Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson I - "zawieszający" się TX

02 Kwi 2013 21:10 2391 4
  • Poziom 28  
    Witam!

CB radio President Jackson I, kupiłem z uszkodzonym tranzystorem MRF477, wymieniłem na MRF455, ustawiłem prądy spoczynkowe jednak radio dziwnie się zachowuje, najlepiej pokazuje to załączony film. TX jakby się zawieszał, w chwili "zawieszenia" nawet wyłączenie radia wyłącznikiem nie powoduje opadnięcia wskazówki miernika, dopiero pomaga wyłączenie zasilacza. Przewody do MRF455 mają maksymalnie 12mm długości, więc nie sądzę aby to była ich wina. Będę wdzięczy za jakiekolwiek sugestie.

Pozdrawiam.

Link
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    FlyBoy napisał:
    TX jakby się zawieszał, w chwili "zawieszenia" nawet wyłączenie radia wyłącznikiem nie powoduje opadnięcia wskazówki miernika, dopiero pomaga wyłączenie zasilacza.

To typowy objaw wzbudzenia się stopnia mocy czy drivera nadajnika. :!:

Cytat:
    Przewody do MRF455 mają maksymalnie 12mm długości, więc nie sądzę aby to była ich wina.

12mm to mało. :?: :D :D

Podpowiedź jak wyżej ze "wzbudzaniem się TX-a"..

Przeczytałeś na elektrodzie to : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic323279.html . :?:

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Dzięki SP5ANJ za odzew.
    MRF455 jak 2SC2166 nabyłem ze sprawdzonego sklepu. Dzisiaj miałem chwilę, zamontowałem MRF455 tuż na laminatem, driver zamontowany fabrycznie. Ustawiłem 50mA dla 2SC2166 oraz 80mA dla MRF i cały czas jest to samo. TX wzbudza się jak na filmie. Miałem jakiś stary, wydłubany skądś kolejny 2SC2166, niestety na nim jest to samo. :(

Pozdrawiam.

EDIT:
    5 kwietnia 2013 14:37

Nie wiem dlaczego po odizolowaniu elektrycznie wyprowadzenia emitera od radiatora radio działa poprawnie. :/

President Jackson I - "zawieszający" się TX

Jeszcze jedno pytanie, może ktoś wie czy obudowy cb radia w tamtych czasach to były malowane proszkowo? Chciałbym odnowić obudowę bo jest bardzo mocno poobijana i porysowana, ale zastanawiam się jaką farbę zastosować, aby uzyskać taki "pomarszczony" efekt?
  • Poziom 32  
    W końcówkach mocy kiedy moc zaczyna być już "znacząca" występuje problem .Nie można sobie tak podpinać masy gdzie się podoba tylko najbliżej masy wyjścia końcówki i to może dawać Tobie kolego wzbud przy nadawaniu.Co do lakieru na obudowie to zdemontuj to co masz do pomalowania i jeśli jest to metal (nie roztopi się )to technika pomalowania jest dowolna.Możesz zanieść do jakiegoś lakiernika samochodowego wybrać farbę ,odcień i Ci pomaluje.
  • Poziom 28  
    Po podmianie końcówki mocy radio działa poprawnie z przykręconym tranzystorem jak na zdjęciu tyle, że bez płytki adaptacyjnej. Co do farby, to znalazłem farbę epoksydową w sprayu, może faktura trochę inna ale jest ok.