wyrażenia "homologacja" i jakiejś wytłoczki na obudowie.
    Np. tutaj jest to napisane (link do Allegro opisany):
    [Allegro/cars-net/"KLAKSON - SYGNAŁ z kompresorem - GŁOŚNY 139 db (31304624)"]
    Jest tu: "Klakson posiada Homologacje - Atest !!!" i ta wytłoczka E3 na obudowie.
    Ogólnie to wg przepisów dźwięk ma być NIEPRZERAŹLIWY i dla samochodu mieć >96dB z 3 metrów.
    Jedna osoba donosiła o zgonie babci po użyciu klaksonu a'la pociąg na przejściu dla pieszych i późniejszych problemach prawnych kierowcy.

Ogólnie to było kilka wątków na ten temat tu i tam, ale NIKT nie napisał konkretnie, że tyle dB dyskwalifikuje. Klakson powinien być adekwatny do pojazdu i to można usłyszeć na przeglądzie/kontroli drogowej, jeśli się za mocno zaszaleje.

Tak więc ogólnej teorii to tyle, ale ogólnie to sam jestem ciekaw, jak to wygląda w praktyce.

EDIT: No i jeszcze oczywiste zdanie, że przy łączeniu kilku klaksonów muszą one działać na raz, a nie naprzemiennie (ale łatwiej po prostu zamienić stary nowym). Podobnie nie wolno kupować niczego klaksonopodobnego, co imituje pojazd uprzywilejowany. Podobnie najpewniej z "melodyjkami".

EDIT2: Tak ogólnie to 135dB jest już wartością niebezpieczną z bliskiej odległości.

Pozdrawiam!
    Anu

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    3.1.10. Zabronione jest rozpowszechnianie, bez zgody Usługodawcy, reklamy w każdej postaci, w tym kryptoreklamy. S.

Do Moderatora S.: Za Allegro, to rozumiem że linki nie są mile widziane (stąd linijka niżej był kompletny tytuł, sprzedawca i serwis). Odnośnie tej kryptoreklmy, to nie mogę zrozumieć, co się pod tym terminem akurat u mnie kryje. Opisanie sprzedawcy miało na celu ułatwienie odnalezienia tej aukcji, gdy wygaśnie. Jeśli jako kryptoreklamę uznano podanie akurat tego modelu, to ... był to przypadkowy wybór czegoś, co miało E3 na plastiku i było podobne do serwowanych przez pytającego. Zresztą sam wcześniej przeglądając dział klaksonów upatrzyłem akurat ten, więc łatwo mi go było zapodać ;-). Ale prowizji (niestety) nikt mi tutaj nie podaje za wybór tego, czy tamtego. A podałem celowo innego sprzedawcę, ponieważ na zdjęciach klaksonu podających przez sprzedającego tego znaczka E3 (homologacja) nie widziałem. Ot cała różnica ;-)
    Tyle tytułem wyjaśnienia. Pozdrawiam.

1
  • #3 31 Mar 2013 23:42
    bmserwis
    Poziom 36  

Dziękuję za odpowiedź, przepisy własnie znam, a w zasadzie wytyczne co do przeglądu. Sygnał ma być sprawny mieć powyżej 96dB (w przypadku pomiaru, gdyż mowa jest o subiektywnej ocenie słuchowej) oraz ma nie być modulowany.
    Co do klaksonów z pociągu to nie przesadzajmy, aż takiej armaty nie mam zamiaru montować. :)
    Pozostaje także kwestia który w takim wypadku wykorzystać, jakoś bardziej do mnie przemawia wersja z trąbką i kompresorem.

0