Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w zaprojektowaniu zwrotnicy 3 way

kasper_7 31 Mar 2013 20:20 1077 4
  • #1 31 Mar 2013 20:20
    kasper_7
    Poziom 10  

Mam w zamiarze zbudować swoje DIY. Obudowy będę w międzyczasie robił, ale myślę nad zwrotnicą. Kolumny mają być podobne do altus 300. Zwronice chciałem sam wykonać. Wybrałem 1 rzędu, ponieważ będzie najprostsza i będzie najmniej zniekształcać dźwięk. Odpowiedzi typu alus 300 to szajs, nie są interesujące, a tym bardziej pomocnicze. Jestem początkującym i A300 jak najbardziej mi odpowiada. Głośniki jakie chciałem wykorzystać to STX GDN 30/200, STX GDM 17/180, lub 16/80, oraz tonsil gdwt 9/80, lub jakieś gdwk. Do obliczeń chciałem wykorzystać pomiary producenta STX. Proszę o kilka wskazówek np. gdzie odciąć niskotonowy i jaką częstotliwość podstawić do wzoru, żeby te wartości były w miarę prawdziwe. Nie będę oczekiwał od swoich kolumn i zwrotnic nie wiadomo jakiego dźwięku, bo to nie są kolumny za 50tys, ale dźwięk typu ALTUS, ALTON osobiście mi się podoba.

• #2 03 Kwi 2013 09:37
    2165755
    Usunięty  
  • #3 03 Kwi 2013 10:39
    Arkadyo
    Poziom 29  

Kasper trzeba było zaczekać z tym postem pare godzin - byłby świetny na pierwszego kwietnia :D.
    Mam raczej dla Ciebie raczej złe wieści ale pokolei:

Cytat:
    Obudowy będę w międzyczasie robił, ale myślę nad zwrotnicą

Mylisz pojęcia. Myślenie zaczyna się tam gdzie dany umysł posiada już wiedzę i dzięki niej jest w stanie jeśli nie kreatywnie to przynajmniej konstruktywnie coś tworzyć.
    To, że mózg jest włączony nie znaczy jeszcze, że myśli dlatego moja rada jest taka - wszelkie miedzyczasy przesuń z budowy obudowy na zgromadzenie wiedzy o zwrotnicach wtedy przestaniesz wypisywać absurdy takie jak np ten:
    Cytat:
    Wybrałem 1 rzędu, ponieważ będzie najprostsza i będzie najmniej zniekształcać dźwięk

Przez moment jeszcze chciałem się rozprawić z tym:
    Cytat:
    Odpowiedzi typu alus 300 to szajs, nie są interesujące, a tym bardziej pomocnicze.

Ale jeszcze mnie nie opuścił świąteczny nastrój i nie będę się pastwił. A może trochę... To zapytam tak - A co kolega słyszał na 30 cm gdnie oprócz altus czy alton? Bo założę się, że nic. Niestety kolego ale kolumny altus 300 to nie szajs ale kolumny do grania prawie "nigdzie". Zrozumienie tego jest jak najbardziej pomocnicze niestety wymaga przełączenie mózgu z biegu jałowego na przynajmniej pierwszy. Zeby nie było, że jestem tylko złośliwy dlatego napisze tak - Mozna zbudować coś a'la A300 dając kopułkę na górę i lepszy sredniak na srodek i gdna który niżej zejdzie. Można to nawet zrobić na tańszych stxach niz oryginalne tonsile. Będzie to jednak wymagało zaprojektowania zwrotnicy od nowa - bardzo od nowa i bardzo nietanio. Słowem kluczem są tu pomiary bo:
    Cytat:
    gdzie odciąć niskotonowy i jaką częstotliwość podstawić do wzoru, żeby te wartości były w miarę prawdziwe.

Z pustego i Salomon nie naleje.

• #4 03 Kwi 2013 11:06
    kasper_7
    Poziom 10  

a więc jakie zwrotnice polecacie? w miarę dobrej cenie. Ja osobiście kupiłbym od altusa, no ale to jest tylko moje zdanie. Poza tym wielu użytkowników mówiło żeby nie zlecać roboty komuś bo on nie zrobi zwrotnicy pod moje obudowy, tylko jakieś jego uniwersalne projekty. Żeby zrobić samemu, a będzie ten sam efekt.

• #5 03 Kwi 2013 11:59
    Arkadyo
    Poziom 29  

kasper_7 napisał:
    a więc jakie zwrotnice polecacie? w miarę dobrej cenie.

Może kolejowe? Ponoć na PKP można ostanio wyrwać wszystko w dobrej cenie.
    Cytat:
    Ja osobiście kupiłbym od altusa, no ale to jest tylko moje zdanie.

Jak kupisz zwrotnice od altusa to będziesz musiał również kupić głośniki od altusa. Zapewne dobrze też będzie mieć obudowy od altusa. W zasadzie będą to altusy i może lepiej byłoby je kupić - w używce napewno wyjdą taniej i lepiej niż diy. No i na forum głupot nie będziesz wypisywał.
    Poprostu będziesz miał to co ci się podoba czyli altusa.
    Cytat:
    Poza tym wielu użytkowników mówiło żeby nie zlecać roboty komuś bo on nie zrobi zwrotnicy pod moje obudowy, tylko jakieś jego uniwersalne projekty. Żeby zrobić samemu, a będzie ten sam efekt.

No... Elektroda a zwłaszcza ten dział słynie z nieprawdopodobnych opowieści.
    Nie zrobi zwrotnicy pod twoje obudowy powiadasz? To może wyślij mu obudowy. A jak już zaprojektuje zwrotnice do obudów to wtedy zaskocz go, że jeszcze chcesz tam głośniki. A nóż zwrotnice zaprojektowane do obudów będą pasować do głośników. A zresztą kup zwrotnice od altusów - one pasują do wszystkich obudów i przetworników. Tanie... Bez zniekształceń - jednym słowem wyśmienite filtry I rzędu do wszelkich zastosowań. No i bez zniekształceń. Tanie. Istny PRL'owski Kamień Filozoficzny.
    Rany ileż można...

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson