Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung N150 Ubuntu - partycje windows 7 starter

31 Mar 2013 22:31 4050 20
  • Poziom 11  
    Witam posiadam od około 2 lat taki netbook jak w temacie z win7starter i jakoś sobie chodzi nie narzekam. Ale teraz potrzebne mi jest udostępnianie połączenia internetowego właśnie z modemu tego N150 do PS3 po kabelku skrosowanym.
    Szukałem i podobno na starteże się nie da. Chciałem zainstalować ubuntu i nie dałem rady przez to że mam 4 partycje i jak z jednej (dysk D z danymi) wydziele miejsce na partycje dla linuxa to jest już 5 i to jest zadużo. O prócz partycji D mam C z win7st, Recovery i jeszcze jakąś 100MB.
    Sprawdziłem Ubuntu uruchomione z pendriva i udostępnienie internetu dziła dobrze dla PS3 nawet tak często nie rozłącza.

Moje najważniejsze pytanie to czy uda się:

1.Partycję C z win7 sformatować zmieniając system plików na linuxowy
    2.Podzielić na 3 partycje potrzebne dla ubuntu
    3.Zainstalować ubuntu na tych utworzonych partycjach
    4. W razie potrzeby Te 3 partycje złączyć i sformatować na ntsf
    5. odzyskać Windows 7 starter z partycji recovery

Obawiam się że program do recovery wywali błąd że coś jest z partycjami i bedzie po win7starter.

Proszę jeszcze o informację czy przy użycjiu recovery jest ruszany też partycja z danymi D?

Dziękuję za każdą odpowiedz Tomek
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Pomocny post
    Spec od drukarek
    Cytat:
    Moje najważniejsze pytanie to czy uda się:

1.Partycję C z win7 sformatować zmieniając system plików na linuxowy
    2.Podzielić na 3 partycje potrzebne dla ubuntu
    3.Zainstalować ubuntu na tych utworzonych partycjach
    4. W razie potrzeby Te 3 partycje złączyć i sformatować na ntsf
    5. odzyskać Windows 7 starter z partycji recovery

Obawiam się że program do recovery wywali błąd że coś jest z partycjami i bedzie po win7starter.

Odpalając recovery będziesz miał pytanie czy chcesz przywrócić partycje takie jak wyszedł z fabryki czy chcesz wskazać partycję dla systemu Windows.
    Pozostałe punkty jak wykonasz będziesz miał ubuntu i Windowsa.
  • Poziom 11  
    [quote="dr.master"]
    Cytat:

Pozostałe punkty jak wykonasz będziesz miał ubuntu i Windowsa.

Ok to pożegnam się z win7starter na trochę.
    A czy istnieje sposób żeby jednak zainstalować tego ubuntu na komputerze bez przeznaczania na niego partycji win7starter.

Bo ja teraz to widzę tylko taką możliwość że:
    1.z partycji win7s robie ubuntu, bo tylko w ten sposób zainstaluję ubuntu
    2.następnie tworzę jakąś partycję i do niej z recovery odzyskuję win7starter
    3.tym sposobem mam win7s i ubuntu
  • Moderator Samochody
    Możesz stworzyć partycję rozszerzoną a w niej do woli dysków logicznych... problem w tym, że jak zaczniesz mieszać to uszkodzisz partycję recovery, a napędu DVD to tam nie masz.

Nie prościej zainstalować na Windows jakiś program do udostępniania połączenia? Brak ICS to nie koniec świata.

W najgorszym razie i baaardzo dookoła można zainstalować np. konsolowego Debiana w VirtualBoxie i przy jego pomocy udostępnić Internet.

Sąteż programy alternatywne do ICS, np. NAT32, WinGate jak i serwery proxy, np. CCProxy.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie, i stało się, chcaiłem odtworzyć windows 7 z partycji recorwery i o to efekty których się obawiałem.
    Oto co zrobiłem:
    Partycje linuxa (które wcześniej były win7) skasowałem i na powstałym obszarze dysku stworzyłem nową partycję ntfs.
    Następnie chaiłem uruchomić recorwey przez wybranie przy uruchomieniu F4 ale coś namieszałem bo otrzymuję nstępujący komunikat :

error: no such partition.
    grub rescure>

Czy mogę coś zrobić by uruchomić recorwery na tym komputerze samsung n150 i odzyskać orginalny windows 7 starter?

Dodam jeszcze że partycja recorwery jest nadal na dysku i nie była przezemnie ruszana, nie potrafie uruchomić programu do odbudowy windowsa 7
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Zrobiłeś wszystko nie tak a teraz są efekty. Nadpisałeś MBR to F4 nie zadziała teraz. Użyj partedmagic i i z niego wystartuj super grub disk 2 lub plop (są w extras menu) i wystartuj z partycji recovery.
    https://dl.dropboxusercontent.com/s/k3k0o1lyuj7w08c/pmagic-6.0.iso
    Botowalnego pena zrób programem unetbootin
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2327650.html
    Obrazu partycji windowsa i kopi MBR nie zrobiłeś przypadkiem przed instalacją linuksa i grzebaniem w partycjach ?
    Pozdrawiam
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 11  
    dzieki za odpowiedz i za linki, jak pobiore program to bede próbował , kopii nie zrobiłem nie pomyslałem o tym, byłem pewien ze się uda :-).
  • Spec od komputerów
    Po tym co robiłeś klawisz recovery nie ma prawa zadziałać.
    Powodzenia.
  • Poziom 11  
    Linuks , juz jestem w procesie przywracania win7, dzięki za pomoc nigdzie nie mogłem znaleść rozwiązania. I dzięki za narzędzie.Plop wystartował partycje recorwery. Jestem teraz ciekawy jak przywrócić mbr do dawnej funkcjonalności, chyba ze bedzie już dalej ok

