Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klejenie ścieżki na płycie

02 Kwi 2013 20:30 5268 19
  • Poziom 9  
    Witam,

To mój pierwszy post, więc prosiłbym o wyrozumiałość. Mam następujący problem, a mianowicie podczas odlutowywania końcówki mocy we wzmacniaczu odkleiła się jedna ze ścieżek, ale na szczęście się nie urwała. Jakby nieszczęść było mało to urwał się też kondensator SMD przy owej końcówce mocy. W związku z tym mam do znawców tematu kilka pytań:
    1. Czym można przykleić odklejoną ścieżkę na płycie wzmacniacza (długość odklejonej ścieżki to około 1 cm) :?: Zaznaczam ścieżka się nie urwała tylko odkleiła. Czy można ją przykleić klejem cyjanoakrylowym np. Super Glue :?:
    2. Odnośnie lutowania kondensatora SMD (poniżej zdjęcie poglądowe):
    a) Czy kondensator SMD ze zdjęcia posiada biegunowość i czy ma znaczenie którą stroną go przylutuję :?:
    b) Czy kondensator SMD urwany z płyty mechanicznie można ponownie przylutować :?:
    c) Czy kondensator SMD można przylutować zwykłą lutownicą transformatorową - posiadam lutownicę transformatorową TOPEX 100W.
    d) W kwestii techniki lutowania zerwanego kondensatora SMD lutownicą transformatorową TOPEX 100W, to czy najlepiej nabrać trochę cyny na grot lutownicy i dopiero lutować, czy podgrzać kondensator SMD lutownicą i dopiero przyłożyć cynę do miejsca lutowania, a może wystarczy tylko podgrzać cynę która jest przecież na obu brzegach kondensatora SMD i w punktach lutowania i się to samo zlutuje :?: Pytam o to w trosce aby nie przegrzać go lutownicą.
    e) Czym można chwilowo "przyłapać" kondensator SMD aby się nie poruszył podczas lutowania - czy można go pośrodku przykleić odrobiną kleju Super Glue i potem lutować :?: A tak przy okazji, czy klej Super Glue przewodzi prąd :?:
    3. Jaką techniką najlepiej lutować końcówki mocy przy pomocy lutownicy transformatorowej aby je nie uszkodzić - czy najlepiej podgrzać nóżkę końcówki mocy i następnie przyłożyć cynę do miejsca lutowania, a może lepiej przyłożyć do miejsca lutowania końcówki mocy od razu grot lutownicy oraz cynę i grzać do momentu zlutowania :?:

Bardzo bym prosił o odpowiedź znawców tematu - z góry dziękuję za odpowiedź...

Pozdrawiam

.
  • TermoPasty.pl
  • Moderator Projektowanie
    1. Wywal tą ścieżkę do końca i poprowadź w to miejsce po prostu kawałek przewodu - linka pocynowana na przykład.

2. Jeśli to kondensator filtrujący napięcie, to prawdopodobnie mniej szkody uczynisz nie lutując go w ogóle, niż rzeźbiąc transformatorówką z SuperGlue w zanadrzu ;-)

Nie lutuj kondensatora, napraw ścieżkę, podłącz i zobacz czy działa.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 22  
    RickyM napisał:
    Czym można przykleić odklejoną ścieżkę na płycie wzmacniacza (długość odklejonej ścieżki to około 1 cm)

Jeśli Ci zależy:) Ale zamiast tego daj poprostu kawałek srebrzanki. Będzie pewniejsze i nie nasmrodzisz;)
    RickyM napisał:
    Czy kondensator SMD ze zdjęcia posiada biegunowość i czy ma znaczenie którą stroną go przylutuję

Brak oznaczenia.
    RickyM napisał:
    Czy kondensator SMD urwany z płyty mechanicznie można ponownie przylutować

To zależy. Jak z każdym innym elementem(chociaż przy smd nie można być pewnym).
    RickyM napisał:
    Czy kondensator SMD można przylutować zwykłą lutownicą transformatorową - posiadam lutownicę transformatorową TOPEX 100W.

