Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentna półka sklepowa

02 Kwi 2013 17:08 9273 63
  • Poziom 11  
    Witam,

mam za zadanie zaprojektować układ inteligentnej półki sklepowej. Półka ma sama wykrywać jaka procentowa jej ilość jest zapełniona. Półka musi być jak najbardziej uniwersalna i wykrywać różne towary z największym naciskiem na piwa butelkowe. Wykorzystanie czujników nacisku odpada. Półka nie musi być bardzo dokładna, chodzi o procentową ocenę zajętości z dokładnością do 10%.

Pomyślałem, że sprawę trzeba załatwić czujnikami optycznymi, ale wystąpiło wiele problemów.

1. Wykorzystanie siatki fototranzystorów.
    Pierwszy pomysł jednocześnie najbardziej prymitywny. Sieć fototranzystorów umieszczona w spienionym pcv pełniącym rolę podstawy regalu, ma wykrywać zmiany natężenia światła i w przypadku przyciemnienia któregoś fototranzystora ma uznawać go jako czujnik zakryty (towar w tym miejscu jest postawiony). Osobny fototranzystor pełni rolę czujnika kalibracyjnego, fizycznie nie może zostać zakryty i jako tako przesuwa próg natężenia światła które uznawane jest za natężenie progowe (jeśli na innych czujnikach ilość światła jest mniejsza aniżeli na kalibracyjnym, to czujniki te uznawane są za zakryte).
    -Główny problem jest taki, że towary rzucają cień i odkryte czujniki mogą być bardziej zaciemnione niż czujnik kalibracyjny co spowoduje przekłamania.

2. Wykorzystanie czujników odbiciowych IR.
    Skoro pierwszy pomysł okazał się mało "doskonały", czas na podejście drugie. Czujniki odbiciowe IR. Zamysł prosty. Czujnik umieszczony w spienionym pcv pełniącym rolę podstawy regału wysyła w górę wiązkę światła IR i jeśli towar jest na półce to promień się od niego odbije i powróci w dół do odbiornika IR.
    -Problemy następujące. Wiązka światła słabo odbija się od czarnych towarów i równie słabo od butelki z piwem. Co więcej, promień IR potrafi odbić się już od przezroczystej folii ochronnej (która ma być naklejona na podstawę) jeśli nie jest ona idealnie czysta. W dodatku delikatne światło dzienne (np z okna kilka metrów od półki) przekłamuje pomiar gdyż zawiera widmo podczerwone i czujnik reaguje tak jakby łapał sygnał odbity. Nie daje może czystej jedynki logicznej ale daje mocniejszy sygnał aniżeli wiązka odbita od czarnej powierzchni lub butelki z piwem.

3. Nie testowany jeszcze pomysł czyli używanie czujników odbiciowych IR (dioda nadawcza i czujnik IR, umieszczone w spienionym PCV jak w pomysłach 1 i 2) i przesył danych w kodzie a'la RC5.
    Zamysł jak w pomyśle 2, kod RC5 ma wyeliminować sygnał pochodzący delikatnego światła dziennego i sprawić, że odbite od butelki czy czarnej powierzchni światło mimo, że będzie słabsze aniżeli to pochodzące ze światła dziennego to pozwoli (?) ustrzec się przed zakłóceniami. Czy to ma szanse działać?

4. Wykorzystanie czujników optycznych na zasadzie bariery. W przeciwieństwie do pomysłów 1,2,3 całość już nie tak kompaktowo umieszczona w jednej płycie PCV a tak, że nadajnik umieszczony na górze, odbiornik na dole regału w osobnych płytach PCV, towar ma stanowić barierę. (?)

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i propozycje.

Pozdrawiam
    Adrian
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dokładność 10% oznacza że na 10 butelek tylko jedna może zostać niewykryta co oznacza że urządzenie musi działać prawie bezbłędnie. Ponieważ butelki mogą być różnych wielkości i półka ma być uniwersalna, nikt nie zagwarantuje że będą stały dokładnie na czujnikach, możliwe że np. połowa twoich czujników znajdzie się w pustych przestrzeniach pomiędzy butelkami, jedyny sposób to rozmieścić czujniki odpowiednio blisko siebie, co podniesie koszty.

