Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duży obszar do monitorowania - Jak zmniejszyć ilość kamer

pitron 02 Kwi 2013 15:10 2094 11
  • #1 02 Kwi 2013 15:10
    pitron
    Poziom 19  

Monitoring w zakładzie przemysłowym 4ha przestrzeni do monitorowania.
    Aktualnie jest ponad 60 kamer docelowo ma być około 100.
    Co roku od wiosny do jesieni 1/4 stanu sprzętu zostaje uszkodzona przez wyładowania atmosferyczne. Kilka słupów zostało zabezpieczonych sztycą z uziemieniem odgromowymi, efekt na 4 wcześniej uszkadzane kamery padała 1.
    Pozytywnie, ale koszty odgromienia wszystkich urządzeń niemałe!
    System oparty na sprzęcie Novus.
    Wpadłem na pomysł, że może lepiej kupić kilka lepszych obrotowych kamer z dużym zoomem i czujnikami.
    Teraz pytanie co lepsze, bo zarząd raczej woli kamery które ciągle patrzą w jedno miejsce, niż takie które świrują po całym obiekcie.
    Jaki sprzęt wybrać dla takiego dużego obszaru?

0 11
  • #2 02 Kwi 2013 15:13
    highlanderus
    Poziom 30  

Myślałeś kolego o kamerach IP? Dają lepsza jakość obrazu i widzą większy obszar.

0
  • #3 02 Kwi 2013 15:38
    pitron
    Poziom 19  

Myślałem, ale mam tylko rejestratory analogowe chociaż nie wykluczam zakupu IP i tworzenia serwera NMS czy jak on tam się zwie ;-). Czy można osiągnąć podobne parametry na kamerze analogowej nie podłączonej do LAN? Chyba rozchodzi się głównie o optykę. Dodatkowe pytanie czy można ustawić taką kamerę żeby ustawiała się na zdefiniowane położenie jeżeli czujnik wykrywa, że ktoś np. przechodzi przez ogrodzenie?

0
  • #4 02 Kwi 2013 16:05
    Marek31415
    Poziom 31  

pitron napisał:
    Teraz pytanie co lepsze, bo zarząd raczej woli kamery które ciągle patrzą w jedno miejsce, niż takie które świrują po całym obiekcie.
    Jaki sprzęt wybrać dla takiego dużego obszaru?

Kamera obrotowa przy ustawionych ścieżkach generuje ciągle ruch, szybko zaczyna brakować miejsca na dysku.
    Sterowanie kamerą z czujek ruchu lub podobnych w działaniu czujników jest możliwe, ale bardzo problematyczne. Lepszym rozwiązaniem są kamery IP megapikselowe. Obejmujesz większy obszar i ustawiasz wirtualną obrotnicę. Na podglądzie masz automatyczne powiększenie obszaru w którym aktualnie coś się dzieje. Inną zaletą takiego rozwiązania jest zawsze zapis obrazu z całego obszaru nadzoru. Czyli nic nie "umknie". Tradycyjna obrotówka rejestruje tylko wycinek terenu, na który w danym momencie patrzy. Przy IP Mpix rejestrujesz całość, podglądasz dowolny fragment w dobrej jakości. Oprogramowanie może automatycznie przerzucać obraz w rejon ruchu, ustawić zoom na cały obszar, w którym coś się dzieje.
    Jest najprostsza droga do redukcji ilości kamer. Proponuję zacząć budować nowy, komputerowy system na IP i sukcesywnie wymieniać uszkodzone kamery analogowe na IP. Zupełnie inna, lepsza jakość obrazu, brak zakłóceń typowych dla kamer analogowych, problemów z zasilaniem i możliwości systemów komputerowych nieporównywalnie większe.
    Pamiętaj, że jedna kamera IP 3Mpix to teoretycznie "zamiennik" za 10 kamer analogowych dobrej jakości (porównanie ilości rejestrowanych pikseli).

0
  • #5 02 Kwi 2013 16:32
    extremeee
    Poziom 25  

Cytat:
    Kamera obrotowa przy ustawionych ścieżkach generuje ciągle ruch, szybko zaczyna brakować miejsca na dysku.

Kolego Marek31415 chcesz powiedzieć że kamery megapixelowe zajmują mniej niż kamera D1 w ruchu ?!

Przy podniecie kamerami IP pamiętać należy o takim drobnym szczególe jak czułość w słabych warunkach oświetleniowych.

Cytat:
    amiętaj, że jedna kamera IP 3Mpix to teoretycznie "zamiennik" za 10 kamer analogowych dobrej jakości (porównanie ilości rejestrowanych pikseli).

Ilość pixeli ? może i tak ale w analogu masz 10 różnych ujęć z zazwyczaj różnych miejsc.

Kamery IP - jeśli są środki - zdecydowanie tak ale z uwzględnieniem ich wad które często w euforii dot. rozdzielczości rejestrowanego obrazu są pomijane.

0
  • #6 02 Kwi 2013 17:56
    Marek31415
    Poziom 31  

extremeee napisał:
    Cytat:

Kolego Marek31415 chcesz powiedzieć że kamery megapixelowe zajmują mniej niż kamera D1 w ruchu ?!

W większości przypadków tak i to często kilkadziesiąt razy mniej. Oczywiście chodzi o zapis z detekcji ruchu (najlepiej z redukcją klatek) w miejscach o umiarkowanym ruchu (nie ciągłym, tak jak w marketach). Kamera obrotowa pracująca w trybie ścieżki generuje ciągły ruch i w praktyce wymusza zapis ciągły. Nie rozumiem, co cię tak dziwi?
    Miałem wrażenie, że zajmujesz się tym zawodowo.
    extremeee napisał:

Cytat:
    amiętaj, że jedna kamera IP 3Mpix to teoretycznie "zamiennik" za 10 kamer analogowych dobrej jakości (porównanie ilości rejestrowanych pikseli).

