Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik nadprądowy B6 odłącza piekarnik

jacek666b 01 Kwi 2013 11:38 4818 17
  • #1 01 Kwi 2013 11:38
    jacek666b
    Poziom 8  

Witam.
    Mam obok licznika tablicę na której są wyłączniki FAEL opisane B6, B10, B16, instalacja trójfazowa w bloku mieszkalnym. Wcześniej miałem piekarnik podłączony pod dwie fazy siły, ale, że odsuwałem szafki i zauważyłem gniazdko, postanowiłem go podłączyć tam. Piekarnik po nagrzaniu się do 180 zaczyna wywalać bezpiecznik co 5-15s (ale tylko gdy się nagrzewa).

Moje pytanie-czy nie da się zastosować większego bezpiecznika na tej tablicy do tego gniazdka tak żeby go nie wywalało? Nie znam się na instalacjach-jak to zrobić dobrze?

0 17
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Kwi 2013 11:40
    Dacomos
    Poziom 33  

Jak moc piekarnika ? Od tak sobie nie można zmieniać zabezpieczeń :cry:

0
  • #4 01 Kwi 2013 11:46
    vodiczka
    Poziom 43  

Zauważyłeś wolne gniazdko i postanowiłeś je zagospodarować? pod B6 możesz podłączyć mikser albo młynek do kawy. Piekarnik pozostaw tak jak był podłączony.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 01 Kwi 2013 11:49
    jacek666b
    Poziom 8  

Ok, dziękuję za pomoc. Zastanawia mnie tylko po co ktoś robił takie słabe gniazdko przy podłodze za szafkami kuchennymi.

Jak to jest, że jedno gniazdko może mieć zabezpieczenie większe, a drugie mniejsze-przecież kabel to kabel?! ( Proszę mnie za bardzo nie zmieszać z błotem-jak wspomniałem kompletnie nie wiem o co chodzi)

0
  • Pomocny post
    #6 01 Kwi 2013 11:57
    vodiczka
    Poziom 43  

Do mocniejszego bezpiecznika potrzebne są grubsze przewody ale zabezpieczenia dobiera się pod obciążenie, zastosowanie np. B16 do młynka do kawy może spowodować, że zabezpieczenie nie zadziała kiedy powinno.
    Dlatego jeżeli nawet wszystkie obwody poprowadzono przewodem o tym samym przekroju to jeżeli są różne zabezpieczenia gniazdek oznacza to że są one dedykowane do różnych odbiorników.

0
  • #7 01 Kwi 2013 12:35
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 01 Kwi 2013 12:47
    vodiczka
    Poziom 43  

Bronek22 napisał:
    Od kiedy przewody dobiera się pod bezpieczniki ?
    Przypadkiem nie na odwrót ?

Zarówno przewody jak i bezpieczniki dobiera się pod planowane obciążenie. Nie napisałem, że przewody dobiera się pod bezpieczniki tylko że do mocniejszych bezpieczników potrzebne są grubsze przewody w znaczeniu - nie można wymienić B6 na B16 nie wiedząc jaki jest przekrój przewodów.

Bronek22 napisał:
    Twój tekst kupy się nie trzyma. Czy na jakimkolwiek gniazdku jest napisane do czego służy ?

Ano nie jest a jednak spotyka się obwody takie jak u autora tematu. Nie wiem czy to błąd czy ktoś celowo tak zrobił ale gniazdko zabezpieczył bezpiecznikiem B6. Może miało zasilać podświetlenie wmontowane w szafki i zostało podpięte pod obwód oświetlenia?

0
  • #9 01 Kwi 2013 12:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Kwi 2013 12:58
    serwisor
    Poziom 29  

vodiczka napisał:
    zastosowanie np. B16 do młynka do kawy może spowodować, że zabezpieczenie nie zadziała kiedy powinno.

Nie chcę tłumaczyć, ale rozumiem że to żart prima-aprilisowy?

Sprawdź ile ma młynek do kawy i kiedy w przypadku jego mocy zadziała nawet te B6,
    następnie wytłumacz jak według Ciebie jest realizowana ta ochrona np w przypadku oświetlenia paskiem LED o mocy 10W i np. zabezpieczeniu B6.

To że obwód został zabezpieczony ES-ką o wartości B6, nic nie znaczy, a wypowiedzieć powinien się elektryk, w stosunku do zastanej instalacji, a nie My na forum.

Co do Autora, przeczytaj jaka jest moc przyłączeniowa =2800W w dużym skrócie podziel Sobie to przez napięcie sieci = 230V wychodzi pobór ponad 12A.
    Rozumiesz dlaczego obwód z zabezpieczeniem B6 nie nadaje się do tego podłączenia?

