Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG NP350E5C-S05PL - Nie da się zrobić kopii recovery z win8

kasiunia7777 02 Kwi 2013 11:11 6714 24
  • #1 02 Kwi 2013 11:11
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Witam!
    Moja ciotka zakupiła laptopa SAMSUNG NP350E5C-S05PL jest w nim fabryczny windows 8 64bit. Samsung umożliwił zrobienie kopii zapasowej recovery tylko na pendrive lub dysku zewnętrznym.
    Kopia z partycją recovery nie chcę się zrobić(na pendrive 16GB Kingston), cały czas jest 0%, laptop nawet został włączony na całą noc i nic nie ruszyło.
    Został sprawdzony SMART dysku i nie ma żadnych problemów.

Czy we wszystkich samsungach z win8 jest taki problem? bo np ASUS nie dopracował swojego programu do robienia kopii zapasowej recovery pod win8 i nie działa i jest to oficjalnie potwierdzone przez ASUSA, a jak z samsungiem?

Co w tej sytuacji zrobić?

0 24
  • #2 02 Kwi 2013 11:29
    Weither
    Poziom 12  

Rozumiem, że jest to wersja OEM?

Najprościej wydaje mi się ściągnąć z internetu wersje taką samą jaką ma Twoja ciotka a następnie zrobić recovery. Swego czasu Microsoft pozwalał ściągać z internetu system i wklepywać kod, który się nabywało wraz z zakupem windowsa. Było to przydatne dla ludzi, którym się zepsuła np płyta. Myślę, że warto iść w tym kierunku, lecz nie wiem czy nadal na to pozwalają w przypadku 8.

0
  • #3 02 Kwi 2013 11:54
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Wiedzę że jesteś nie w temacie. Do windows 8 nie ma nalepek z kluczem, klucz jest ukryty w UEFI, nie da się go wyciągnąć.
    Zresztą nie o takie rozwiązanie mi chodzi. Pobieranie windowsa z inetenetu jest nielegalne.
    Chodzi mi o zrobienie kopii ukrytej partycji recovery. Proces ciągle stoi w miejscu nic się nie robi. Chyba program jest zepsuty.

Takie rozwiązanie które mi proponujesz możesz sobie wsadzić w d.... do kosza.
    Czekam na serwisantów którzy znają ten temat i wiedzą czy tak jest w każdym samsungu.

Dodano po 18 [minuty]:

Weither napisał:
    Swego czasu Microsoft pozwalał ściągać z internetu system i wklepywać kod,

Ciekawe od kiedy to microsoft pozwala na nielegalne pobieranie swojego systemu z internetu?może jeszcze przez torrenty co? wersje testowe które wypuszcza tak, ale nie finalne.
    Gorszych bzdur nigdy nie słyszałam.

0
  • #4 02 Kwi 2013 12:22
    Epox
    Poziom 38  

Niestety na Samsung NP550P7C-T02PL nie udało mi się zrobić recovery staneło na 17 % po 5h dałem spokój, troszkę pogrzebałem w tym temacie i jakiejś dużej liczby podobnych przypadków nie spotkałem. Po zabawie z oficjalnymi narzędziami po prostu skolonowałem EASEUSem zawartość partycje recovery na zewnętrzny HDD

0
  • #5 02 Kwi 2013 13:15
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Epox napisał:
    Po zabawie z oficjalnymi narzędziami po prostu skolonowałem EASEUSem zawartość partycje recovery na zewnętrzny HDD

A w jaki sposób z tego utworzysz bootowalny nośnik w razie awarii partycji recovery?
    Bo i za pomocą linuxa czy płatnego acronisa można zrobić kopię partycji recovery ale to będzie w postaci obrazu i jak zrobić żeby to później zbootować.

0
  • #6 02 Kwi 2013 13:41
    Epox
    Poziom 38  

Na razie jestem na etapie skopiowania tego "badziewia". Wczoraj to uczyniłem żeby mieć backup w razie niepowodzenia testu (z tym mogę się "pobawić" i wykopać jakiś sposób bo w kolejce czeka 5 następnych z tej samej firmy kupili hurtem.) Samsung na razie milczy na wysłane zapytanie do działu technicznego. Jak coś się uda to napiszę. Podobno da się to odpalić za pomocą Acronis True Image więc wieczorem będą testy

0
  • #7 02 Kwi 2013 15:34
    djivo
    Poziom 23  

Ja dzisiaj otrzymałem odpowiedź w swojej sprawie.
    Tak samo zrobił Asus, nakazali użyć darmowego programu Clonezilla do wykonania kopii dysku.
    Klucz do Windows 8 jest zapisany w biosie płyty głównej.
    Ponoć w Windows 8 nie ma możliwości wykonania płyt recovery.
    To oficjalna wiadomość od serwisu ASUS'a.
    Oczywiście nasuwa się pytanie, skąd wziąć płytę do reinstalacji systemu skoro nie można jej wykonać?
    Po awarii dysku bądź uszkodzeniu partycji zdani będziemy na zakup systemu operacyjnego.
    Z moich spostrzeżeń wynika, że producenci chcą, abyśmy na początku kupili sobie inny dysk i wykonali sami clona oryginalnego oprogramowania,i to będzie nasz dysk recovery.

