Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

Stiepanowna 31 Mar 2013 22:12 15021 0
 • Przedstawiam tłumaczenie artykułu z języka rosyjskiego o wyżej podanym tytule.

  Firma Toshiba wypuściła na rynek trzy układy scalone TC9148P, TC9149P, TC9150P. Oczywiście, było to już jakiś czas temu, jednak te elementy okazały się bardzo popularne, a ich zastosowanie jest dość szerokie.

  Tak więc po kolei:

  TC9148P - nadajnik zdalnego sterowania

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  Wystarczy wziąć ten układ scalony, dwa tranzystory oraz dziesięć przycisków i już mamy gotowy nadajnik zdalnego sterowania. Układ scalony jest w stanie nadać 10 różnych komend z możliwością rozszerzenia do 18. Napięcie zasilania może się zmieniać w przedziale 2,2-5,5V. Pobór prądu w trybie standby (ani jeden przycisk nie jest wciśnięty) - 10µA. Częstotliwość nadawania - 38kHz.

  Trochę o wyprowadzeniach:
  1 – masa;
  2, 3 - wyjścia wbudowanego generatora;
  4-9 - wyjścia do podpięcia przycisków;
  10-12 - wyjścia do podpięcia przycisków;
  13 - podanie kodu identyfikacyjnego nadajnik-odbiornik;
  14 - nie jest wykorzystywany;
  15 15 - wyjście nadajnika.

  W momencie wciśnięcia przycisku układ scalony tworzy odpowiedni komunikat o długości 12 bitów, wbudowany oscylator generuje falę nośną o częstotliwości 38kHz i to wszystko jest podawane na wyjście.

  Kolejne układy: TC9149P i TC9150P - odbiorniki zdalnego sterowania

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  Oba układy scalone rozszyfrowują komunikaty wysyłane przez nadajnik i w zależności od jego treści włączają lub wyłączają odpowiednie wyjścia. Różnią się między sobą tylko jednym - ilością wyjść. W przypadku TC9149P jest ich 10 odpowiednio dla 10 komend, a TC9150P - 18 dla 18 komend.

  Teraz trochę o samych komendach.

  Z rysunku wynika, że wyjścia, oznaczone jako „Выходы”, posiadają rożne oznaczenia. O co w tym chodzi? Wszystkie komendy wysyłane przez nadajnik można podzielić na trzy grupy: krótkie, długie i cykliczne. Do każdej grupy są podpięte na sztywno przyciski nadajnika wraz z jego wejściami, a także wyjścia odbiornika. Przy wypełnianiu krótkich poleceń rozpoczynają pracę wyjścia dekodera oznaczone jako SP (Short Pulse), co odbywa się w następujący sposób:

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  W momencie wciśnięcia przycisku nadajnika, tworzą się dwa jednakowe komunikaty o długości 12 bitów. Dekoder odbiera te komunikaty, wylicza sumę kontrolną i jeśli wszystko się zgadza, wysyła impuls bramkowany, po którego przyjściu na odpowiednim wyjściu pojawi się stan logiczny. Wysoki poziom na wyjściu pozostaje na kolejne 107ms, po czym wyjście znowu powraca do ustawienia początkowego, czyli zera logicznego. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zależy to od tego czy przycisk nadajnika jest zwolniony czy też nie. W celu ponownego wypełnienia komendy trzeba po raz kolejny wcisnąć przycisk nadajnika.

  Takie komendy mogą być wykorzystywane przykładowo do włączania i wyłączania zasilania czy trybu MUTE i STANDBY.

  Przy wypełnianiu komend długich uaktywnią się wyjścia dekodera zaznaczone jako HP (Hold Pulse), które pracują w następujący sposób:

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  Po wciśnięciu przycisku nadajnika, urządzenie zacznie wysyłać sekwencję podwójnych 12-bitowych impulsów. Kiedy dekoder przetworzy pierwszą parę i wyśle impuls bramkowany, wyjście przechodzi w wysoki poziom i taki stan trwa dopóty, dopóki jest wciśnięty przycisk nadajnika. Kiedy przestaniemy wciskać przycisk, stan poziomu wysokiego pozostanie jeszcze na wyjściu przez około 160ms, po czym przejdzie ono w stan początkowy, czyli stan zera logicznego.