Pozdrawiam.
    Wesołych śnieżnych świąt :-))
    Bo u mnie zadyma i zawierucha.

0
  • #11 01 Kwi 2013 13:05
    vodiczka
    Poziom 43  

Bronek22 napisał:
    Nie kombinuj, twój tekst był jednoznaczny.

Będziemy się spierać czy pierwsze jajo czy kura?
    Jeżeli projektujesz jakikolwiek obwód musisz znać planowane obciążenie i ewentualnie przyjąć odpowiedni zapas (rezerwę) Potem dobierasz przewody a na końcu bezpieczniki. Dla kuchenek elektrycznych z płytami grzejnymi i piekarnikiem zalecany jest niezależny obwód do którego nic więcej nie podłączasz.
    A rada dla laika była właśnie taka "do mocniejszego bezpiecznika potrzebny grubszy przewód"
    bo laik zapytał "Jak to jest, że jedno gniazdko może mieć zabezpieczenie większe, a drugie mniejsze-przecież kabel to kabel?"

0
  • #12 01 Kwi 2013 13:11
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 01 Kwi 2013 13:29
    vodiczka
    Poziom 43  

Po pierwsze primo - mam dedykowane zabezpieczenie.
    Po drugie primo - jest śmigus dyngus i prima aprilis. Możesz uznać to co napisałem za lanie wody lub primaaprilisowy dowcip. Twoje prawo :)

Dodano po 2 [minuty]:

P.S. Wytłumacz laikowi dlaczego ktoś zabezpieczył gniazdo bezpiecznikiem B6 i czy miał prawo tak zrobić czy nie.

0
  • #14 01 Kwi 2013 13:33
    iku18
    Poziom 18  

Przy budowie instalacji ktoś wstawił tam B6 bo nie miał innego.
    Druga wersja, poprzedniemu użytkownikowi mieszkania, połamał się bezpiecznik albo jakaś inna "amba fatima" i wstawił na jego miejsce znaleziony w piwnicy sprawny ale mniejszy.
    Możliwe, że w projekcie instalacji tego domu powinien tam być B10-sprawdź to i ewentualnie niech ci elektryk wymieni na taki, jaki jest w papierach.

0
  • #15 01 Kwi 2013 13:38
    Dacomos
    Poziom 33  

Temat w ogóle sie kupy nie trzyma w mieszkaniach rzadko jest 3f i zabezpieczenia B6-10-16 nijak sie mają do zabezpieczania takiej instalacji i moc przyłączeniowa 2,8kW

0
  • #16 01 Kwi 2013 13:41
    vodiczka
    Poziom 43  

serwisor napisał:
    To że obwód został zabezpieczony ES-ką o wartości B6, nic nie znaczy, a wypowiedzieć powinien się elektryk, w stosunku do zastanej instalacji, a nie My na forum.

Znaczy dokładnie tyle, że do tego obwodu nie można podłączyć urządzeń o łącznej mocy większej niż dopuszczalna dla tego zabezpieczenia. A dlaczego zastosowano B6 zamiast np. B16 jeżeli w obu przypadkach są identyczne przekroje przewodów to może odpowiedzieć tylko wykonawca instalacji.

0
  • #17 01 Kwi 2013 14:15
    neo_dc
    Poziom 32  

Dacomos napisał:
    Temat w ogóle sie kupy nie trzyma w mieszkaniach rzadko jest 3f i zabezpieczenia B6-10-16 nijak sie mają do zabezpieczania takiej instalacji i moc przyłączeniowa 2,8kW

Od ładnych kilku lat w standardzie w mieszkaniach jest instalacja trójfazowa, ze względu właśnie na piekarniki/płyty indukcyjne itp.

Do autora - zostaw podłączenie jak było, a do tamtego gniazda możesz podłączyć np. oświetlenie szafek, mikser czy mikrofalówkę. Podłączenie dwufazowe ma też zaletę - płynie mniejszy na jednej fazie.

BYĆ MOŻE po wymianie zabezpieczenia na B16 nadawałoby się, ale nie można tego stwierdzić przez Internet - wszak nie wiemy, dlaczego jest tam B6.

Wesołych świąt :)

0
  • #18 01 Kwi 2013 14:30
    serwisor
    Poziom 29  

Dacomos napisał:

Czy wy odpowiadacie, byle się wypowiedzieć, czy czytacie temat?
    2,8kW to moc przyłączeniowa URZĄDZENIA jakie podał autor ...

0