Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria zewnętrzna do tabletu - żel, NiMH, Li-Ion a może coś innego?

buh 01 Kwi 2013 22:40 1248 1
  • #1 01 Kwi 2013 22:40
    buh
    Poziom 22  

Witam,
    rozważam zbudowanie sobie zewnętrznej baterii do tabletu. Nie wiem co do tego celu bardziej się nada, jeżeli chodzi o gromadzenie energii. Myślałem nad takimi akumulatorami:
    żelowy 6 V - 4,5 Ah,
    8 x NiMH AA Sanyo Eneloop 1,2 V - 2 Ah,
    4 x Li-Ion 18650 3,7 V - 3,8 Ah.

Moim faworytem jest akumulator żelowy z racji jego ceny, natomiast jestem świadom jego wad. Między innymi to, że przy stosunkowo niewielkim wzroście temperatury w stosunku do nominalnej temperatury pracy, jego pojemność spada aż o połowę. Waży też trochę w porównaniu z konkurencją.

Z kolei Eneloopy są drogie i ich pojemność jest dosyć niska, ale przynajmniej prawdziwa. Nie są skłonne tak szybko jej tracić. Tu problemem staje się ładowarka. Z uwagi na czas chciałbym ładować wszystkie 8 szt. na raz, najlepiej bez wyciągania ich z obudowy (a byłyby połączone szeregowo, ewentualnie po 4 szeregowo i 2 takie pakiety równolegle).

18650 są różne, jeżeli chodzi o cenę. Wolałbym te tańsze (po 7 zł/szt. w serwisie aukcyjnym). Tutaj także problemem jest ładowarka. Są też wrażliwe na wszelkie przeładowania i rozładowania. Potrzebne byłyby zabezpieczenia.

Myślałem także nad używaną baterią z laptopa, ale niestety nie wiem jak z jej ładowaniem, to także jest Li-Ion.

Co do przetwarzania energii - mam na oku przetworniczkę z Chin za niecałe 10 zł na ebayu:
    napięcie wejściowe: 3 - 30 V,
    napięcie wyjściowe: 4 - 35 V (regulowane),
    prąd wyjściowy: do 3 A (do tabletu potrzebne jest zasilanie 5 V - 2 A).

Myślę, że będzie odpowiednia.

Może jest jeszcze jakiś inny sposób na wykonanie takiej baterii? Kluczowe jej parametry to: napięcie 5 V, prąd 2 A oraz "pojemność" 20 Wh (minimum).
    Jak napisałem wyżej, jestem najbardziej za akumulatorem żelowym, ale czy to ma jakąkolwiek tzw. "rację bytu"?

0 1
  • #2 02 Kwi 2013 09:41
    zodiakmenda
    Poziom 21  

Żelowe są dosyć liche w porównaniu do Li-Ion tak w ogóle do ładowania żelowych musisz kupić odpowiednią łądowarkę bo można je łatwo uszkodzić, jeśli chcesz mieć fachowe zasilanie to kup Li-Ion zapłacisz drożej ale będziesz mieć lepsze rezultaty.

0