  Podobne komendy mogą być wykorzystywane przy regulacji głośności czy barwy dźwięku.

  Pozostał nam wariant trzeci - komendy cykliczne - CP (Cyclic Pulse). Są dostępne jedynie w przypadku zastosowania układu scalonego TC9150P w charakterze dekodera. Ich istotą jest to, że stan wyjścia zmienia się na przeciwstawny przy każdorazowym wciśnięciu przycisku nadajnika. Wciskamy raz - wyjście się włącza, drugi raz - wyłącza się.

  Teraz zobaczymy, czym zajmuje się wyjście CODE w układzie scalonym nadajnika, a później przejdziemy do odpowiednich schematów.

  W życiu może się wiele zdarzyć, na przykład to, że będziemy chcieli wykorzystać dwa albo trzy nadajniki do sterowania dwoma lub trzema urządzeniami. Jak zrobić coś takiego skoro mamy całkowicie identyczny nadajnik i odbiornik? O tym już ktoś wcześniej pomyślał i dodał do komunikatu wysyłanego przez nadajnik kod identyfikacyjny, dzięki któremu odbiornik rozróżnia sygnał, który ma przetworzyć, od tego, który pochodzi z obcego nadajnika. W tym celu w nadajniku przewidziano wejście CODE, a w dekoderach wyjścia C(х).

  Zobaczmy jak to działa. Na początek weźmiemy parę TC9148-TC9149.

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  W nadajniku kod jest tworzony za pomocą diod, wpiętych między wyjściem CODE a wyjściami T1-T3. W dekoderze otrzymamy analogiczny kod, jeśli podłączymy kondensator pomiędzy masę a wyjścia C2 i C3. W tabeli przedstawiono warianty kodu. Przy tym należy pamiętać, że w przypadku TC9149 kod C1 zawsze równa się 1, a w przypadku C2 i C3 są ustalane wyżej opisaną metodą.

  Teraz weźmiemy się za TC9150.

  W tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją analogiczną z wyjątkiem tego, że dla C3 mamy stałą zadaną wartość równą 1, a musimy określić wartości dla C1 i C2.

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  W ten sposób możemy wykorzystać trzy nadajniki i trzy odbiorniki w tym samym pomieszczeniu - wystarczy tylko określić dla nich różne kody identyfikacyjne. Należy też pamiętać, że kod 00 został zablokowany przez producenta i nie można z niego korzystać.

  Żeby było łatwiej, podamy parę przykładów. Zaczniemy od nadajnika.

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  Jak to zostało wspomniane wyżej - jak najmniej elementów zewnętrznych. Wybrano wariant na 10 przycisków.

  10 przycisków to 10 komend, co oznacza, że naszym dekoderem będzie TC9149P.

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  Według przedstawionego schematu nasz odbiornik wypełnia tylko dwie komendy - włączenie i wyłączenie zasilania oraz włączenie i wyłączenie trybu MUTE. Zarówno jedno, jak i drugie zrealizowano za pomocą krótkich komend.

  Na koniec uzupełnimy też informację o tym, które przyciski odpowiadają jakim wyjściom odbiornika.

  Zastosowanie układów scalonych TC9148-9150 do zdalnego sterowania sprzętem RTV

  Jak widzimy, nie ma tutaj komend cyklicznych - w tym celu trzeba użyć innego dekodera, czyli TC9150P. A do niego można jeszcze dorzucić 8 przycisków na nadajniku.

  Źródło tłumaczonego tekstu: http://radiokot.ru/articles/03/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Stiepanowna
  Poziom 12  
  Offline 
  Język rosyjski - tłumaczenia

  strona: www.dagatlumaczy.pl
  e-mail: tlumacze(malpa)dagatlumaczy.pl
  Specjalizuje się w: elektronika
  Stiepanowna napisał 90 postów o ocenie 60, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2011 roku.