0
  • #8 02 Kwi 2013 16:00
    mrowk
    Poziom 9  

Z tego co wiem wystarczy wejść na stronę Microsoftu i za dodatkową opłatą zamówić płytę recovery.

0
  • #9 02 Kwi 2013 16:55
    kasiunia7777
    Poziom 39  

djivo napisał:
    Ponoć w Windows 8 nie ma możliwości wykonania płyt recovery.

Płyt nie, ale oprogramowanie Samsunga umożliwia zrobienie na pendrive lub dysku zewnętrznym tylko coś się wiesza. Czyli są jakieś niedopracowania ze strony oprogramowania od Samsunga.
    Epox napisał:
    Acronis True Image więc wieczorem będą testy

Jest płatny.
    mrowk napisał:
    Z tego co wiem wystarczy wejść na stronę Microsoftu i za dodatkową opłatą zamówić płytę recovery.

To nie jest rozwiązanie, za system zapłacono w cenie laptopa i mam jeszcze kupować płyty recovery to chore przecież!

Z windowsem 7 i kopiami partycji recovery nie było takich problemów a robiłam trochę takich kopii więc wiem.

djivo napisał:
    Klucz do Windows 8 jest zapisany w biosie płyty głównej.

Przecież to napisałam wcześniej:
    kasiunia7777 napisał:
    Do windows 8 nie ma nalepek z kluczem, klucz jest ukryty w UEFI,

Dodano po 5 [minuty]:

djivo napisał:
    Tak samo zrobił Asus, nakazali użyć darmowego programu Clonezilla do wykonania kopii dysku.

Można zrobić obraz partycji recovery clonezillą i trzymać na pendrive czy dysku zewnętrznym, ale jak to zbootujesz? Masz jakiś sposób? Chodzi o to że kopia tej partycji musi być bootowalna.

0
  • #10 02 Kwi 2013 16:57
    linuks
    Spec od komputerów

djivo napisał:
    Ja dzisiaj otrzymałem odpowiedź w swojej sprawie.

To jest najlepsze :) System jedynie słuszny pod słońcem a odsyłają do darmowego linuksa aby recovery robić. Każą płacić tyle kasy a nie potrafią ( nie chcą ) programu do recovery zrobić. Paranoja. Fakt ,że recovery zrobione pod linuksem jest niezawodne w przeciwieństwie do programów jedynie słusznego systemu.
    Pozdrawiam

0
  • #11 02 Kwi 2013 17:05
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Linuks masz gdzieś poradnik jak zrobić Clonellią obraz recovery żeby później to bootowało? Bo w sumie oficjalne oprogramowanie mi nie potrzebne, aby kopia była bo chcę podzielić dysk na partycję a wcześniej muszę mieć sprawną kopię recovery gdyby coś poszło nie tak. Bo wiadomo że po podzieleniu na partycje dysku, klawisz od recovery przestanie działać i żeby nie było tak że ciotka zostanie bez systemu.

0
  • #12 02 Kwi 2013 17:18
    linuks
    Spec od komputerów

Nie robię clonezillą. Przy laptopach używam partedmagic. Robię kopię sektorów MBR/GPT i obrazy partycji które potrzebuję. Zgrywam na zewnętrzny nośnik i w razie potrzeby przywracam. Nie mam zaufania do automatycznego przywracania. Wolę wiedzieć co robię na dysku. Nie szukałem sposobu na tworzenie bootowalnego medium w linuksie. Ale podsunęłaś mi temat to się zajmę w wolnym czasie i coś wykombinuję prostego a skutecznego.
    Pozdrawiam

0
  • #13 02 Kwi 2013 17:24
    kasiunia7777
    Poziom 39  

A no w sumie można i tak kopia MBR (przy windows8 na laptopach już zawsze jest GPT) i partycji recovery, w razie gdy podzielimy dysk na partycję to wystarczy później przywrócić fabryczny MBR i z klawisza ruszy....tylko co wtedy z nowo utworzonymi partycjami przecież ich nie ma w fabrycznym MBR i nie będą widoczne.

0
  • #14 02 Kwi 2013 17:30
    linuks
    Spec od komputerów

To się trzeba zdecydować co chcemy przywracać. Zawsze robię kopię czystego systemu i tej kopi używam lub robionych później po konfiguracji i zmianie partycji. Kopia z recovery służy tylko do przywrócenia fabrycznego systemu i partycji przed sprzedażą laptopa. Fsarchiver polecam bo przywraca system na partycję o innym rozmiarze.
    Pozdrawiam

0
  • #15 02 Kwi 2013 17:34
    kasiunia7777
    Poziom 39  

To jest poprostu głupie nie wiem kto wogóle wymyślił jakieś recovery to utrudnianie ludziom życia. Nie ma to jak normalnie kupiona płyta z windowsem w sklepie, podczas instalacji dzielimy dysk na partycje po swojemu, nie boimy się o ważne dane że nam przepadną bo trzymamy je na innej partycji niż system i system nie jest przymulony oprogramowaniem od producenta laptopa. Ale niestety wybór laptopów czystych bez systemu jest bardzo mały i po kupnie osobno windowsa wychodzi to dość drogo :(

0
  • #16 02 Kwi 2013 17:44
    linuks
    Spec od komputerów

Drogo ale wygodnie. Zawsze miałem windowsy pudełkowe. Mało używam ,ale na dysku są bo nieraz porównać muszę zachowanie aplikacji na linuksie i na windowsie.
    Pozdrawiam.

