Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa płyta głównej ga-k8ns - Bios płyty nie widzi dysków i napędów ata

01 Kwi 2013 15:39 1287 2
  • Poziom 7  
    Witam, mam płytę główną Gigabyte ga-k8ns rev2.0 wystąpił z nią taki problem że nagle przestała widzieć dyski i napędy podłączone do portów ATA podobno mógł ulec uszkodzeniu kontroler ATA płyty, czy jest możliwość jego wymiany ? gdzie się on znajduje na płycie ? uaktualniłem bios płyty ale to nic nie pomogło, a gdyby tak wgrać jeszcze raz te sterowniki kontrolera ata ? tylko jak ? jak nie ma dysku twardego, bo bios go nie widzi, może dało by się wgrać te sterowniki przez pandrive ? tylko czy te sterowniki zapisują się bezpośrednio na płycie czy na dysku twardym, jak na dysku to byłaby lipa, bo płyta go nie widzi, a jak podłączę pandrive to płyta go widzi i by można tam umieścić te sterowniki do wgrania, tylko raczej myślę że ciężko będzie z zapisem sterowników na pamięci rom płyty, ale nie wiem więc pytam. Co mógłbym jeszcze zrobić aby spróbować naprawić tę płytę. Jak oglądałem kontrolery ata na allegro to wyglądają jak jakieś karty rozszeżeń podobne do karty sieciowej ze złączem pci czy o taki konteroler chodzi? czy o jakiś układ elektroniczny przylutowywany do płyty głównej i jaki model się nadaje do mojej płyty?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Naprawa jest możliwa tyle że nieopłacalna -kontroler ide jest częścią mostka .
    Trzeba by go wymienić ewentualnie zrobić reballing tyle że przy sprzęcie o tej wartości jest to nieopłacalne.Jeśli sloty pci działają można wstawić kontroler zewnętrzny ale tu trzeba się mocno zastanowić bo widziałem sporo takich przypadków gdy mostek padał stopniowo
    i coraz to inne elementy przestawały po kolei działać na przestrzeni kilku miesięcy więc za kilka miesięcy płyta może paść całkowicie i wówczas wydatek pieniędzy na kontroler będzie nadaremny.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za odpowiedź, na płycie są 2 złącza sata spróbuję kupić dysk twardy pod złącze sata i sprawdzę czy zobaczy go bios płyty jak tak to uratuję płytę i będę miał nowy dysk i tam zrobię system od nowa a jak i jego nie zobaczy to płyta pójdzie do kosza a dysk się przyda i będzie jako pierwszy element nowego komputera