Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sinus 500v Fritz 7150 - Niska moc i zasięg sygnału WiFi

02 Apr 2013 23:13 2760 21
  • Level 15  
    Witam, bramka Sinus 500v na sofcie Fritz 7150 i mam problem z zasięgiem i poziomem sygnału w całkiem średnim mieszkaniu w bloku i na balkonie. Sprawdziłem ustawienie i miałem załączoną optymalizację sygnału. Jednak pomimo jakości sygnału jednego z odbiorników na poziomie 20%, router nie zwiększał i nie optymalizował tego... Zmieniłem, tzn. zdjąłem tę opcję automatycznego dopasowywania mocy do potrzeb i dałem 100%: Sendeleistung > Sendeleistung automatisch auf den tatsächlichen Bedarf verringern > zdjąłem tę opcję i dałem Maximale Sendeleistung na 100%.

Myślałem, że ta zmiana pomoże, ale w Energiemonitor ciągle mam tak: FRITZ!Box Hauptprozessor-obciążenie procesora: 65%/65%
    WLAN-Sendeleistung -moc: 22% /100%

Dlaczego nie zwiększa mocy pomimo, że jeden odbiornik WiFi ma tylko poziom 20% i zrywa? A może ta opcja w Sinusie nie działa prawidłowo? Czy coś jeszcze powinienem ustawić, żeby zwiększyć zasięg i poziom sygnału w mieszkaniu. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Level 39  
    A w czym masz problem? Czy za wolno Ci ciągnie po WiFi?
  • Level 15  
    voitek1 -dzięki za zainteresowanie. Problem w zrywaniu i braku połączenia laptopa po WiFi, gdy jestem na balkonie i w ostatnim pokoju. W pop. mieszkaniu nie miałem takiego problemu, obecne ciut większe, ale tylko 65 m2 + balkon. Bramka położona trochę niesymetrycznie nie całkiem w środku mieszkania, ale na to nie mogę nic poradzić. Myślę jeszcze o dod. antence, ale jak wyjaśnię sprawę sygnału.
  • Level 39  
    Zainstaluj inSSIDer na kompie i pokaż jakie masz dookoła sieci...
  • Level 15  
    OK, mam już, ale co mam pokazać screeny czy inne dane, chyba z 20 sieci się nakłada, a nie chciałbym publikować ich nazw... wysłałem na PW.
  • Level 18  
    Pewnie w routerze masz wybór kanału ustawiony na AUTO.
    Zobacz w inSSIderze, którego kanału używa najmniej(lub w ogóle nie używa) sieci i w ust. routera ustaw ten kanał.
  • Level 15  
    tadzio - PW, tylko, że wszystkie kanały upakowane po równo.... :(
  • Level 18  
    Sądząc po wykresie (jeśli Twoja sieć to ta pierwsza na liście), to siła sygnału bardzo dobra.
  • Level 15  
    Ale kanał 11 miało 4 sieci. Sygnał dobry, bo jestem z laptopem 4 m od routera :) Przełączyłem na kanał 3 i 2-gi laptop w tym wrednym miejscu osiągnął 60% (a miał tylko 20), czyli już postęp... :)
  • Level 18  
    Może niech Kolega sprawdzi jeszcze na innym urządzeniu, jak będzie odbierało. Np. inny laptop, smartfon.

Dodano po 1 [minuty]:

A może na kanał 13. Bo widać, że jest wolny.
  • Level 15  
    Zapomniałem dodać, że router na Energiemonitor zamiast pierwotnych 22/100, pokazuje obecnie 42/100% czyli prawie 2x zwiększył moc...

Edita: gdy z "3" zmieniłem na proponowany kanał 13, to znowu podskoczyło o 2 % i obecnie Fritz obciąża się 44/100%, ale niestety poziom sygnału 8m od routera (4/4m -pod kątem prostym) tka jakby trochę spadł i waha si na poziomie 40-60%...
    Ale i tak duży sukces, co jeszcze można zrobić?
  • Helpful post
    Level 18  
    Trzeba jeszcze brać pod uwagę wpływ innych urządzeń korzystających z podobnej częstotliwości.
    Np. bluetooth. Ja miałem dziwny przypadek z bezprzewodową kamerą do monitoringu.
    Kamera zamontowana kilka metrów od routera i nie dość, że sama nie działała poprawnie, to jeszcze potrafiła całkowicie zakłócić sygnał wifi. Komputer mógł się połączyć z routerem, ale dostępu do internetu już nie było. Obecnie kamera służy jako atrapa (jest odłączona od zasilania).
  • Level 15  
    Dzięki Wielkie!
    Myliłem się jednak - w moim zasięgu jest aż 53 sieci WiFi! I jeszcze pytanie jak zrozumieć moc nadajnika WiFi tego routera 44/100%? Czy wrócić z powrotem do automatycznej mocy na tym najlepszym kanale?

Edit: Testowałem jeszcze wyłączenie we Fritzu WLAN-Netzwerkgeräte dürfen untereinander kommunizieren - ale to chyba możliwość komunikowania się urządzeń sieciowych ze sobą i musi być załączone, bo inaczej nie miałem połączeń pomiędzy urządzeniami!
  • Level 39  
    To może jeszcze raz zadam pytanie:
    voitek1 wrote:
    A w czym masz problem? Czy za wolno Ci ciągnie po WiFi?

