Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana elementów SMD na THT w Eagle

02 Kwi 2013 18:40 4059 15
  • Poziom 15  
    Witam. Tak jak temacie. W jaki sposób mogę zamienic elementy SMD na THT w projekcie płytki w Eagle? Chciałbym wykonac płytkę do sterownika wentylatora 12V(avt 1564-w załączniku). Mam wszystkie elementy przewlekane a nie chce specjalnie kupowac SMD. Dziękuję za pomoc
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 36  
    Z menu po lewej stronie wybierasz CHANGE (taki klucz), z podmenu które się pojawi wybierz PACKAGE, wskaż element i wybierz z kolejnego menu na co chcesz zmienić.

• Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 15  
    Dzięki za podpowiedź. Sprawdzę to dziś wieczorem. Pozdrawiam

Dodano po 28 [minuty]:

Sprawdziłem przed chwila. Niestety nie mam takiej funkcji w swoim Eagle(mam wersje 6.4.0)
  • Poziom 41  
    damian13579 napisał:
    Sprawdziłem przed chwila. Niestety nie mam takiej funkcji w swoim Eagle(mam wersje 6.4.0)

PPM- prawy przycisk myszy. Tej funkcji nikt nie ma w Eaglu :D
  • Poziom 15  
    Jak kliknę PPM :D to element podświetla mi się ale nie ma takiej opcji jak pisałeś...Nie wiem :|
  • Poziom 36  
    damian13579 napisał:
    Jak kliknę PPM to element podświetla mi się ale nie ma takiej opcji jak pisałeś

Musi być:

• Poziom 15  
    Może klikam nie tam gdzie trzeba. Mam kliknąc na nazwę czy na symbol?

Dodano po 41 [minuty]:

Kolego marco47 może mógłbyś mi pomóc przy ,,przerobieniu" tej płytki? Przed chwilą przeglądnąłem Twoje ,,dzieła" :D
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8426862#8426862
    WIELKI szacun :D Dużo czasu musiałeś poświecic na te projekty.
    Za pomoc ofiaruję Pomógł. Pozdrawiam[/u]
  • Poziom 36  
    damian13579 napisał:
    Może klikam nie tam gdzie trzeba. Mam kliknąc na nazwę czy na symbol?

Faktycznie, nie ma u Ciebie bo to sam druk PCB bez schematu. Kliknij na elemencie który chcesz zmienić PPM i użyj polecenia REPLACE. Wskaż na co chcesz zmienić (musisz szukać elementu - to wynik braku schematu).

(odbierz PW)
  • Poziom 41  
    Jak będziesz przerabiał płytkę, to zrób ją jako jednostronną.
    Przy tak prostym projekcie tworzenia płytki dwustronnej to jakieś nieporozumienie. :cry:

Ale zanim zaczniesz przerabiać projekt płytki postaraj się o schemat, bo to od niego należy zacząć projekt.
  • Poziom 36  
    damian13579 napisał:
    Mam wszystkie elementy przewlekane a nie chce specjalnie kupowac SMD

Musisz podać na co chcesz zmienić. Co masz jako zamiennik tranzystora? Co masz jako zamiennik LM'a? Rezystorki o jakiej mocy (wielkość)? Bo nikt nie zgadnie co tam masz.
  • Poziom 15  
    Trabi napisał:
    damian13579 napisał:
    Mam wszystkie elementy przewlekane a nie chce specjalnie kupowac SMD

Musisz podać na co chcesz zmienić. Co masz jako zamiennik tranzystora? Co masz jako zamiennik LM'a? Rezystorki o jakiej mocy (wielkość)? Bo nikt nie zgadnie co tam masz.

Nie mam zamienników tylko mam podzespoły w wersji przewlekanej(THT) a rezystory są 0,25W.

Dodano po 2 [godziny] 38 [minuty]:

Witam. Zrobiłem tą płytkę(w załączniku). Myślę że nic nie poprzestawiałem w ścieżkach :D
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Są błędy, ogólnie jest źle.

