Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie kolumn aktywnych po wspólnym podłączeniu

dranielov 02 Kwi 2013 15:15 2937 12
  • #1 02 Kwi 2013 15:15
    dranielov
    Poziom 8  

Witam. Niedawno zakupiłem nowe kolumny aktywne oraz nowy mikser. Pierwszego dnia wszystko śmigało, natomiast w drugim dniu po ponownym podłączeniu - było słychać wyraźnie buczenie z kolumn. Buczenie ustało gdy z listwy do której były wpięte kolumny mikser i laptop, wyjąłem wtyczke z zasilacza do laptopa. Może mi ktoś wyjaśnić to zjawisko? Słyszałem by nie podłączać oświetlenia i nagłośnienia na tych samych gniazdkach/fazach. Nie bardzo wiem dlaczego tak i jak dokładnie robić?

Czy kolumny powinny być na osobnym zupełnie gniazdku odseparowane od reszty sprzętu? Czy mikser jako źródło dzwieku jako jedyny powinien być z nimi?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.
    Daniel

0 12
  • Pomocny post
    #2 02 Kwi 2013 21:03
    dambonet
    Poziom 15  

Zakłócenia o których piszesz są istotnie winą zasilacza do laptopa, a wina leży wyłącznie w jego budowie. Przeważnie są dwie przyczyny przenoszenia się "brumu" na tor audio: Pierwsza to brak dostatecznej filtracji napięcia wychodzące z przetwornicy, druga to niedostateczna separacja galwaniczna strony pierwotnej od wtórnej wskutek czego zaczyna na całym laptopie występować "delikatny potencjał sieci" który doskwiera najbardziej przy próbach podłączenia sprzętu audio.Szczególnie w instalacji gdzie już zastosowano podobny typ zasilania (np.kolumny aktywne, czy mikser audio) Nie pomogą tu żadne uziemienia ani specjalne przewody. Ja przy podłączaniu laptopa do zabawek estradowych stosuję zawsze tzw. D-Box czyli elektryczny separator toru audio który swą budową zbliżony jest do dwóch transformatorów 1-1.

0
  • #3 02 Kwi 2013 21:41
    dranielov
    Poziom 8  

A jeśli podłącze laptopa do innej listwy ale na tym samym gniazdku to takze nie pozbędę się tego szumu?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Kwi 2013 21:43
    dambonet
    Poziom 15  

Nie to nic nie zmieni :-)

0
  • #5 02 Kwi 2013 21:46
    dranielov
    Poziom 8  

A jeśli na innym gniazku?

0
  • Pomocny post
    #6 02 Kwi 2013 21:49
    dambonet
    Poziom 15  

Wtedy jeżeli trafisz na inną fazę może być tylko gorzej, łącznie z uszkodzeniem sprzętu bądź porażeniem prądem w najgorszym wypadku.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Kwi 2013 21:56
    tadziol
    Poziom 18  

dambonet napisał:
    Wtedy jeżeli trafisz na inną fazę może być tylko gorzej, łącznie z uszkodzeniem sprzętu bądź porażeniem prądem w najgorszym wypadku.

Zdaje się, że kolega dranielov miał na myśli inne gniazdko w ścianie, więc dlaczego groziłoby to porażeniem? Zakładamy oczywiście ,że dranielov ma wszystkie gniazdka zamontowane prawidłowo.

0
  • #8 02 Kwi 2013 21:58
    dranielov
    Poziom 8  

Czyli nie muszę się obawiać, a żeby zredukować szumy - podłączać lapka na innym gniazdku tak?

0
  • #9 02 Kwi 2013 22:08
    dambonet
    Poziom 15  

tadziol napisał:
    dambonet napisał:

Zdaje się, że kolega dranielov miał na myśli inne gniazdko w ścianie, więc dlaczego groziłoby to porażeniem? Zakładamy oczywiście ,że dranielov ma wszystkie gniazdka zamontowane prawidłowo.
    Nawet przy prawidłowym zamontowaniu gniazdek, jeżeli zdarzyłoby się że są zasilane z innej fazy, a takowe prawdopodobieństwo jest wielce wysokie. Może dojść do występowania potencjałów sieci (na stykach urządzeń audio) o napięciach dochodzących nawet do stu kilkunastu woltów. Chodzi mi o jednoczesne dotknięcie kabla audio laptopa zasilanego z innej fazy, a reszty sprzętu zasilanego też z innej. Bezpieczne to raczej nie jest. Słyszeliście może o przypadkach porażenie prądem muzyków na scenie trzymających np. gitarę elektryczną? Poczytajcie http://www.radio.opole.pl/2011/pazdziernik/wi.../brzeg-gitarzysta-amator-porazony-pradem.html

0
  • #10 02 Kwi 2013 22:25
    tadziol
    Poziom 18  

Nie wykluczamy takiej opcji, ale w artykule nie jest potwierdzone, że przyczyną było akurat podłączenie sprzętu do 2 różnych faz.
    A co do tematu: kolega dranielov może skorzystać z rady kolegi damboneta:

dambonet napisał:
    przy podłączaniu laptopa do zabawek estradowych stosuję zawsze tzw. D-Box czyli elektryczny separator toru audio

Dla ścisłości --> DI-box

0
  • #11 02 Kwi 2013 22:30
    dambonet
    Poziom 15  

Nie było potwierdzone, a nawet nie było o tym mowy! Kolega jedynie hipotetycznie zapytał, czy może spróbować podłączyć do innego gniazda w ścianie, więc opisałem najgorszy scenariusz żeby miał taką opcję na uwadze...Źle napisałem?

0
  • Pomocny post
    #12 02 Kwi 2013 22:37
    tadziol
    Poziom 18  

Racja, ostrożności nigdy za wiele.

0
  • #13 02 Kwi 2013 22:38
    dranielov
    Poziom 8  

Z tego co widze to obydwoje dobrze piszecie. Nie wiedzialem że można liczyć na aż taką opiekę ze strony forumowiczów. Dzięki za ostrzeżenia.

1
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo