Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1

02 Kwi 2013 14:26 3273 5
  • Poziom 2  
    Witam. Zastanawiam się nad pójściem do serwisu, ale nie wiem czy naprawa nie wyniesie mnie tyle co połowa tego laptopa, wiec proszę o opinię ;)

Przez pewien czas laptop miał skłonności do przegrzewania się - wyłączał się zupełnie i był nieprzyjemnie gorący od spodu i od strony wywiewu z lewej. Wczoraj po 10 minutach przeglądania stron w necie wyłączył się ekran, po czym komputer sam się zrestartował. Włączył mi się ekran wyboru w jaki sposób ma się włączyć laptop. Nacisnęłam ENTER, aby otworzył się w trybie normalnym. Po chwili na czarnym ekranie wyświetlił mi się komunikat w niebieskim kwadracie, że wykryto defekt... tylko jedno zdanie zdążyłam przeczytać, bo tak szybko komputer ponownie się wyłączył. Od tego czasu za każdym razem gdy chcę włączyć laptop, włączają się wszystkie diody, ale ekran pozostaje czarny. Po około minucie słyszę 4 piknięcia 1-1-1-1.

Czyżby od tego przegrzewania coś się zniszczyło ? Jeśli tak jak oceniacie koszt naprawy ? ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Najprawdopodobniej w wyniku przegrzania padła grafika lub most północny. Cena samego układu waha się między 150 a 390 zł. Trzeba oczywiście doliczyć koszt postawienia nowego układu.

Dla pewności najlepiej rozebrać laptopa, wyczyścić układ chłodzenia, podgrzać układ graficzny i sprawdzić czy działa, jeśli tak to już wiemy, że to grafika, jeśli nie to podgrzewamy most i sprawdzamy czy zadziała.
  • Spec od komputerów
    Na poczatek podmien ram na inny sprawny, jak masz wiecej niz jedna kosc to sprawdzaj po jednej w obu slotach.
  • Poziom 2  
    U mnie w pracy takie coś oznaczało jedno z poniższych problemów:
    - Uszkodzone kości tam, albo sloty - przełóż kości, w miarę możliwości włóż inne (pożycz od znajomego itp.)
    - Uszkodzona grafika - Reballing 200zł, lecz sprawa nieopłacalna, ponieważ nawet na 2 dzień może problem powrócić (niektórzy nei przykładają się do tego).
    - Problem z chipsetem
    - Problem z sekcją zasilania.

Jednak nacisk kładę na grafikę, zdarza się, że płyta wokół chipsetu graficznego będzie aż przebarwiona od temperatury.

Ale bez rozebrania i zobaczenia na żywo ciężko powiedzieć konkrety
  • Poziom 2  
    Na razie próbuję go rozkręcić i zdjąć plastik ;) Zaraz postaram sie zrobić zdjęcie

Dodano po 11 [minuty]:

Nie dałam rady w całości tego odkręcić, już nie wiem gdzie moge kolejną śrubke lub zatrzask znaleźć. To co udało mi się zobaczyć macie poniżej :
    TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1

Dodano po 28 [minuty]:

TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1 TOSHIBA Satellite P300D - Czarny ekran, pikanie 1-1-1-1

Jeszcze coś dodać ?
  • Poziom 17  
    Mam pytanie, co Cię podkusiło aby rozkręcić tego lapka ?? Sama nic nie zdziałasz, tak jak Koledzy pisali powyżej na 99% padnięty układ graficzny i do wymiany na nowy, z tego co pamiętam w tym modelu grafika na slocie wpinana w płytę główną, przydatne informacje można było podać bez rozkręcania laptopa, dużo wyjaśniłoby foto naklejki znamionowej z danymi na spodzie obudowy laptopa. Jeśli chcesz jednak wyjąć płytę główną z obudowy masz tu tutorial Link u Ciebie platforma z AMD ale śrubki w tym samym miejscu do wykręcenia. Koszt wymiany układu graficznego pewnie w okolicach 300 - 450zł i nie daj sobie wcisnąć żadnego reballu czy innej ściemy, tylko wymiana na nowy i niech oddadzą zdjęty uszkodzony układ :D