Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Harman Kardon AVR 340 - kłopot z zasilaniem, wszystkie napięcia zaniżone

prezes-38 02 Kwi 2013 19:41 1200 1
  • #1 02 Kwi 2013 19:41
    prezes-38
    Poziom 11  

Witam. Mam dziwny przypadek usterki amplitunera jak w temacie model AVR 340.
    Mianowicie ustroistwo startuje ale z ledwością. Jak go kupiłem było uszkodzone małe trafo od STAND-BY. Po wymianie (napięcie wyjściwe AC 12V) sprzęt udało się włączyć,lecz pierwszym objawem było bardzo słaba jasność wyświetlacza oraz podświetlenia pokrętła głośności. Wszystkie funkcje działają,reaguje na pilot ale nie działa tuner (widać strojenie ale nic nie łapie i cisza w głośnikach). Po podłączeniu sygnału do wejścia CD czy też innego w trybie stereo działa wszystko. Nie sprawdzałem funkcji kina domowego. Okazało się,że wszędzie są zaniżone i to znacznie napięcia zasilania. Doszedłem,że z samego trafa głównego mam za niskie napięcia,np: zamiast 2x17,5V≈ jest 2x9,3V≈ i nie ma jak utrzymać napięć ±15V, zamiast 18V≈ jest 11V≈ itd. W serwisówce nie są podane wszystkie napięcia wyjściowe AC na transformatorze i nie wszystkie mogłem porównać z tym co mam na testowanym obiekcie. Ale dla przykładu zasilanie do wyświetlacza powinno być już na sam wyświetlacz 45V a jest 22V (za układem stabilizującym) .W związku z tym za trafem powinno być minimum 48V a jest 23V. To samo do wzmaciaczy mocy (7 kanałów). Jest dwie sekcje każda po 2x17,5V≈ a powinno być w wersji AVR340 około 2x45V jak mi się wydaje patrząc na schemat (elektrolity na 63V). Poza tym trafo pracuje cicho,nie grzeje się i tylko dwa napięcia po 2,5V AC na wyświetlacz są ok. Reszta jak pisałem znacznie zaniżone. Moja wiedza na temat transformatorów nie dopuszcza takiej sytuacji,chyba,że są zwarcia międzyzwojowe ale to od razu spowodowałoby zwiększony pobór prądu i grzanie się trafa. I ogólnie dotyczyłoby to tylko jednej lub dwóch sekcji wyjściowych a nie 99% napięć na wyjściach,szczególnie iż są to oddzielne uzwojenia z drutu o różnych przekrojach. Dziwi mnie jednak to,że te ≈2x2,5V jest w porządku a reszta za nisko. Nie widać aby trafo miało jakiś element ograniczający na pierwotnym i są tylko dwa odczepy do 230V. Proszę o jakieś sugestie bo zgłupiałem :?: .
    Dodam,że pomiary wykonywane są obecnie na wymontowanym transformatorze bez obciążenia. Trafo jest dość skomplikowane,bo powstało pod ten model sprzętu (i chyba jeszcze AVR330) i kupienie go jest albo niemożliwe albo nieopłacalne a sprzęt trochę szkoda zutylizować. Podejrzewam,że trafo jest jednak w jakiś dziwny sposób uszkodzone
    ale czegoś takiego nie widziałem,biorąc pod uwagę normalny pobór prądu z sieci i brak innych efektów usterki poza zaniżonymi napięciami.Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi. Mam Servis Manual od niego i mogę podrzucić jak trzeba.
    Pozdrawiam Serdecznie,Irek.

0 1
  • #2 16 Sie 2013 22:59
    prezes-38
    Poziom 11  

Temat wyjaśniony, jednak uszkodzone trafo. Posiada ono dwa niezależne uzwojenia 230V≈ a nie jedno jak w typowych trafach. Jedno z nich jest uszkodzone i pracuje tylko drugie, przez co był efekt znacznego obniżenia wszystkich napięć wyjściowych.Ale trochę pracy i dobranie dwóch oddzielnych transformatorów załatwiło sprawę choć nie ma już sprzęt takich parametrów na wzmacniaczu jak przy fabrycznym trafie ale w zupełności wystarcza jak na razie. Nowe trafo oryginalne to wydatek rzędu 500 złociszy więc odpada. Także sprzęt działa na 97% oryginału i temat uważam za zamknięty. :D

0