1. Obrys płytki robi się na warstwie "20 Dimension" ściężką o szerokości 0, a nie na warstwie "16 bottom".
    2. screen: czerwone - tu masz chyba zwarcie albo dziwacznie poprowadziłeś ścieżkę.
    3. Prowadź ścieżki pod kątami 45°a nie pod kątem prostym. Ładniej wygląda.
    4. screen: żółte - te przelotki można zlikwidować inaczej prowadząc pozostałe ścieżki
    5. screen: niebieskie - w kółku masz zaznaczone miejsce, gdzie obudowa układu scalonego będzie fizycznie wchodzić na element po lewej stronie, czyli = nie zmieszczą się.
    6. screen: zielone - w kółkach masz te same nazwy sieci GND a są to osobne sieci nie związane ze sobą. Tu tak zrobiłeś bo nie masz schematu, inaczej EAGLE by Ci na to nie pozwolił. Zasada: musisz je inaczej nazywać sieci i najpierw stworzyć schemat. Po to się go robi, żeby nie robić błędów na płytkach.
    7. Zamieniłeś układ SMD na jakiś DIL8. Co to za scalak który podstawiasz? Typ, nazwa. Bo "tak sobie" to nie robota. Może ten który wstawiłeś ma inne wyprowadzenia? Sprawdziłeś to w dokumentacji scalaka?
    7b. Zamieniłeś tranzystor SMD na "jakiś". Czy końcówki elektrod się zgadzają? Sprawdzałeś z jakąś dokumentacją? Co za tranzystor podstawiłeś? Którą wersję wybrał byś z tych na screenie niżej? Bo jak złą, to masz elektrody pozamieniane i wyszła kicha a nie układ.

8. Ogólnie nie wiadomo czy tak ma to być połączone bo nie ma schematu, a dodatkowo pokasowałeś "nitki" połączeń i nie wiesz czy to jest prawidłowo połączone - żadnej gwarancji nie ma że to zadziała. Robota "w ciemno".

Ogólnie: na podstawie PCB musisz rozrysować sobie schemat i dopiero od tego miejsca zaczynasz się brać za tworzenie PCB. Nigdy odwrotnie bo masz co masz.
    Bez schematu nie ma co tego w ogóle sprawdzać bo nie wiadomo co się sprawdza.

PS: Nie pobieraj prowizji (punktów) do załącznika który chcesz żeby ktoś sprawdził. Nikt nie będzie płacił swoimi punktami żeby coś komuś sprawdzić. Twoja prośba = dajesz załączniki za darmo. Nagrodą jest pomoc.
  • Poziom 18  
    Ponizej link ze schematem...narysuj pierw schemat a dopiero wtedy projektuj plytke,
    bedziesz pewny ze wszystkie połączenia są zgodne ze schematem i wybranymi
    elementami.
    Link
    Jesli płytka ma być w THT zamiast BC847 zastosuj np. BC547
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    W swoim projekcie zmieniłeś obudowy SMD na przewlekane, ale nie przeniosłeś ich na górę płytki.
    Widać to po białym kolorze obudów rezystorów, tranzystora, wzmacniacza operacyjnego i po numeracji pinów.
    Jeszcze rezystory to przejdą (dwa piny), ale już wzmacniacz i tranzystor nie, bo przekładając na górę inna będzie kolejność pinów.

Dlatego bardzo ważne jest aby zmienić kolor obudów z różnych warstw w narzędziu Layer settings.../Change/Color.
  • Poziom 15  
    Dzięki za rady ale coś mi się zdaje że nic z tego nie będzie :cry: . Niby prosta płytka no i schemat nie jest jakoś specjalnie rozbudowany ale ja do tej pory nie projektowałem niczego od zera w Eagle. Czasami tylko jak trzeba było coś gotowego ustawic tak aby można było wydrukowac. Mógłby mi ktoś pomóc i zrobic tak jak ma byc?