Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter on-grid off-grid do fotowaltaiki

01 Kwi 2013 08:00 18015 28
  • Poziom 15  
    Mam zamiar założyć sobie jakieś 5 kw i nurtuje mnie jedna rzecz. Panele można całkiem tanio sobie zciągnąć z chin, ale żeby je wykorzystać potrzebny jest inverter. Dlaczego ceny tych inverterów są tak wysokie. Przecież tam nie ma jakiejś kosmicznej technologi tylko praca na sporych napięciach i prądach.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    tylko praca na sporych napięciach i prądach

to może być wystarczający powód
    Do tego dochodzi jeszcze ilość produkowanych sztuk, konkurencja, popyt, podaż. Nie bez znaczenia są również koszty transportu no i oczywiście marże sprzedawców. Ci ostatni oczywiście chcą zarobić najwięcej.
  • Poziom 13  
    Kolego w czasie jak będziesz szukał tańszych inwerterów unia europejska wprowadzi cło na chińskie panele i ceny poszybują a chcą to uczynić .
    Niestety prąd z PV jest drogą inwestycją i bez dopłat za które i tak idą z naszych podatków większość instalacji nigdy się nie zwróci .
    Zastanów się poważnie bo PV w praktyce nie jest tak różowe a reklamy typu (Prąd za darmo) wywołują u wielu :D .
    Założyłem u siebie ponad 500W w 2011 po najniższej cenie jaką udało mi się na allegro i eBay znaleźć . Policzyłem po krotce koszty i wychodzi cieniutko w porównaniu do ZE .
    Zdecydowałem się powodu zawiłej przyczyny ode mnie nie zależnej , mogłem zostać trwale pozbawiony prądu z ZE a inwestycję w PV postanowiłem zrealizować gdyż prąd z nich był o wiele tańszy od pracy agregatu prądotwórczego no i oczywiście cichy .
    Przy awarii energetyki w święta nie martwiłem się o brak prądu i nawet agregatu nie odpalałem.
    Gdyby ogniwa PV staniały do ceny 1W = 1zł to instaluje kilka KW bez jakichkolwiek dopłat i śmiesznych unijnych procedur no i inwertery by były zapewne nieco tańsze .
  • Poziom 9  
    Jak już jesteś na etapie wyboru inwerterów to chciałbym Cię namówić do tego abyś na nich nie oszczędzał. To jednak główna część Twojej instalacji dlatego tutaj w grę wchodzą dwie marki. Fronius oraz SMA.
    Na 5kW masz dwie takie machiny do wyboru: Fronius IG TL 5.0(cena około 900 euro), oraz SMA Sunny Mini Central 5000a(800 euro). Producentów jest mnóstwo ale to są sprawdzone marki. Można poszukać czegoś solidnego w Chinach ale tutaj lepiej abyś to nie Ty był testerem ale poszukał czegoś sprawdzonego, coś co by wytrzymało te 20-30 lat.

Co do innych producentów to jest ich mnóstwo:
    - Aros,
    - ATEN BV,
    - Europa-Solar AG,
    -Siliken,
    - Sun Invention,

To takie wyrywkowe ale w bazie ich mamy mnóstwo.
  • Poziom 9  
    Czy inwertery używane mogą mieć niższą sprawność , bo są dostępne czasem wersje 5-20 kW w dobrej cenie nawet w bardzo dobrej , więc się zastanawiam dlaczego ktoś miałby wymieniać super sprzęt.
  • Poziom 9  
    Zależy od inwertera. Tutaj firma ma znaczenie. Jeśli kupisz jakąś używkę chińską to może być różnie. Sprawność używanych sprawdzonych firm nie powinna być niższa. Instalacje słoneczną zazwyczaj robi się na 20-30 lat (sprawność po 20 latach paneli spada o około 15%) więc używane inwertery to jest pomysł na oszczędzenie przy budowanie instalacji. Pamiętaj też nie inwerter jest sercem Twojej instalacji więc on musi byc na prawdę dobry.
  • Poziom 9  
    Czasem widzę inwertery dobrych firm (sma,simens )używki . Trzeba by wytestować. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    lukaz napisał:

Niestety prąd z PV jest drogą inwestycją i bez dopłat za które i tak idą z naszych podatków większość instalacji nigdy się nie zwróci .