Jeśli czujniki obiciowe to oczywiście z modulacją i filtrem IR, nikt nie będzie wysyłał żadnych "danych" w RC-5, bo i po co, wystarczy żeby sygnał był modulowany.

Towar na półkach musi być ładnie wyeksponowany, a więc i dobrze oświetlony sztucznym światłem, nie liczył bym na półmrok i znikomą ilość światła wpadającego przez oddalone okno.
  • Poziom 11  
    Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czyli najkorzystniej zastosować opcję z nadajnikiem i odbiornikiem podczerwieni i nadawać sygnał zmodulowany. Odbywa się to po prostu w taki sposób, że np na jakimś małym mikrokontrolerze wyprowadzam sygnał na diodę nadawczą z określoną częstotliwością np 38kHz (w zależności od typu odbiornika), tak? Czułość ustawiam poprzez wysterowanie odpowiedniego prądu diody? Tzn jeśli interesuje mnie np tylko odległość kilku milimetrów to ustawiam sygnał z częstotliwością np 38kHz i minimalizuje prąd diody? Nie chciałbym aby sygnał który się nie odbił od butelki, przeszedł dalej, odbił się od górnego regału i wrócił. Jak będzie wyglądać sytuacja w takim przypadku gdy postawimy na czujniku czarny element lub właśnie butelkę i sygnał odbity będzie słaby? Co z promieniem odbijanym przez folię ochronną?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
    Adrian
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 16  
    Mógłbyś również zastosować czujnik odległości umieszczony z przodu na spodniej części skierowany w stronę "ścianki". Ustawiając "głębokość" jednej butelki i znając głębokość całej półki byłbyś określić ile butelek/puszek brakuje. Minusem jest wysoki koszt takiego rozwiązania.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź, ale koszta muszą być jak najniższe. Jakby można jakoś mierzyć napięcie generowane jedynie przez odbity sygnał modulowany to mógłbym ustawić warunek, że sygnał wyższy aniżeli samej folii ochronnej uznawany będzie za 1 logiczne. Sama folia sensownej grubości daje sygnał na poziomie 2.5V (testy póki co na scalonym czujniku odbiciowym). Butelka daje już sygnał 3.5V a czarna powierzchnia dość matowa daje sygnał 3V. Ale wartości te są płynne przy zmianie oświetlenia. Jest jakiś sposób aby mierzyć odbity sygnał modulowany?

Pozdrawiam

Dodano po 21 [minuty]:

Albo czy istnieje jakiś sposób na to aby czujnik tsop zmieniał stan logiczny przy wykryciu odpowiedniej częstotliwości poniżej jakiejś konkretnej amplitudy napięcia np 2.5V. Czy pozostaje potencjometr wieloobrotowy i powolne zwiększanie rezystancji na diodzie tak aby wysterować tak słaby sygnał aby odbicie od folii było zbyt słabe aby wysterować odbiornik a odbicie od butelki już by wystarczało. Ma to szanse powodzenia?
  • Poziom 30  
    Czy to jest jakiś akademicki projekt czy rzeczywisty problem ?
  • Poziom 11  
    Rzeczywisty problem, dlatego koszta muszą być jak najniższe.
  • Poziom 27  
    Jeśli towary na półce są jednolite, to można zrobić przegródki lub wycięcia, które wymuszą określone pozycje opakowań. W takim wypadku wystarczy wyłącznik pod każdą pozycją. Jeśli rozwiązanie powinno być bezdotykowe lub bardziej uniwersalne, to proponuję wagę (tensometr w miejscu podparcia/zawieszenia półki lub czujnik ciśnienia połączony z poduszką powietrzną pod całą półką lub tylko w rogach). Jeśli towar to ciecz, można spróbować wykorzystać własności dielektryczne i zrobić siatkę elektrod jak w matrycach przycisków zbliżeniowych. W tym ostatnim wypadku łatwiejsze będzie wykrywanie "ubywania" opakowań (lub "ubywania/przybywania" w przypadku przesuwania) niż ciągłe określanie ich bezwzględnej liczby.
  • Poziom 11  
    Witaj,

