Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program workbench i badanie bramki NAND.

title 02 Apr 2013 20:44 2451 10
Tespol
    title
    Level 9  
    Witam,
    zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu takiego a nie innego efektu podczas badania bramki NAND wykorzystując układ 7400.

Chcę zmierzyć parametry takie jak napięcie wejściowe oraz prąd zasilania, aby móc wykreślić charakterystykę poboru prądu.
    Jednak podłaczając w ten sposób nie uzyskuje żadnego rezultatu.
    Dodatkowo chcę się dowiedzieć jak należy dokonać pomiarów tych paramentrów metodą oscyloskopową (B), jak podłaczyć układ?
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    kondziu jah
    Level 33  
    Po pierwsze, twój amperomierz mierzy wydajność źródła napięciowego, zamiast układu.
  • Tespol
    title
    Level 9  
    Nadal nie mogę poradzić sobie z tym układem.
    Zmieniając napięcia wejściowe na wyjściu jest taki sam wynik.
    Przykłądowo do wyznaczenia charakterystyki przejściowej Uo=f (Ui)
    Dając Uwe 5V na wyjściu ma tyle samo i tak przy każdym innym pomiarze.
    kondziu jah
    Level 33  
    Po podaniu na wszystkie wejścia bramki NAND napięcia +5V, napięcie na jej wyjściu się zmieni. Takie podstawy, jak i kształt charakterystyki, jakiego się spodziewać, powinieneś znać.
    title
    Level 9  
    W moim przypadku otrzymuje następujące wartości:
    00 y=5V
    01 y=5V
    10 y=5V
    11 y=0
    Zmiana napięć na wejściu daje ndal taki sam wynik na wyjściu 5V
    Nadal nic nie otrzymuję.
    kondziu jah
    Level 33  
    Nie wiem jak działa ten program, ale fizycznie powinieneś otrzymać sygnał narastający/opadający 0-5V.
  • Helpful post
    Wojtek.zse
    Level 31  
    Kolego nie zostawia się wejść bramki wiszących w powietrzu a szczególnie tych, które obecnie badasz.
    Podszkol się trochę bo widać, że masz braki w podstawach.

title
    Level 9  
    Po podłączeniu układu otrzymuje taki wynik.
    Czyli zupełnie inny niż u kolegi Wojtek.zse
    Chcę wyznaczyć charakterystyki: poboru prądu Icc=f(Ui), przejściową Uo=f(Ui), wyjściową Uoh=f(Ioh) i Uol=f(Iol), wejściową Ii=f(Ui)

kondziu jah
    Level 33  
    A wiesz jak działa bramka NAND? Uzyskałeś prawidłowy przebieg dla stałych napięć wejściowych. Wojtek.zse zrobił to samo, lecz zmieniał w trakcie napięcia wejściowe, zapewne w sposób nieprzypadkowy, bo zna zasadę działania tej bramki.
    title
    Level 9  
    Zmieniając ręcznie napięcia uzyskuje przebieg, ale mija sie to z celem.
    Chodzi mi o uzyskanie wyniku prądów i napięć aby wyznaczyć charakterystyki, zmieniając stany na wejściu nie uzyskuje nic, żadnych zmian na woltomierzach.
    Dla charakterystyki przejściowej potrzebuję napięcie wejściowe i wyjściowe, kilka pomiarów.

Jak uzyskać napięcia przedstawione na schemacie, kilka pomiarów ?
    Mój wynik to 0 czy dam 0V czy 1;2;3;4;5V
    Wojtek.zse
    Level 31  
    Najprościej to zastosuj dwa osobne źródła napięcia na wejściach i zmieniaj wartością jednego z nich.
    Jednak ten program nie nadaje się do takich badań.
    Można też zastosować źródło sygnału trójkątnego aby zobaczyć to na oscyloskopie ale to chyba wszystko co przy pomocy tego programu można zbadać
    On działa na elementach idealnych i nie wiele można tu zrobić - pomiar prądu jest niemożliwy.

Takie ćwiczenia powinno się wykonywać przy pomocy rzeczywistych układów 7400 zasilaczy oraz oscyloskopów/generatorów. Wtedy można mówić tu o jakichś charakterystykach przejściowych bramek.