Założyłem u siebie ponad 500W w 2011 po najniższej cenie jaką udało mi się na allegro i eBay znaleźć . Policzyłem po krotce koszty i wychodzi cieniutko w porównaniu do ZE .
    .

Nie zgodzę się z kolegą - nieopłacalne?
    Czasem bardzo opłacalne, np. zakupiłem 14 paneli o łącznej mocy ok. 3kW - koszt ok. 6000zł. Używam ich do podgrzewania wody w bojlerze - dotychczas w sezonie letnim ciepła woda podgrzewana była prądem z ZE przez co rachunek za energię elektryczną w ciągu całego sezonu rósł o ok. 1000zł.
    Prosty rachunek - po 6-ciu latach zwrot nakładów, a następne 19 lat (przy założeniu 25lat trwałości paneli i założeniu stałej ceny 1kWh z ZE) ciepła woda za free .
    Plus do tego w sezonie zimowym wspomaganie CWU i CO (znikome, ale jest).
  • Poziom 15  
    Po primo w ciągu 6 miesięcy na CWU z używasz 1,8MWh co kosztuje 1080zł
    o ile nie dbasz o taryfe

Po secudno 3kW paneli dadza w w ciagu 6 miesiecy letnich jakies 2MWh

Po tercio 1kW paneli kosztuje 4tys wiec jak ci wyszło za 3kW - 6 tys to ja nie wiem więc i wyliczenia z czapki.
  • Poziom 9  
    robbo2k napisał:
    Po primo w ciągu 6 miesięcy na CWU z używasz 1,8MWh co kosztuje 1080zł
    o ile nie dbasz o taryfe

Po secudno 3kW paneli dadza w w ciagu 6 miesiecy letnich jakies 2MWh

Po tercio 1kW paneli kosztuje 4tys wiec jak ci wyszło za 3kW - 6 tys to ja nie wiem więc i wyliczenia z czapki.

pkt 1) 1080zł~1000zł (potwierdziłeś tylko moje oszczędności)
    pkt 2) 2MWh pewno dają, ja nie wykorzystuję całej energii (szkoda)
    pkt 3) kolega wcześniej pisał o panelach zakupionych z popularnego serwisu aukcyjnego (nie pisałem, że są nowe - mają rok lub dwa)
  • Poziom 12  
    Witam mam pytanie nie chcę zakładać nowego tematu ale chciałbym kupić jakiś inwerter offgrid bo niestety na domku nie mam możliwości podłączenia do ZE. I teraz moje pytanie do instalacji 1kW co byście polecili ?? Mam dwa akumulatory 220Ah spięte na 24V. Przez cały tydzień ładuje mi aku a weekend korzystam głównie z radia, pompy wieczorkiem światło LED i TV, lodówka turystyczna 12V. Czy możecie coś polecić czy lepiej kupić MPPT + jakąś przetwornice z sinus ?? Z góry dziękuję za wszelakie podpowiedzi...
  • Poziom 15  
    hej,

może coś takiego: Link

też myślę o tym produkcie...

pozdrawiam
  • Poziom 15  
    ten model, który podałeś chyba nie ma opcji podłączenia do paneli, tylko ten model sinusPRO-1000S ma taką funkcję...
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    A nie wyjdzie taniej, znacznie taniej używany UPS, np. APC1400? Kosztuje jakieś 200-250zł i ma 1kW. Do sporadycznego zasilania w domku letniskowym w zupełności wystarczy. Ja taki stosowałem jak byłem off-grid.
  • Poziom 14  
    Ale to musi być odwrócony UPS, czyli najpierw bateria potem siec 230V.
    Jak nie ma sieci 230V to wystarczy złomowy UPS.
    Obecnie Volt ma cała paletę takich modeli odwróconych UPSów bo od UPSa klasycznego różni go tylko kwestia oprogramowania. Nazywa sie to UPS z funkcja Solar. Wtedy masz bezprzerwowe zasilania jak braknie aku to idzie z 230V.