brałem pod uwagę większość z Twoich propozycji już wcześniej półka musi być jak najbardziej uniwersalna, choć głównie ma służyć do piwa. Niestety frezowanie otworów wypada z gry gdyż musi być też jak najmniej kłopotliwa dla użytkownika. Co do tensometrów to byłoby to dobre rozwiązanie w przypadku towarów sypkich gdzie towar w miarę równomiernie rozprowadza się w mierzonym pojemniku. Na półce o długości 2 metrów musiało by być ich dość sporo a to wiąże ze sobą stosunkowo duże koszta względem optyki. Jeśli nawet przymknąć oko na koszta to półkę trzeba by było kalibrować pod osobne towary (ciężary) a to odpada. Pozostają czujniki optyczne. Na chwilę obecną będę tworzył prototyp z nadajnikiem i odbiornikiem IR reagującym na modulowany sygnał. Testy będą przeprowadzane bez folii ochronnej, z której w najgorszym wypadku trzeba będzie zrezygnować.

Za wszelkie sugestie będę serdecznie wdzięczny.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witaj,

rozwiązanie całkiem ciekawe, ale wciąż za drogie. Poza tym jak kompensować różnice prądowe które są zapewne różne przy towarach o różnej przepustowości światła?

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Może czujnikami odległości (ultradźwiękowymi lub na podczerwień) zainstalowanymi pod półką wyżej sprawdzać stan towaru na niższej półce?
  • Poziom 11  
    Oba odpadają ze względu na koszta. Owszem, czujnik odległości IR byłby ciekawym rozwiązaniem (jeśli tylko czujniki wzajemnie się by się nie gryzły, nie wgłębiałem się w zasadę działania). Umieszczony pod półką górną mierzył by odległość do dolnej i w przypadku mniejszej aniżeli zadana pokazywał by zajętość półki. Jednak te czujniki z sygnałem mierzącym do 40 cm są w granicach 40 zł sztuka więc za drogo. Poza tym znów trzeba kalibrować wysokość półki co jest tylko dodatkowym kłopotem dla użytkownika.

Jak na razie nadal wiążę nadzieję z tymi czujnikami odbiciowymi IR. Pieniężnie jestem w stanie zmieścić się w kwocie 1zł/(czujnik + dioda nadawcza). Bez folii układ w teorii powinien działać bezbłędnie. Jutro będę pracował nad prototypem. Ale folia by się przydała. Nie wiecie koledzy czy istnieje gdzieś na rynku folia przepuszczająca 100% światła? Oraz czy można spotkać jakieś równie tanie czujniki IR typu tsop w obudowie smd? Diody smd są ale czujników nie mogę znaleźć.

Może uda się tak wytłumić sygnał diody IR oraz tak odjechać od zalecanej częstotliwości modulacji aby czujnik nie widział światła odbitego od folii, a wszystkie inne mocniejsze odbicia już tak.
  • Poziom 16  
    psicho napisał:
    Witaj,

Co do tensometrów to byłoby to dobre rozwiązanie w przypadku towarów sypkich gdzie towar w miarę równomiernie rozprowadza się w mierzonym pojemniku. Na półce o długości 2 metrów musiało by być ich dość sporo a to wiąże ze sobą stosunkowo duże koszta względem optyki. Jeśli nawet przymknąć oko na koszta to półkę trzeba by było kalibrować pod osobne towary (ciężary) a to odpada.
    Pozdrawiam

Nie wiem dlaczego tensometrów miało by być sporo. Moim zdaniem wystarczyły by dwa tensometry na brzegach półki (lub 4 jeśli półka jest dość szeroka).

