Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitoring - monitoring samochodu przed domem

31 Mar 2013 18:50 4596 5
  • Poziom 7  
    Witam

Od pewnego czasu dość często mam niszczony samochód który parkuje na ulicy przed domem. W celu wykrywania winnych zamierzam zainstalować 2 kamery. Będą one miał za zadanie rejestracje nadjeżdżających i odjeżdżających samochodów.

Dodatkowe uwarunkowania :
    -Ulica oświetlona
    -Ruch jednostronny

Kamery będą zainstalowane na domu (rysunek 1)
    Kamera 1- powinna móc rozpoznać: numer rejestracyjny, markę i kolor samochodu i miło by było gdyby rozpoznawała twarz kierującego pojazdem. Powinna mieć skuteczny zasięg w granicach 18-25m

Kamera 2 -powinna spełniać podobne zadania lecz jej skuteczność zasięgu może być mniejsza 15-20m

Zaproponowano mi następujące kamery w sklepie eltrox.pl :

Kamera -SONY EFFIO-E 700 LINII OBIEKTYW 2-8-12MM

Albo

Kamera -SAMSUNG SCB-2000P

Obiektyw- TOKINA TVR 0616DC 6-60MM, F=1.6

Do tego obudowa ok 70zł GRZAŁKA 12V + UCHWYT

Jako rejestrator zaproponowano mi:

-REJESTRATOR CYFROWY BCS-0401QE FULL D.1 100KL.

Ale mam klika zasadniczych pytań :
    1) czy taki sprzęt spełni moje oczekiwania?( Wolał bym nie przepłacać jeśli to nie będzie konieczne)
    2) Czy możliwa i zasadna będzie w tym przypadku użycie detekcji ruchu i czy sprawdzi się przy samochodach jadących nawet 80km/h ?
    3) I czy przy tej klasie sprzętu będzie możliwy podgląd na żywo z kamer poprzez np. telefon z internetem ? Sprzedawca twierdził że rejestrator będzie sobie z tym radził i będzie pozwalał wywołać sygnał z każdej kamery osobno ale nie wiem jak to stwierdzić.

Będę w wdzięczy za pomoc:)

Pozdrawiam
    Karol

• Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 11  
    klik99 napisał:
    Od pewnego czasu dość często mam niszczony samochód który parkuje na ulicy przed domem. W celu wykrywania winnych zamierzam zainstalować 2 kamery. Będą one miał za zadanie rejestracje nadjeżdżających i odjeżdżających samochodów.

Hmm. Poglądowo ok. Zobaczysz gościa co podchodzi i uszkadza pojazd. Niestety jak go nie znasz to ciężko będzie mieć z tego twardy dowód.

klik99 napisał:
    Kamera 1- powinna móc rozpoznać: numer rejestracyjny, markę i kolor samochodu i miło by było gdyby rozpoznawała twarz kierującego pojazdem. Powinna mieć skuteczny zasięg w granicach 18-25m

Wg mnie kamerki nie spełnią zadania. Poglądowo ok szczególnie z obiektywem 2,8-12mm. O szczegółach takich jak nr tablic czy twarzy możesz zapomnieć. Kolor auta w dzień ok, w nocy wiadomo barwy czarno-białe, Marka-???

klik99 napisał:
    Kamera 2 -powinna spełniać podobne zadania lecz jej skuteczność zasięgu może być mniejsza 15-20m
    To samo co wyżej.

klik99 napisał:
    1) czy taki sprzęt spełni moje oczekiwania?( Wolał bym nie przepłacać jeśli to nie będzie konieczne)

Rejestrator z nagrywaniem 25kl/s w D1 tak, kamera box + obiektyw 6-60mm odpowiednio umiejscowione,wykadrowane i ustawione tak.

klik99 napisał:
    2) Czy możliwa i zasadna będzie w tym przypadku użycie detekcji ruchu i czy sprawdzi się przy samochodach jadących nawet 80km/h ?

