Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica z 12V na 19V 6.3A -

masterofhardcore 02 Apr 2013 11:28 3609 3
    masterofhardcore
    Level 12  
    Witam.
    Poszukuję sprawdzanego projektu przewodnicy 12V/19V 6.3A do zasilania laptopaToschiba A60.Oryginalny zasilacz sieciowy daje na wyjście 6.3A.Laptopa używam do diagnostyki samochodowej i do tej pory używałem przewodnicy z 12 na 220 i oryginalnego zasilacza ,ale kiedy trzeba wyłączyć silnik i ponownie go odpalić to przetwornica się wyłącza.Więc chce zrobić jakąś przetwornicę z 12 na 19.
    Przeglądałem forum i też google ale nic sensownego nie znalazłem na to natężenie.Myślałem nad tym projektem http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-4390.htm ale co niektórzy nie mieli dobrego zdania na jego temat.Lub ten https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic291312.html ale też za małe natężenie na wyjściu.
    Przetwornica push/pull nie wchodzi za bardzo w grę bo nie mam możliwości zrobienia trafia.
    Dar.El
    Level 40  
    Jeżeli chcesz aby przetwornica działała przy rozruchu to zakres napięć wejściowych musi być od 10V do 14V. Przy 10V na wejściu i maksymalnym poborze prądu przez laptopa, przetwornica będzie pobierać ponad 13A. Jeżeli będą za cienkie i za długie kable między przetwornicą a akumulatorem, to problem się powiększy, spadnie jeszcze bardziej napięcie. Zrobienie takiej przetwornicy jest trudne, ciekawe skąd weźmiesz odpowiedni dławik, bo raczej gotowych nie ma.
    masterofhardcore
    Level 12  
    Ok, daję sobie spokój z tymi projektami i robię na TL494. Znalazłem stary wzmacniacz samochodowy i skopiuję tą przetwornicę. Z tym, że uzwojenie wtórne będzie pojedyncze, a nie symetryczne.
    Mam pytanie - czy zamiast tranzystorów IRF530 mogę użyć IRFPE50?
    Mam tych IRFPE50 ze 20 leżeć a IRF530 muszę kupić. Wiem, że IRF530 ma IC 14A a IRFPE50 7.5A, ale może dają radę?
    A jeszcze pytanie o trafo. Oryginalnie jest szary rdzeń o wymiarach:
    15.4mm - wys.
    29mm - średnica zewnętrzna i 18.6mm średnica wewnętrzna i 2x11 zwojów 1.3mm na pierwotnym.
    Ja mam rdzeń zielony o wymiarach:
    13.1mm - wys.
    34.7mm śr. zew.
    26.2mm śr. wew.
    i tu pytanie, czy mogę go tak samo nawinąć jak ten oryginalny?