Mają odczyty z tensometrów można określić ile jest butelek/puszek czy innych produktów na półce. Kalibracja to też nie problem - po załądowaniu półki przypisujemy aktualnej masie 100%.
    Przewaga tego rozwiązania nad siecią czujników optycznych? Ustawiane produkty mogą mieć dowolne kształty, można je ustawiać jeden na drugim, można je ustawiać w dowolnym miejscu na półce, nie wrażliwe na warunki otoczenia.
  • Poziom 11  
    Ok, zakładając, że półka będzie na tyle sztywna aby cały ciężar utrzymywać na owych tensometrach (pcv w tym wypadku odpada, półka ma mieć grubość maksymalnie 1cm i ma pełnić rolę "wkładki" w istniejący już regał), to co w przypadku gdy towar będzie ułożony jedynie po jednej stronie półki w pobliżu jedynie jednego z tensometrów? Informację z każdego tensometru odczytuje się osobno i jakoś wylicza średnią? Minusem takiego rozwiązania jest jednak przydzielenie jednej półki pod jeden konkretny towar, ale załóżmy, że można to na razie pominąć. Nie zależy mi też na układaniu towarów jeden na drugim gdyż półka ma wskazywać jedynie zajętość jej powierzchni w płaszczyźnie poziomej. Kalibracji na prawdę chciałbym uniknąć.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Półkę zrób jako zamknięty profil z otworami w górnej ściance. Wdmuchuj (zasysaj) powietrze ze środka małym wentylatorkiem. Nad- lub podciśnienie, a nawet prąd pobierany przez wentylator będzie miarą zasłoniętej powierzchni (liczby zasłoniętych otworów).
    Podłącz do półki (całej lub podzielonej na sekcje) przetworniki (ultra)dźwiękowe. Towar leżący na półce zmieni masę układu a zatem i częstotliwość rezonansu własnego. Potem wystarczy analizować widmo odpowiedzi po pobudzeniu krótkim impulsem. ;)
  • Specjalista elektronik
    Niestety, nie tak prosto z przepływem powietrza: towar leżący na półce może od niej
    nieco odstawać (np. puszka, która opiera się krawędzią, a resztę powierzchni denka
    ma wklęsłą) i wtedy jego wpływ na przepływ powietrza będzie znikomy.
    Ale może można nieco inaczej: w półce otwory zakryte klapkami, dmuchnięcie przez
    otwory podnosi klapki, zaraz po nim jest zassanie powietrza i pomiar, ile daje się
    zassać - tam, gdzie nic nie ma, klapka po dmuchnięciu podniesie się wyżej i opadnie
    po dłuższym czasie - analizujemy kształt "odpowiedzi" (przepływ przy podciśnieniu)
    i z tego wydobywamy informację, jaki % klapek opadł późno, bo półka była pusta.
  • Poziom 27  
    Akurat puszka powinna być dobrze wykrywana, bo krawędzie będą stosunkowo dobrze przylegać do powierzchni półki, więc wszystkie otwory pod puszką zostaną "uszczelnione".
  • Poziom 11  
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Mam jednak wątpliwości.

jaszto najtańsze fotoogniwo jakie znalazłem na allegro to 2.5zł za powierzchnię 25x35mm. To zdecydowanie za dużo. Druga rzecz to jak wspomniałeś już, butelka "z nóżkami" może zakrywać np tylko 15 % powierzchni którą by zakrywała nie mając tych nóżek. Światło dojdzie do fotoogniwa i wynik zostanie grubo przekłamany. Nie odniosłeś się też do mojego pytania, co w przypadku gdy na półce ktoś postawi towar o bardzo dużej przepustowości światła- np wodę mineralną? Domyślam się, że napięcie nieco spadnie ale jak rozróżnić nieco niższe napięcie które jest skutkiem prawie przezroczystej butelki od nieco niższego napięcia spowodowanego tym, że na przykładowym polu 10x10 cm stoi butelka z nóżkami i nie przykrywa ogniwa całkowicie?

Tomasz Gumny, _jta_ wydaje mi się, że Wasze rozwiązania wchodzą w lekką abstrakcję ;) Nie wierzę, że zakrycie jednej dziurki tak zwiększy ciśnienie, że będą zauważalne zmiany poboru prądu na pompce. Klapki oczywiście były by konieczne bo butelka z nóżkami nie zakryje raczej dziurki no chyba, że ktoś naceluje ;) Trzeba by kalibrować też ciężar... Nie no... odpada. Nawet z tym dmuchaniem i zasysaniem może i by ominęło problem kalibracji (skalibrowana byłaby tylko waga klapki) ale trochę to zbyt zaawansowane mechanicznie = koszta wyjdą za duże.

No nic. Jak tylko otworzą elektroniczny to idę po elementy i zaczynam robić prototyp. Dam znać jakie efekty :)

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Napisał kolega co prawda, że czujniki nacisku odpadają, ale domyślam się, że chodzi o czujniki nacisku punktowego. A czy nie dałoby się tej półki ustawić na czujnikach tensometrycznych i oceniać zajętość półki przez pomiar jej łącznej masy?
  • Specjalista elektronik
    Jeśli na półce raz postawi się napoje, a innym razem paczki z herbatą, to różnica ciężaru będzie duża,
    choć w obu przypadkach zajętość półki będzie całkowita - więc pomiar ciężaru da błędny wynik.

