Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd bramy skrzydłowej. Montaż.

tomaszek1234 03 Apr 2013 07:31 10677 12
    tomaszek1234
    Level 16  
    Witam, planuję zamontować napęd bramy skrzydłowej jednak ograniczony budżet uniemożliwia mi zamontowanie zestawu fabrycznego, dlatego chciałbym się poradzić odnośnie konstrukcji, takowego zestawu.

Zakupiłem w ostatnim czasie 2 silniki od wycieraczek i myślałem już nad przeróbką ich na siłowniki jednak natrafiłem na alle...drogo na siłowniki marki SUPER POWER JACK z wbudowanymi krańcówkami i impulsatorem 48 impulsów na cal. W takim razie dokładność wynosiła by ≈ 0,06 cm wysuwu, co za tym idzie jeśli potrzebowałbym wysunąć siłownik 24 cm musiałbym podać na silnik 400 imp. ? Chyba że to działa całkiem inaczej? Bo ja o tym nie mam zielonego pojęcia. Jak wykonać taki sterownik podający odpowiednią liczbę impulsów, gdyż podstawowym problemem w konstrukcjach siłowników domowych są krańcówki. zima śnieg jesień woda itp.

Następna kwestia to czy zamontowanie bezpieczników elektronicznych jest dobrym pomysłem sterowanie siłą pracy siłownika ?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Mol
    Level 30  
    Podajesz napięcie na silnik i liczysz impulsy - chyba tak to będzie działać .Te bezpieczniki raczej się nie nadają do regulacji siły w takim urządzeniu. Lepiej w szereg z zasilaniem dać bardzo mały opór , na nim mierzyć spadek napięcia i w zależności od tego spadku wyłączać silnik . Taki podobny układ jest chyba stosowany w elektrycznie wysuwanych antenach samochodowych.
    shadow0013
    Level 34  
    Widziałem bramy zrobione na tych siłownikach, na tym portalu były też całe zestawy. Siłownik ma krańcówkę której krzywki ustawiasz w miejscach maksymalnego otwarcia lub zamknięcia i możesz zrezygnować z liczenia impulsów. Liczenie impulsów to bardziej precyzyjne sterowanie za pomocą mikroprocesora. Bezpieczniki elektroniczne i bariery jak najbardziej wskazane, nigdy nie wiadomo co dostanie się między skrzydła bramy (siłowniki są dosyć mocne). W internecie znajdziesz instrukcję tych siłowników.
    Mol
    Level 30  
    Tak tylko na takim bezpieczniku jak się coś dostanie między bramę , to skrzydło będzie to cały czas dociskać ( z jakąś tam siłą ) a jak to usuniesz to skrzydło od razu ruszy , a to jest raczej nie wskazane , bo sobie można coś przytrzasnąć .
    shadow0013
    Level 34  
    Mol z całym szacunkiem doczytaj o bezpiecznikach elektronicznych bo o takich tu się cały czas pisze.
    Mol
    Level 30  
    No tak , ostatnio grzebałem w urządzeniu z polimerowymi bezpiecznikami i tak się jakoś zasugerowałem , sorry mój błąd.
    andrzej lukaszewicz
    Level 39  
    tomaszek1234 wrote:
    jednak ograniczony budżet uniemożliwia mi zamontowanie zestawu fabrycznego

Twój ograniczony budżet powiniem Ci mówić: "biednego nie stać na tanie rzeczy", bo ciągle będziesz to tego dokładał, a i tak nie będzie to działać poprawnie, a nie mówiąc już o bezpieczeństwie.
    tomaszek1234 wrote:
    siłowniki marki SUPER POWER JACK z wbudowanymi krańcówkami i impulsatorem 48 impulsów na cal.
    .
    Jest to sabiutka konstrukcja i widziałem już klika bram z poodpinanymi ( czytaj: zepsutymi) tymi siłownikami . Sprawdź jak jest rozwiązane ich mocowanie mechaniczne do słupka, czy skrzydła- tandeta. Sprawdź możliwość wysprzęglenia napędu podczas awarii zasilania- brak. Sprawdź mozliwość dokupienia np. za 2 lata części zamiennych itd. Jak to wszystko podliczysz, to wychodzi, że sie narobisz i za pół roku to wszystko przestanie działać. To nie w naszym klimacie. Tu sprawdzają się tylko solidne ( z reguły markowe) wyroby. Nadaje się do sterowania furtką w boksie dla psów :D ( do tego użyłem z powodzeniem tegoż siłownika)
    Cała dyskusja i odpowiedzi powinny zacząć sie od pytan:
    Jakiej długości jest skrzydło?
    Jaka masa skrzydła, (konstrukcja, wypełnienie bramy)
    Jakie są kąty otwarcia skrzydeł?
    tomaszek1234
    Level 16  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    Jakiej długości jest skrzydło?
    Jaka masa skrzydła, (konstrukcja, wypełnienie bramy)
    Jakie są kąty otwarcia skrzydeł?