Jaką powinieneś mieć przepustaowość łącza?
    1. Wejdź na speedTest.net i pokaż jakie masz wyniki przy samym routerze, a jakie będąc np. na balkonie.
    2. Również, jak możesz, przekaż pliki z jednego urządzenia na drugie: Jeśli czasy będą różniły się w zależności od miejsca, to wtedy podyskutujemy dalej. Jeśli będą takie same, to znaczy, że wykorzystana moc procesora w routerze jest adekwatna do wymagań przesyłu sieci WiFi.
  • Level 15  
    "voitek1 - Dzięki Wielkie, ale zdaje się, że odpowiedziałem
    Quote:
    Problem w zrywaniu i braku połączenia laptopa po WiFi, gdy jestem na balkonie i w ostatnim pokoju.
    Ponadto dodam, że w tym wrednym kącie mam biurko -taki układ mebli :) a wczoraj zliczyłem w programie inSSIder 53 sieci WiFi w otoczeniu...

Ad. 1 Sprawdzę wieczorem na speedTest.net
    Ad. 2. Nie tylko czasy przesyłu plików się różnią, ale przecież piszę od początku, że często mi zrywa lub w ogóle nie łapie... Ale spróbuję i ten test zrobić
  • Level 39  
    1. Więc spróbuj innym urządzeniem - jeśli zadziała to znaczy, że WiFi cienkie w laptopie,
    2. Jeśli nie zadziała, to znaczy że WiFi nie hula jak powinno w routerze.
    3. Czy masz w routerze 5GHz, czy tylko 2,4GHz?
  • Level 15  
    Ad. 1 mam 3 laptopy + stacjonarny z WiFi -wszystkie to samo
    Ad. 2 też uważam, że coś jest z nadajnikiem w Sinusie, bo dzisiaj znowu sygnał na poziomie 20% i nijak nie mogę wymusić pełną moc nadajnika.
    Ad. 3 Nie mam routera 5GHz, ale i tak nie mam odbiorników 5 GHz, a to chyba musi być w parze.
    Wczoraj zliczyłem ponad 50 sieci w otoczeniu, a dzisiaj w drzwiach balkonowych (na granicy balkonu) miałem tylko 81 sieci -koszmarek! Niektóre sieci strasznie pulsują sygnałem -w inSSIDer parabola maleje i znowu rośnie nawet o drugie tyle. Dodatkowo dzisiaj na moim wczoraj wolnym kanale 13, pojawiły się jakieś inne sieci :( Prawdopodobnie wzajemnie się zakłócają, a mój sinus kuli ogoń zamiast zwiększać moc :( Proszę o rady. Na screenie zamazałem nazwy sieci przepraszam, nie chcę upubliczniać.

• Level 15  
    Podbijam temat, proszę o dalsze rady.
  • Level 39  
    Dlatego, m.in., że w Polsce a w zasadzie w całej UE są ograniczenia na moc sygnału. NP w US są większe.
    Dlatego, że procesor nie zajmuje się TYLKO wzmocnieniem, ale również zarządzaniem routera w celu przekazywania ramek (i to nie w jednej wartswie).
    Zarządza kilkoma innym rzeczami.

Starsznie się do tej mocy przyczepiłęs, ale niestety nie w mocy jest "pies pogrzebany" a w ustawieniach samego routera i w sieciach, które są dookoła.

1. Zmień szyfrowanie, na takie, którego nie ma w okolicy Twojego kanału WPS2K-TKIP lub AES.
    2. Przesuń router choćby o 2m...
    3. Sprawdź, czy możesz tymaczasowo w WiFi zmienić region na US i wbij się na kanał 11ty...
  • Level 15  
    voitek1 znowu dzięki!
    Czyli kanał dać na stałe, nie auto? Zmienię szyfrowanie i zobaczę, ale póki co rozglądam się za porządnym routerem na centrum mulimedialne i danych. Padło na TPLink 3600, bo wydaje mi się, że siada mi ten Fritz. Mam na oku TPLink 3600 -super, że ma 2 x USB i możliwość softu alternatywnego, ale ta podwójność jest mi zbędna (5GHz), bo nie mam takich odbiorników i pewnie nie będę miał, pomimo laptopa, kompa i nBoxów.
    Czy istniej dobra alternatywa z 2 x USB bez 5GHz, ale z możliwością oprogramowania alternatywnego? Czyli coś a'la TPLink 3600, ale bez 5GHz... Dodatkowo potrzeba współpracy z modemem kablowym UPC...
    Serdecznie pozdrawiam!
  • Level 39  
    Tak - na stałe. Co do alternatywy hmmm... jest bardzo szeroka - co kto lubi...
  • Level 15  
    W takim razie bardzo proszę nawet o subiektywną propozycję udanego/sprawdzonego w realiach TPLinka (bezawaryjnego), który ma 1 x USB (ale umożliwia podłączenie huba), tryb wifi "N", daje możliwość wgrania oprogramowania alternat. open, daje dobre zarządzanie klientami i cena nie jest wygórowana (100-180 zł). To w kontekście TPLink 3600, w którym nie potrzebuję m.in. 5GHz, 2-go USB, itp. Pozdrawiam!