Jeśli nie ma wystarczająco tanich czujników optycznych (może fototranzystory? jakie są najtańsze?),
    to można jeszcze wziąć pod uwagę czujniki pojemnościowe - ale wtedy albo każdy ma osobny układ
    elektroniczny wykrywający zwiększoną pojemność (może generator na tranzystorze, który generuje,
    albo nie, zależnie od tego, czy coś stoi na czujniku), albo są połączone linią opóźniającą sygnał, żeby
    odebrane sygnały były rozdzielone czasowo - ale paręnaście cm daje 1ns różnicy czasu, po którym
    przychodzi sygnał odbity, o ile linia jest jednorodna; niejednorodność (np. pojemności czujników
    połączone przewodem) zwiększy opóźnienia, ale jednocześnie będzie zniekształcać sygnał, przez co
    pogorszy się rozdzielenie czasowe sygnałów z poszczególnych czujników.

Jeszcze jedna możliwość: "światłowody", takie włókna szklane (a może z przezroczystego plastiku)
    stosowane w gadżetach typu lampy (efektownie wygląda, a kosztuje kilka zł) przekazujące obrazy
    z poszczególnych punktów do kamerki USB - program odczytuje obraz i "widzi", które końce tych
    włókien są zakryte przez towary; tania kamerka może rozróżnić obrazy z kilkunastu tysięcy punktów.
  • Poziom 11  
    Kolego Press problem opisałem we wcześniejszych postach. Czujniki tensometryczne jakiekolwiek prawdopodobnie odpadają.

Kolego _jta_ ciekawy jest ten pomysł ze światłowodami, lecz nie uda się ich chyba umieścić w półce gdyż w wymogach projektu półka musi być jak najcieńsza i nie wiem czy uda się wygiąć taki światłowód tak aby zmieścił się w półce szerokości <10mm. Co do pojemnościowych to nie wgłębiałem się jeszcze w ten temat, bo na razie jest iskierka nadziei w optycznych. Otóż budowałem prototyp używając czujnika tssop i diody nadawczej ir i jak się dobrze odizoluje nadajnik od odbiornika to to działa. Nawet doświadczalnie można nałożyć folię ochronną bo na pewnej bardzo malej wysokości od czujnika towary nie są wykrywane (światło nie ma wystarczająco miejsca aby się odbić) i dobierając folię ochronną odpowiedniej grubości, czujnik jej nie wykryje. Problem jest taki, że tanie czujniki występują tylko w tht, bo w smd znalazłem na farnell'u ale po 2.40 zł/ szt. I przez to tht półka musi być dość gruba- zmieściłem się w 15mm - to jest za dużo niestety.

W związku z powyższym mam pytanko. Czy jest jakiś sposób aby zwykły fototranzystor reagował tylko na falę modulowaną? Fototranzystory w smd są za grosze dosłownie. Można prosić o jakieś ewentualne materiały na ten temat i podpowiedzi?
  • Specjalista elektronik
    Można do fototranzystora dodać filtr - jak na drodze sygnału będzie choćby tylko kondensator,
    to przejdzie tylko składowa zmienna. A można zrobić filtr z podwójnym T, czy mostkiem Wiena.