Detekcja ruchu oczywiście można ustawić. Sprawdzi się... tylko pojazd mignie przed oczami.

klik99 napisał:
    3) I czy przy tej klasie sprzętu będzie możliwy podgląd na żywo z kamer poprzez np. telefon z internetem ? Sprzedawca twierdził że rejestrator będzie sobie z tym radził i będzie pozwalał wywołać sygnał z każdej kamery osobno ale nie wiem jak to stwierdzić.
    Odpowiednia konfiguracja routera (otwarcie portów) i masz sygnał w sieci. Tutaj liczy się parametr wysyłania łącza a nie pobierania do płynnego działania. Przydałoby się jeszcze mieć stałe IP lub jakiś dyndns

Przerabiałem temat dla klienta kamera Fortec SWB-I7000 + obiektyw 6-60mm. Kamera schowana przy ogrodzeniu w tujach, odpowiednio wykadrowana i ustawiano (m.in HLC). Jej zadaniem byłem identyfikacja pojazdu co notorycznie wyrzuca pod posesją śmieci. Udało się... po kilku próbach...

Tak dla przykładu masz kamerę poglądową 600TVL z obiektywem 2,8-12mm umieszczoną na budynku, odległość do parkingu 7m. Rozdzielczość CIF.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 25  
    klik99 napisał:
    czy taki sprzęt spełni moje oczekiwania?( Wolał bym nie przepłacać jeśli to nie będzie konieczne)

Standardowo pytanie do nowicjusza,ile masz na to pieniędzy kolego,bo możemy doradzać w nieskończoność :)
    Jedna latarnia to za mało :)dla tego 2000P
    Możliwości jest wiele i da sie zrobić,tylko kasa musi grać,napisz to nam ułatwi.O tym 2000p zapomnij z 2,8-12 :)
    Sprwa jest prosta i fachowcom znana nie zobaczysz żłodzieja jak nie masz siana.
  • Poziom 7  
    Miałem nadzieję zamknąć się w 3000 tysiącach ;) Ale w ostateczności mogę wydać ok 5000-7000. Jeśli koszty będą za duże będę parkować na posesji ale mi to utrudni życie.

Pozdrawiam
    Karol
  • Poziom 25  
    Jedna kamera typu YUC-H626RPOE z obiektywem Mpix 5-50 to cena 2300,dysk sieciowy do tego i po sprawie.Ja z 50 metrów czytałem napisy na ramce u sąsiada :) Niestety kamery IP potrzebują światełka,a żeby dobrze doradzić zgodnie ze sztuką trzeba zrobić pomiary wielu rzeczy co przez neta jest niemożliwe :/ A tak szczerze jak nie masz kamerki umieszczonej w odległości 5-7m od bryki to z tego będzie lipa.Moge Ci posłać filmik z takiej kamerki sam ocenisz.Napisz na Privek.
  • Poziom 10  
    proponuję tubę samsunga na budynku przy samej bramie skierowanej w stronę przodu pojazdu aby złapać twarz rejestrację i markę. Ostatnio zamontowałem takową i zdawała egzamin z ok 25-30 m. Z kolei drugą nawet tańszą na samochód celem obserwowania co się z nim dzieje. Niestety jest pewien problem. Jeśli ktoś kto zniszczy auto będzie poruszał się pieszo to czasem złapiemy najwyżej jego kaptur^^ więc trzebaby było 2 kamery na skos, co czasem także wiąże się z tym że sieje obraz jedna przez drugą... ew. dwie tuby jedna w rogu ogrodzenie/budynek a od str. auta, a druga tak jak napisałem wcześniej. Wtedy przesiewanie obrazu raczej by nie miało prawa bytu, przez co byłyby widoczne z obu stron co dzieje się wokół auta, a umiejętne ustawienie kamer łapałoby także rejestracje samochodów, oraz to kto porusza się wokół niego.