Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buczenie kolumn aktywnych po wspólnym podłączeniu

dranielov 02 Apr 2013 15:15 3654 12
    dranielov
    Level 9  
    Witam. Niedawno zakupiłem nowe kolumny aktywne oraz nowy mikser. Pierwszego dnia wszystko śmigało, natomiast w drugim dniu po ponownym podłączeniu - było słychać wyraźnie buczenie z kolumn. Buczenie ustało gdy z listwy do której były wpięte kolumny mikser i laptop, wyjąłem wtyczke z zasilacza do laptopa. Może mi ktoś wyjaśnić to zjawisko? Słyszałem by nie podłączać oświetlenia i nagłośnienia na tych samych gniazdkach/fazach. Nie bardzo wiem dlaczego tak i jak dokładnie robić?

Czy kolumny powinny być na osobnym zupełnie gniazdku odseparowane od reszty sprzętu? Czy mikser jako źródło dzwieku jako jedyny powinien być z nimi?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
    Daniel
  • Helpful post
    dambonet
    Level 15  
    Zakłócenia o których piszesz są istotnie winą zasilacza do laptopa, a wina leży wyłącznie w jego budowie. Przeważnie są dwie przyczyny przenoszenia się "brumu" na tor audio: Pierwsza to brak dostatecznej filtracji napięcia wychodzące z przetwornicy, druga to niedostateczna separacja galwaniczna strony pierwotnej od wtórnej wskutek czego zaczyna na całym laptopie występować "delikatny potencjał sieci" który doskwiera najbardziej przy próbach podłączenia sprzętu audio.Szczególnie w instalacji gdzie już zastosowano podobny typ zasilania (np.kolumny aktywne, czy mikser audio) Nie pomogą tu żadne uziemienia ani specjalne przewody. Ja przy podłączaniu laptopa do zabawek estradowych stosuję zawsze tzw. D-Box czyli elektryczny separator toru audio który swą budową zbliżony jest do dwóch transformatorów 1-1.
    dranielov
    Level 9  
    A jeśli podłącze laptopa do innej listwy ale na tym samym gniazdku to takze nie pozbędę się tego szumu?
  • Helpful post
    dambonet
    Level 15  
    Nie to nic nie zmieni :-)
    dranielov
    Level 9  
    A jeśli na innym gniazku?
  • Helpful post
    dambonet
    Level 15  
    Wtedy jeżeli trafisz na inną fazę może być tylko gorzej, łącznie z uszkodzeniem sprzętu bądź porażeniem prądem w najgorszym wypadku.
  • Helpful post
    tadziol
    Level 19  
    dambonet wrote:
    Wtedy jeżeli trafisz na inną fazę może być tylko gorzej, łącznie z uszkodzeniem sprzętu bądź porażeniem prądem w najgorszym wypadku.

Zdaje się, że kolega dranielov miał na myśli inne gniazdko w ścianie, więc dlaczego groziłoby to porażeniem? Zakładamy oczywiście ,że dranielov ma wszystkie gniazdka zamontowane prawidłowo.
    dranielov
    Level 9  
    Czyli nie muszę się obawiać, a żeby zredukować szumy - podłączać lapka na innym gniazdku tak?
    dambonet
    Level 15  
    tadziol wrote:
    dambonet wrote:

Zdaje się, że kolega dranielov miał na myśli inne gniazdko w ścianie, więc dlaczego groziłoby to porażeniem? Zakładamy oczywiście ,że dranielov ma wszystkie gniazdka zamontowane prawidłowo.
    Nawet przy prawidłowym zamontowaniu gniazdek, jeżeli zdarzyłoby się że są zasilane z innej fazy, a takowe prawdopodobieństwo jest wielce wysokie. Może dojść do występowania potencjałów sieci (na stykach urządzeń audio) o napięciach dochodzących nawet do stu kilkunastu woltów. Chodzi mi o jednoczesne dotknięcie kabla audio laptopa zasilanego z innej fazy, a reszty sprzętu zasilanego też z innej. Bezpieczne to raczej nie jest. Słyszeliście może o przypadkach porażenie prądem muzyków na scenie trzymających np. gitarę elektryczną? Poczytajcie http://www.radio.opole.pl/2011/pazdziernik/wi.../brzeg-gitarzysta-amator-porazony-pradem.html
    tadziol
    Level 19  
    Nie wykluczamy takiej opcji, ale w artykule nie jest potwierdzone, że przyczyną było akurat podłączenie sprzętu do 2 różnych faz.
    A co do tematu: kolega dranielov może skorzystać z rady kolegi damboneta:
    dambonet wrote:
    przy podłączaniu laptopa do zabawek estradowych stosuję zawsze tzw. D-Box czyli elektryczny separator toru audio

Dla ścisłości --> DI-box
    dambonet
    Level 15  
    Nie było potwierdzone, a nawet nie było o tym mowy! Kolega jedynie hipotetycznie zapytał, czy może spróbować podłączyć do innego gniazda w ścianie, więc opisałem najgorszy scenariusz żeby miał taką opcję na uwadze...Źle napisałem?
  • Helpful post
    tadziol
    Level 19  
    Racja, ostrożności nigdy za wiele.
    dranielov
    Level 9  
    Z tego co widze to obydwoje dobrze piszecie. Nie wiedzialem że można liczyć na aż taką opiekę ze strony forumowiczów. Dzięki za ostrzeżenia.