Trochę za duża moc. Ale jak będziesz ostrożny to da radę.
    RickyM napisał:
    Czym można chwilowo "przyłapać" kondensator SMD aby się nie poruszył podczas lutowania - czy można go pośrodku przykleić odrobiną kleju Super Glue i potem lutować

Może pęseta albo poprostu przyciśnij lekko śrubokręcikiem.
  • Poziom 38  
    Niczym nie przyklejaj kondensatora, tylo go przyciśnij pincetą.
    Jak nie masz wprawy i trzeciej ręki, to poproś kogoś, niech przytrzyma- mama, siostra.
    Jeśli ścieżka cała, tylko odklejona, to usztywnij drutem srebrzanką, miedzianym i pocynuj.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    3. Jaką techniką najlepiej lutować końcówki mocy przy pomocy lutownicy transformatorowej aby je nie uszkodzić
    Żeby nie uszkodzić niczego lutownicą transformatorową najlepiej trzymać ją wyłączoną na półce, z dala od układów elektronicznych. Lutownicę kolbową małej mocy można kupić taniej niż transformatorówkę.
    Kondensator MLCC to element którego producenci w ogóle zalecają nie lutować ręcznie, z powodu że nierównomierne nagrzewania, co może spowodować pęknięcia, w praktyce jeszcze żadnego nie uszkodziłem w ten sposób, ale nie lutuję transformatorówką.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Wracając jeszcze do owej odklejonej ścieżki, to czy absolutnie zabronione jest jej przyklejenie klejem cyjanoakrylowym np. Super Glue - prosiłbym o jednoznaczną opinię.

pietia434 napisał:

Jeśli Ci zależy:) Ale zamiast tego daj poprostu kawałek srebrzanki. Będzie pewniejsze i nie nasmrodzisz;)

Tak zależy mi aby czymś przykleić tą ścieżkę, bo chciałbym to zrobić szybko bez zabawy drutem, jego cynowaniem, itd. A poza tym nawet nie mam odpowiedniego drutu by to zrobić, a ścieżka biegnie do jednej z nóżek końcówki mocy od strony gdzie jest układ scalony końcówki (przepraszam za niefachowe określenie), więc użycie druta jest tu chyba nie bardzo możliwe (zdjęcie poglądowe poniżej, a czerwoną kropką na zdjęciu zaznaczyłem przy której nóżce kończy się ta odklejona ścieżka).

Ponawiam więc moje pytanie, a mianowicie czym można przykleić odklejoną ścieżkę do płyty - czy można to ostatecznie zrobić klejem cyjanoakrylowym np. Super Glue albo jakimś innym lub czymś innym:?:

I drugie pytanie czy lutując końcówkę mocy we wzmacniaczu (zdjęcie poniżej) nie uszkodzę ją robiąc to lutownicą transformatorową o mocy 100W :?: Proszę też o radę jak to zrobić najbezpieczniej.

Natomiast czarnym kółkiem na tym zdjęciu zaznaczyłem kondensator SMD który się urwał.

Prosiłbym jeszcze raz o odpowiedź...

Pozdrawiam

.

• Poziom 38  
    Takie kleje ulegną czemuś podobnemu jak spalenie, czy odparzenie, może NASA robi takie kleje, ale są poza zasięgiem.
    Nic nie zastąpi drutu.
  • Poziom 22  
    kwantor napisał:
    Takie kleje ulegną czemuś podobnemu jak spalenie, czy odparzenie, może NASA robi takie kleje, ale są poza zasięgiem.
    Nic nie zastąpi drutu.

Kolega ma racje.
    Nie musi to być drut, ale drucik. Albo poprostu kawałek cienkiego przewodu (z wcześniej zaprawionymi końcówkami).
  • Poziom 38  
    Taki niewinny kondensator można przykleić klejem przewodzacym, są dostępne.
  • Poziom 9  
    kwantor napisał:
    Taki niewinny kondensator można przykleić klejem przewodzacym, są dostępne.

To jaki klej przewodzący do przyklejenia owego kondensatora SMD wart jest polecenia (kondensator ten zaznaczony jest czarnym kółkiem na zdjęciu w poprzednim moim poscie):?:

Prosiłbym o podanie nazwy polecanego kleju przewodzącego...