Skrzydło dł. 2 m.
    Masa nie przekraczająca 120 kg, wypełnienie - pręty, przepuszcza wiatr i nie stawia oporu.
    Kąty otwarcia jedno 90 drugie około 80 stopni.

Idąc dalej, zamiast krańcówek które w zimie mogą zamarznąć, chciałbym zastosować kontrakton, podobno skuteczniejszy i bardziej niezawodny, jednak nie mam zielonego pojęcia jak on działa. Na jakiej zasadzie.
    shadow0013
    Level 34  
    Z jednej strony Andrzej ma rację biednego nie stać na tanie rzeczy, z drugiej zestawy firmowe są parokrotnie droższe. Robiąc i montując samemu taki zestaw praktycznie płacimy tylko za siłowniki. Co do jakości to Andrzej też ma rację. Parę lat temu (5-6) montowałem dokładnie na tych siłownikach otwieranie okien na hali produkcyjnej, jeden padł po 3 miesiącach ale sprzedawca z wymienił na nowy w ramach gwarancji. Jeśli brama będzie używana kilka razy na dzień to przy poprawnym zabezpieczeniu i montażu będzie działała długo.
    andrzej lukaszewicz
    Level 39  
    Do okien to nawet i one sie nadają, ale nie do bramy... W środku cała przekładnia z plastikowych kółek.
    tomaszek1234 wrote:
    Skrzydło dł. 2 m.
    Masa nie przekraczająca 120 kg, wypełnienie - pręty, przepuszcza wiatr i nie stawia oporu.

Tu głównie chodzi o bezwładność podczas startu i ruchu, który nie zawsze jest liniowy i płynny w stosunku do kąta otwarcia, a nie o opór powietrza. W momentach otwierania i zamykania siły dociągające skrzydło sa naprawde duże, a zatem mocowania siłowników musza być bardzo solidne.
    Widziałem już nie raz powyrywane 4 metalowe kołki rozporowe fi12mm ze słupków ( skądinąd błędnie zamontowane)
    Najlepsze sa proste rozwiązania, czyli mechaniczny opór. Za 1400 zł można kupić przyzwoity zestaw firmowy z dwoma pilotami.
    shadow0013
    Level 34  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    Do okien to nawet i one sie nadają, ale nie do bramy... W środku cała przekładnia z plastikowych kółek.

Niestety niektóre z tych tańszych firmowych też mają przekładnie z plastikowych kółek, na szczęście mało ich się psuje zapewne przez to że są sterowanie lepszą elektroniką.
    prezes1983
    Level 11  
    musztarda po obiedzie ale napiszę, głupoty wypisujesz o tych siłownikach zakupiłem cały komlet 2,5 roku temu i nie miałem ani jednej awarii, w centalce masz możliwość ustawienia mocy (siły) siłowników w taki sposób iż po napotkaniu przeszkody automatycznie się wyłączaja, jedynym minusem jest brak wysprzęglenia przy awarii prądu ale dwie 13 załatwiają sprawe koszt siłownika to 150zł nowy w porównaniu 600-1500 firmowy
    PrzyjaznyDom
    Level 12  
    Nawet w droższych zestawach trafiają się elementy przekładni z tworzyw sztucznych, które sprawują się nie gorzej niż metalowe.
    Może spytajmy jaki kolega ma budżet na taki zestaw. Tak jak wspomniano za 1300-1400 zł można mieć markowy produkt z fajną elektroniką, fotkami i dwoma pilotami.