Wczoraj narzędzie do przywracania zrobiło mi psikusa i wrzuciło win7 na dysk D gdzie miałem zdjęcia. I tak teraz czeka mnie próba odzyskania tych zdjęć. w piątek przełożę dysk do kieszeni zewnętrznej i spróbuję. A odzyskanie tego laptopa przełożę na jakiś czas.
  • Spec od komputerów
    Przywróci wszystko do stanu jak w dniu zakupu. Jeżeli chcesz mieć linuksa jednocześnie z windowsem to nie tak się robi jak to wymyśliłeś.
    Zrób sobie pena z recovery. W instrukcji masz napisane jak.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    W tej chwili chcę właśni przywrócić laptop jak w stanie fabrycznym z windows 7.

Problem w tym ze ten mbr jest teraz zamieniony i nie mogę uruchomić nic.

Zrobiłem ten pendrive botowany z partedmagic i z niego uruchoiłem recorwery na dysku. Tam wybrałem zeby przywrócił windows 7.
    Okazało się że ten windows 7 jest przywrócony na dysk D gdzie trzymałem zdjęcia. Dysk C jest dalej pusty i chhyba nie jest odpowiednio sformatowany, za chwilę wrzucę zdjęcie jak to wygląda.

Przy uruchomieniu win7 z dysku D mam napis że mbr jest zgubiony.

chciałm naprawić mbr z wiersza poleceń i przygotowałem usb botowany z Windows 7 32-bit Repair Disc ale nie startuje, jest tam opcja defaut i nic wiecej sie nie dzieje.
  • Spec od komputerów
    Prawdopodobnie wybrałeś przywracanie na partycję D. Jak masz flagę boot ustawioną. Na której partycji ?
    Pozdrawiam

Dodano po 23 [minuty]:

Pokaż jakie masz partycje ? Cudów nie ma . Jeżeli wybrałeś właściwą partycję to na nią przywróci.
  • Poziom 11  
    Udało mi się uruchomić windows 7 z dysku c który jeszcze raz sformatowałem ntfs i z recorwery przywróciłem na niego win7. Uruchomiłem windows 7 przez ten program plop ale dobrałem na dysk c plik bootmbr i katalog boot z partycji system.
    może z poziomu win7 uda mi sie naprawic mbr żeby komputer uruchamiał sie normalnie.

Odziwo win7 miał hasło przy logowaniu ale miałe podpowiedzi udało sie zalogować.
  • Spec od komputerów
    Po co kopiowałeś boot z partycji boot na systemową ? Nie mieszaj.
  • Poziom 11  
    Inaczej nie chciał ruszyć, wiem ze robie to nie tak jak trzeba. Ale inaczej nie potrafię. I tak w tej chwili moge odpalic win 7 przez plop z PM
  • Poziom 11  
    Co prawda szukałem na google równolegle rozwiązania, i znalazłem komendy które trzeba wpisać z lini komend - przy pomocy płyty "W nowszych systemach Windows, po uruchomieniu płyty botującej,
    mamy w interfejsie graficznym opcję "Napraw komputer" która umożliwia przywracanie kopi
    zapasowych. Jest również możliwość uruchomienia wiersza poleceń."

Jak dotąd nie potrafię uruchomić wiersza poleceń zeby spróbować wpisać te komendy:
    Bootrec.exe /FixMbr
    Bootrec.exe /FixBoot
    Pozdrawiam

JEszcze raz spróbowałem i przy roruchu tego windows7 spróbowałem wcisnąć F8 i mam tu Trub awaryjny
    TA z wierszem poleceń
    Włącz rejestrowanie rozruchu
    moze teraz coś się uda
  • Poziom 11  
    I tu pojawiają się kolejne schody, bo ten samsung n150 nie ma napędu cd/nagrywarki. A tu już na początku pyta o nagrywarkę.

Dodano po 43 [sekundy]:

Ale i tak dziękuję Ci za chęć pomocy i za twój czas
  • Poziom 11  
    Według tego filmiku zrobiłem pendriva
    http://www.youtube.com/watch?v=GPKu4cf1_Os
    i dysk naprawy systemu uruchamia się w komputerze
    Wybrałem tam wiersz poleceń i wpisałem dwie komendy:
    bootrec /fixmbr
    bootrec /fixboot

Windows uruchamia się już dobrze. zostało mi jeszcze przywrócenie jakiś plików z D, i usunięcie drugiego windowsa którey właśnie na D wcześniej zainstalowałem. Ale to już inny temat. Dzięki wielkie linuks za całą pomoc w tym temacie
    Pozdrawiam