Ilość pixeli ? może i tak ale w analogu masz 10 różnych ujęć z zazwyczaj różnych miejsc.
    Kamery IP - jeśli są środki - zdecydowanie tak ale z uwzględnieniem ich wad które często w euforii dot. rozdzielczości rejestrowanego obrazu są pomijane.

Jak myślisz, dlaczego napisałem "teoretycznie "zamiennik""?
    A co do wad, to może je podaj. Oczywiście w odniesieniu do kamer IP z wyższej półki, nie zabawek za kilka stów.
    Nie znajdziesz nawet jednego argumentu. Do każdej kamery analogowej możesz podłączyć moduł wideoserwera i masz IP. Są firmy, które w ten sposób produkują np. kamery obrotowe IP.

0
  • #7 02 Kwi 2013 22:05
    pitron
    Poziom 19  

60 analogowych kamer też powoduje gromadzenie dużych ilości danych z których czasami nic nie wynika bo jakość jest raczej kiepska. Martwi mnie jeszcze jedna rzecz, ochrona nie jest w stanie ogarnąć tej ilości, a co dopiero 100. W takim razie wydaje mi się że zastąpienie lepszymi kamerami i redukcja ilości zamiast zwiększenia ma sens. Dodatkowo system alarmowy wspomagających dziadków w portierni.

0
  • #8 03 Kwi 2013 17:00
    humek
    Poziom 32  

Na pioruny to rady za bardzo nie ma.Czuła elektronika może się uszkodzić w wyniku potężnych przepięć jakie daje pobliskie uderzenie pioruna nie wspomnę już o bezpośrednim.Izolacja galwaniczna (światłowody) urządzeń najbardziej narażonych na wyładowania atmosferyczne ,stosowanie przewodów ekranowanych i ich poprawne uziemianie oraz modułów blokujących przepięcia to podstawa. Niestety ma to wadę kosztuje i to nie mało ale nikt nie stosuje drogiego sprzętu bez uzasadnienia ,widać jest to zasadne i to trzeba zrozumieć.

0
  • #9 03 Kwi 2013 18:21
    extremeee
    Poziom 25  

Cytat:
    W większości przypadków tak i to często kilkadziesiąt razy mniej. Oczywiście chodzi o zapis z detekcji ruchu (najlepiej z redukcją klatek) w miejscach o umiarkowanym ruchu (nie ciągłym, tak jak w marketach). Kamera obrotowa pracująca w trybie ścieżki generuje ciągły ruch i w praktyce wymusza zapis ciągły. Nie rozumiem, co cię tak dziwi?
    Miałem wrażenie, że zajmujesz się tym zawodowo.

Kolego złośliwości na bok.
    W miejscach o b.małym ruchu masz - w przypadku jakiegokolwiek zakładu przemysłowego gdzie jest ruch już tak do końca nie jest.
    Co do tanich obrotówek IP też się z tym spotkałem (wideoserwer + głowica)
    Wadą systemów IP póki co jest irracjonalna cena w wielu przypadkach oraz czułość nocą która jest nadal niższa niż w porządnych analogach.
    Trzecia i najważniejsza przy tym co pisałem to miejsce obserwacji.
    Jeśli obserwujesz "pole" to ok wystarczy Ci 30 kamer megapixelowych i będziesz widział każdy metr.
    W przypadku obserwacji zakładu przemysłowego z wieloma budynkami życzę powodzenia w ogarnięciu tego 30 kamerami.

100 kamer nie do ogarnięcia przez ochronę ? Nic bardziej mylnego - wszystko zależy od softu jaki jest w centrum monitorowania. Inteligentna analiza obrazu + powiązania systemów SSWiN z CCTV rozwiązuje takie tematy (dla przykładu polecam zapoznać się z monitoringami DUŻYCH zakładów przemysłowych lub DUŻYCH hal sportowych.

0
  • #10 03 Kwi 2013 22:13
    yvv
    Poziom 18  

Tam gdzie tylko możliwe wstawiam kamery 3 megapixelowe hemisferyczne i odpada mi programowanie presetów, patroli, joystików i jeżdżenie na zawiechy silników.

0
  • #11 04 Kwi 2013 07:23
    pitron
    Poziom 19  

[quote="extremeee"]

Cytat:

100 kamer nie do ogarnięcia przez ochronę ? Nic bardziej mylnego - wszystko zależy od softu jaki jest w centrum monitorowania. Inteligentna analiza obrazu + powiązania systemów SSWiN z CCTV rozwiązuje takie tematy (dla przykładu polecam zapoznać się z monitoringami DUŻYCH zakładów przemysłowych lub DUŻYCH hal sportowych.

Ale to kosztuje jedna z wiodących firm ochroniarskich zaproponowała dołożenie zamiast dalszej rozbudowy zwykłego rozwiązania coś bardziej inteligentnego za około 230 000 zł. To chyba wystraszyło decyzyjnych, ostatecznie pomysł upadł i zarząd chce zatrudnić jeszcze jednego emeryta na nocną zmianę. :|

0
  • #12 04 Kwi 2013 07:34
    extremeee
    Poziom 25  

Cytat:
    Tam gdzie tylko możliwe wstawiam kamery 3 megapixelowe hemisferyczne i odpada mi programowanie presetów, patroli, joystików i jeżdżenie na zawiechy silników.

Masz rację, wygodne - miałem w rękach 2 takie kamery niestety jakość obrazu z hemisfery pozostawia wiele do życzenia ;/ W małych sklepach może i się sprawdzi ale ja raczej nie stosuje.

0