0
  • #17 02 Kwi 2013 17:59
    kasiunia7777
    Poziom 39  

linuks napisał:
    Drogo ale wygodnie.

No tak nie ma nic za darmo.

0
  • #18 02 Kwi 2013 20:04
    mrowk
    Poziom 9  

[quote="kasiunia7777"]To nie jest rozwiązanie, za system zapłacono w cenie laptopa i mam jeszcze kupować płyty recovery to chore przecież!

Może i chore płacenie jeszcze raz za co się już zapłaciło ale raczej taniej niż kupić cały system jeszcze raz a ja na twoim miejscu popytał bym na stronie Microsoftu bo w chwili rejestracji systemu otrzymujesz chyba 90 dniową pomoc z windowsa za free ale zobacz czy napewno

0
  • #19 02 Kwi 2013 20:10
    linuks
    Spec od komputerów

Microsoft odsyła przy windowsie OEM do sprzedawcy. Interesują ich tylko wersje box. Zadzwoń na infolinię microsoftu i powiedz ,że masz problem z systemem OEM na laptopie to zobaczysz co powiedzą .

0
  • #20 02 Kwi 2013 20:13
    kasiunia7777
    Poziom 39  

mrowk napisał:
    Może i chore płacenie jeszcze raz za co się już zapłaciło ale raczej taniej niż kupić cały system

Zrobię kopię linuxem i tyle nie trzeba nic płacić.
    Chore to jest to że producent laptopa wypuszcza oprogramowanie żeby zrobić kopię zapasową a ono nie działa poprawnie i nic sobie z tego nie robią.

Dodano po 2 [minuty]:

Gdyby nie systemy linuxowe to człowiek by oszalał bo bez systemów linuxowych nic się naprawić nie da one są niezawodne do wszystkiego tylko wystarczy posiadać trochę wiedzy :)

0
  • #21 02 Kwi 2013 20:15
    linuks
    Spec od komputerów

A tu masz przykład korespondencji z microsoftem w temacie kopi zapasowych. Załamka.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974301.html
    Pozdrawiam

kasiunia7777 napisał:
    Gdyby nie systemy linuxowe to człowiek by oszalał bo bez systemów linuxowych nic się naprawić nie da one są niezawodne do wszystkiego tylko wystarczy posiadać trochę wiedzy :)

Szczęśliwie w tabletach i komórkach króluje linuks. Większość użytkowników oczywiście nie wie ,że używa linuksa w tych urządzeniach :)

0
  • #22 03 Kwi 2013 08:30
    kasiunia7777
    Poziom 39  

linuks napisał:
    Większość użytkowników oczywiście nie wie ,że używa linuksa w tych urządzeniach

Tak zgadza się 99% użytkowników androida nie wie że jest to system linuksowy. Wogóle wszyscy jak usłyszą słowo linuks to jest odpowiedź że to jest be i nie dobre hehe a nie wiedzą że z tego korzystają.

0
  • #23 03 Kwi 2013 10:25
    piterus99
    Poziom 43  

W NP900X4C(Win8) i NP900X3C(Win7) nie było problemu ze skopiowaniem recovery na dysk zewnętrzny.

0
  • #24 03 Kwi 2013 23:50
    djivo
    Poziom 23  

W Asusie którego miałem przez moment próbowałem zrobić kopię przywracania na dysk USB również się wieszało.
    Kpina.
    Chcieli coś wymyślić aby system OEM był na jeden komputer i jest.
    Udało się :).
    Smutna prawda.
    Kiedyś było wsparcie dla klientów końcowych którzy mieli system OEM.
    Potem wycofali się z tego twierdząc że tylko BOX ma wsparcie techniczne.
    Potem było że po 90 dniach od zakupu BOX'a wsparcie wygasało.
    Teraz pewnie go nie ma wcale. Cała filozofia firmy.
    Przykra prawda.

0
  • #25 04 Kwi 2013 08:05
    kasiunia7777
    Poziom 39  

piterus99 napisał:
    W NP900X4C(Win8) i NP900X3C(Win7) nie było problemu ze skopiowaniem recovery na dysk zewnętrzny.

Z windowsem 7 nigdy nie było problemów, a co do tego z win8 to miałeś szczęście :P

djivo napisał:
    W Asusie którego miałem przez moment próbowałem zrobić kopię przywracania na dysk USB również się wieszało.

Właśnie o Asusie wiedziałam że tak jest, bo przed zakupem tego samsunga wyczytałam na elektrodzie o tym ale o samsungu nic nie było że z programem jest coś źle i doradziłam ciotce samsunga a zresztą w sklepie innego laptopa w dobrej cenie/wydajnośc nie było tylko ten samsung.

0