.
  • Poziom 33  
    Można przylutować, ale odpowiedz sobie sam, skoro tak przegrzałeś ścieżkę że odpadła to chcesz lutować SMD i tym podobne? Powodzonka...
  • Poziom 22  
    RickyM napisał:
    Jak dotąd nikt nie odpowiedział mi jeszcze na pytanie, czy lutownicą transformatorową którą posiadam czyli TOPEX o mocy 100W, można przylutować bez ich uszkodzenia końcówki mocy (widoczne są one na zdjęciu w moim poscie powyżej) - prosiłbym więc znawców tematu o odpowiedź...

Wiesz, dużo zależy od umiejętności i techniki.
    To tak jak byś pytał czy jadąc 100km/h będziesz miał wypadek.
  • Poziom 9  
    polonez15 napisał:
    Można przylutować, ale odpowiedz sobie sam, skoro tak przegrzałeś ścieżkę że odpadła to chcesz lutować SMD i tym podobne? Powodzonka...

Chciałbym doprecyzować żeby była jasność, bo chyba się nie rozumiemy, a mianowicie:
    1. Ścieżka nie została przegrzana lutownicą tylko zerwana mechanicznie
    2. Ścieżka nie odpadła tylko odkleiła się na długości około 1 cm, ale nie jest przerwana
    3. Nie chcę lutować owego kondensatora SMD (lutownica transformatorowa 100W którą tylko posiadam nie bardzo się nadaje), dlatego postanowiłem przykleić ten kondensator SMD (jest on na zdjęciu w moim poprzednim poscie) klejem przewodzącym na bazie srebra firmy TECHNICOLL. Według informacji na opakowaniu, klej ten ma rezystancję 0,01 Ohma. Link do pełnej specyfikacji kleju:
    http://www.cyfronika.com.pl/kleje_przew.htm

Proszę jeszcze o opinie, czy ten klej nada się do przyklejenia zerwanego mechanicznie kondensatora SMD :?:

Pozdrawiam

.
  • Poziom 23  
    Ten klej nada się jak najbardziej. Tylko uważaj, aby skleić tylko końcówki tego kondensatora do ścieżek (żeby się nie rozlał pod smd i nie zwarł ścieżki).
  • Poziom 9  
    Końcówki mocy które będę lutować to TDA7377 jako zamiennik do STA540.
    A tak przy okazji, co mogło być powodem uszkodzenia jednocześnie dwóch końcówek STA540 - bo wzmacniacz nie był nadmiernie eksploatowany:?: Czy oprócz wymiany końcówek warto jeszcze coś profilaktycznie wymienić :?:

.
  • Poziom 2  
    orzy lutowaniu koncówek lepiej zawsze do nich przykrecic jakis radiator w ten sposub go nie przegrzejesz przy lutowaniu ja tak zawsze lutuje i jeszcze nigdy nie udało mi sie go uszkodzic
  • Poziom 9  
    gerdowski napisał:
    Ten klej nada się jak najbardziej. Tylko uważaj, aby skleić tylko końcówki tego kondensatora do ścieżek (żeby się nie rozlał pod smd i nie zwarł ścieżki).

Jak będę kleił tym klejem przewodzącym na bazie srebra ów kondensator SMD, to na ścieżce może zostać cyna czy trzeba ją odsączyć - krótko mówiąc, czy można przykleić go do cyny która jest na ścieżce :?:

.
  • Poziom 38  
    Dlczego by nie? właśnie do niej.
    Trzeba tylko oczyścić i odtłuścić.
    Ciekaw jestem ile jeszcze zadasz takich trywialnych pytań..
    Znajdź jakąś niepotrzebną płytkę drukowaną i sobie poćwicz klejenie, lutowanie, cynowanie itp.
    Wracając jeszcze-
    jest zasada, że elementy wymagające radiatora, najpierw mocuje się do w.wym mechanicznie i dopiero na końcu dokunuje się lutowania do druku.
  • Poziom 22  
    RickyM napisał:
    ak będę kleił tym klejem przewodzącym na bazie srebra ów kondensator SMD, to na ścieżce może zostać cyna czy trzeba ją odsączyć - krótko mówiąc, czy można przykleić go do cyny która jest na ścieżce

A jak inaczej?
    Całkowicie cyny i tak byś nie odessał...
    Ale wypadałoby żeby powierzchnia była czysta, odtłuszczona i "płaska"(góry cyny-to odessać)