Jeśli mówimy o zastosowaniu do PV ja bym oddzielił kontroler ładowania akumulatora od inwertera będzie taniej i elastyczniej. Dopasowujesz sobie kontroler pod panele a inwerter pod akumulatory. Są łączone rozwiązania np

INWERTER ics3000 2,4kW (3kVA)

Zapewnia korzystania z PV a jak braknie dobierze sobie energie z 230V
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    ev_now napisał:
    Obecnie Volt ma cała paletę takich modeli odwróconych UPSów

INWERTER ics3000 2,4kW (3kVA)

A ile kosztuje jedno i drugie?
  • Poziom 15  
    ics3000 kosztuje około 2400 brutto, ma moc wyjściową 3000VA / 2400W i regulator ładowania do 50A -> także przypuszczam, że trzebaby władować w kilka dobrych akumulatorów AGM, ale z drugiej strony takie 2.4Kw obsłuży cały dom z wyjątkiem kuchni...
  • Poziom 12  
    No to jednak pójdę w sinusPRO-1000S szkoda że nie ma mocniejszych modeli z obsługą PV ale przynajmniej będzie jedna skrzyneczka ;) i instalacje przerobie sobie na 12V bo też miałem na 24V i będzie gitez majonez... przynajmniej nie będę musiał używać przejściówki 24V/12V... i od razu sobie sprawię TV na 12V ;)
  • Poziom 15  
    coś mi się wydaje, że sinusPRO-1000S ma na wyjściu tylko 230V, a nie 12...
  • Poziom 15  
    mailowałem z jednym ze sklepów i podobno za miesiąc ma być z Volta mocniejsza skrzyneczka - Wersja 24V, (PV 24-50V), moc 1400W - za około 1300zł brutto
  • Poziom 19  
    sinusPRO-2000S 24V / 230V 2000VA
    jus dostempny Opis

Seria S posiada solidną obudowę przeznaczoną specjalnie do powieszenia na ścianie, np. w kotłowni lub rozdzielni elektrycznej, dodatkowo bezpośrednie wejście do paneli solarneych, przełacznik priorytetu trybu pracy solar/sieć

Moc: 2000VA
    • Zakres napięcia wejściowego (akumulator): 21-30 VDC
    • Zakres napięcia wejściowego (sieć): 140-275 VAC
    • Prąd bez obciążenia: 1,2A
    • Napięcie wyjściowe: 230V 50Hz
    • Sprawność:>92%
    • Prostownik: 20A MPPT
    • Regulator solarny 30A 25VDC-50VDC - typowe napięcie paneli 36V (zalecana konfiguracja: cztery panele 250W 36V)
    • Napięcie ładowania: 27,6V±0,5V
    • automatyczny regulator napięcia sieci AVR: 140-275 VAC
    • Zabezpieczenie przeciążeniowe: przy obciążeniu 120% IPS automatycznie się wyłącza
    • Zabezpieczenie przed zwarciem: (automatyczne wyłączenie)
    • Zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem
    • Temperatura:0-40 st. C
    • Wymiary:285x140x355
    • Waga: 9,8 Kg
    http://techtron.pl/p2586,inwerter-solarny-zasilacz-awaryjny-sinuspro-s-volt-polska.html
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    MKP1500-121-C 1500 w 12 v do 110 v czysta sinusoida UPS przetwornica napięcia inwerter słoneczny z ładowarką i UPS. 110 v trochę na Polskę nie pasuje.
  • Poziom 17  
    Są jeszcze inwertery Hybrydowe Off-Grid
    Działa to na zasadzie UPSa On-Line z podłączonymi panelami.
    Po za tym same UPS z możliwością podłączenia paneli też istnieją.

Teoretycznie z OFF-Gridowej przetwornicy, też można uczynić takiego pseudo On-Line.
    Wystarczy dodać odpowiednią wydajną ładowarkę
  • Poziom 17  
    Mam już hybrydowy inwerter Off-Grid w postaci UPSa On-Line
    UPS ma zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatorów które idealnie przełącza zasilanie na pracę z paneli PV
    Działa to tak , że po przekroczeniu napięcia 41,8V UPS zmienia tryb pracy na pracę z akumulatorów.
    Jest też pewien mankament. :/
    Po rozładowaniu akumulatorów automatycznie wyłącza się.
    Nie wiem jak zmusić go do automatycznego ponownego ładowania po rozładowaniu .
    UPS to Legrand Megaline 5000
    Występuje też pod nazwą MINIpowerPLUS 5000