Na ile da się wygiąć nitkę światłowodu - nie wiem, nie próbowałem mocno zginać. Można ściąć
    (zeszlifować) koniec pod kątem, żeby wystarczyło niewielkie wygięcie - ale to trochę roboty.
  • Poziom 27  
    Jest bardzo dużo układów, które same modulują i demodulują podczerwień, np.
    http://www.silabs.com/products/sensors/infraredsensors/Pages/default.aspx
    http://www.intersil.com/en/parametricsearch.h...ensors#g=optoelectronics&sg=proximity-sensors
    http://www.vishay.com/optical-sensors/reflective-outputis-16/
    i inne.
    Kilka takich układów było (jest?) dostępnych w Elfie, ale nie za złotówkę.
    W tej cenie, to chyba tylko coś z IrDA.
  • Poziom 11  
    A więc tak. Poczytałem trochę teorii o filtrach i złożyłem filtr podwójne T. Ustawiłem pasmo około 1.5kHz, używając do tego R1=R2=1K, R3=470,C1=C2=100nF,C3=200nF. Korzystam z czujnika TRCT1000. Diodę załączam z częstotliwością 1.5kHz. Tranzystor czujnika podłączyłem w sposób następujący: 5V - > rezystor 1K -> za rezystorem wpiąłem wejście filtra oraz kolektor. Emiter do masy. Pomiar napięcia wykonuję na wyjściu filtra ale niestety nie blokuje on światła z np świetlówki czy światła dziennego i przepuszcza sygnały zarówno odbite z diody jak i te "śmieci" z zewnątrz. A śmieci powinien blokować tak?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zamiast opisu słowno-muzycznego przydałby się schemat i przebiegi w najważniejszych punktach dla częstotliwości środkowej i poza pasmem. Generator i oscyloskop możesz zrobić z karty dźwiękowej lub wykorzystaj programy do pomiarów audio.
    Zakłóceń świetlnych jest teraz bardzo dużo. Częstotliwość 1.5kHz jest chyba dobrym wyborem, ale i tak filtr zrobiłbym na PLL, np. NE567.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Filtr "podwójne T" jest filtrem eliminującym częstotliwość "rezonansową".

Żeby go użyć do przepuszczenia tylko określonej częstotliwości, należy
    go połączyć z tranzystorem (albo ogólniej wzmacniaczem odwracającym)
    w obwodzie ujemnego sprzężenia zwrotnego - czy tak go podłączyłeś?
    Źródło sygnału powinno mieć impedancję dużo większą od oporników,
    z których jest zbudowany ten filtr - od tego zależy "dobroć" filtru.

Hm... ponieważ filtr 2T ma nieduże oporniki i jest połączony do kolektora
    tranzystora, mógłby przy okazji posłużyć do zasilania fototranzystora -
    tylko do bazy trzeba puścić sygnał przez kondensator. Czyli byłoby tak:
    wejście filtru 2T do kolektora tranzystora, ten kolektor jest zasilany przez
    nie za duży opór, i jest wyjściem czujnika; wyjście do fototranzystora,
    i stamtąd kondensator do bazy (żeby puścić sygnał) i opornik do bazy
    (żeby puścić prąd polaryzacji), ewentualnie zamiast tego kondensatora
    i opornika dodatkowy filtr 2T na 100 Hz z dużymi opornościami.

Z mostkiem Wiena (jest ciut prostszy: dwa jednakowe kondensatory plus
    dwa jednakowe oporniki) jest jeszcze gorzej: potrzebny jest wzmacniacz
    nieodwracający o wzmocnieniu 3 (wzmacniacz operacyjny i dwa oporniki);
    no i złośliwie ma kondensator szeregowy - nie posłużyłby do zasilania.
  • Poziom 11  
    Przepraszam za opis słowno - muzyczny wydawało mi się, że dość dokładnie opisałem. Bardzo ciekawy scalak. Zamówię i zobaczę jak pójdzie wychwytywanie sygnałów i ich ewentualne późniejsze multipleksowanie.

_jta_ nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy schemat który opisujesz powinien wyglądać tak? (modele tranzystorów przypadkowe)
    Inteligentna półka sklepowa

Wybaczcie Panowie za banalne pytania ale w elektronice (zwłaszcza analogowej) jeszcze niestety raczkuję.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dlaczego wykorzystanie czujników nacisku odpada? Gdybyś zastosował mikrokontroler w zestawieniu z tensometrami to dałoby się rozróżnić produkty.
    Kładziesz na półce jakiś produktu zmienia się nacisk na tensometr, mikroprocesor sprawdza o ile waga się zmieniła, ma wtedy wagę pojedynczej sztuki, sprawdza wśród swoich zmiennych czy już ma taką wartość, jeśli ma to dolicza jedną sztukę , jeśli nie ma to dodaję tę wartość jako nową zmienną.
    Dodajesz na półkę więcej towarów to mikrokontroler zweryfikuje o ile za każdym razem waga się zmieniła więc będzie potrafił stwierdzić co dodałeś oraz ile sztuk. Adekwatnie powinno to zadziałać podczas zabierania produktów.