Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Pioneer VSX819 - Brak reakcji.

03 Kwi 2013 07:47 2562 10
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się z prośba o pomoc do wszystkich, którzy mieli do czynienia ze sprzętem jak w tytule lub podobnym i maja doświadczenie w jego naprawie. Otóż mój problem polega na tym, że po włożeniu wtyczki do gniazdka amplituner nie reaguje na wciśniecie przycisku stand by. Sprawdziłem przewód zasilający, bezpiecznik i pomierzyłem napięcia w układzie stand by. Wszystko w porządku. Wygląda jakby procesor główny na nodze 100 nie wystawiał sygnału. Teraz moje pytanie. Czy możliwe jest, że procesor jest uszkodzony? Czy po jego zakupieniu w sklepie jego wymiana mogła by rozwiązać problem czy musi być kupiony w serwisie Pioneer i musi być zaprogramowany? Dodam, że amplituner w czasie oglądania filmu po prostu się wyłączył. Jakie jeszcze sygnały wchodzące na procesor mogą blokować załączenie amplitunera.
    Z góry dziękuję za cierpliwość w czytaniu postu, proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam jj
  • Relpol
  • Moderator
    Czy dochodzi zasilanie do procesora? Czy pracuje kwarc? Czy działa układ resetu procesora?
  • Relpol
  • Poziom 13  
    Witam.
    Napięcie zasilania 3,3V jest na wszystkich nogach. Kwarc nie wiem czy działa - oscyloskop będę miał w weekend. Niby multimetr na pomiarze częstotliwości coś pokazuje wiec chyba ok ale nie jestem w stanie określić częstotliwości. Co do resetu to jakie stany albo napięcia powinny być na nodze 12?
  • Moderator
    W momencie zadziałania resetu powinien pojawić się na chwilę stan niski. Czy zasilany jest układ IC105 (eeprom), czy pracuje szyna danych pomiędzy nim a procesorem?
  • Poziom 13  
    Witam. Szynę sprawdzę jak będę miał oscyloskop. Zasilanie pamięci jutro dziś już późno. Przeczytałem kilka postów i dwa dają mi do myślenia. Podam linki
    1- https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11733697#11733697
    2- https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2238599.html
    W obu przypadkach winowajcą był stabilizator +12V. Sprawdzę go jutro. Jadnak tak sobie leżę i myślę, że przecież ten stabilizator jest nie zasilany dopóki nie załączy się układ stand by. Żeby na nim było napięcie musi się załączyć przekaźnik więc jaki może mieć wpływ na działanie ampli jeśli nie załącza się stand by? Prześpię się z tym wszystkim i jutro do dzieła po pracy.
  • Poziom 13  
    Witam. Zostawmy na razie tego 819 ponieważ i tak nie mam oscyloskopu. Kolega dzisiaj przyniósł mi vsx519v-k młodszy brat zdaje się.
    Objawy te same. To chyba plaga. Na razie co udało mi się ustalić to spalone trafo stand by. Po podaniu napięcia 12V obcego na układ stand by i 3,3v na nóżkę 100 procesora łapie przekaźnik zasilania po zdjęciu zasilania puszcza. Po zrobieniu zworki zasilanie zostaje załączone +3,3V ok, +5,0V ok, +12V ok. Dalej nic się nie dzieje nawet wyświetlacz czarny. Naprędce napisałem ten post i zabieram się do rozkręcania ampli. Czy koledzy maja jakieś sugestie. Proszę sie z nimi podzielić.
    Pozdrawiam.

Będę na bieżąco informował o postępach.
    Po dłuższym czasie pod napięciem zaobserwowałem nadmierne nagrzewanie się Q107 i Q106 +3,3V do HDMI i DSP.

Witam ponownie.
    Następne ustalenia co do 519.
    Napięcia na nóżce12-RESET 2,75V, na 19-POWER DOWN 0,0V, na 20-PROTECTION 0,0V, na 18-KEY1 jest to wyprowadzenie z sygnałem z przycisku STAND BY, który zwiera to wyprowadzenie do masy a jeśli jest przycisk nie wciśnięty to przez rezystor R151 10k do +3,3V powinno być właśnie 3,3V a jest 0,05V. Rezystor dobry. Procesor się nie grzeje, nie zauważyłem wzrostu temperatury. Pamięć zasilana 3,3V. Na szynie danych pamięci 3,3V. Na kwarcu 2,8V i 1,8V. Sygnałów nie sprawdzałem nie mam oscyloskopu. Po załączeniu zasilania nic się nie dzieje. Procesor nie startuje. Wszystkie napięcia zasilania są.
    Czy ktoś wie jakie powinny być napięcia na nóżkach 20,19,18,12? Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Widzę, że nikt nie podejmuje tematu.
    Ze schematu wynika, że na nodze 20 PROTECT przez rezystor R138 powinno być +3,3V a jest 0V czyli układ PROTECT jest cały czas załączony i teraz moje pytanie do kolegów czy jeżeli ten układ jest cały czas załączony od początku to czy procesor powinien się załączyć i po chwili wyłączyć jak na przykład w DENONIE czy po prostu w ogóle nie wystartuje? Proszę o przemyślenia. Pozdrawiam.

23:20 06-04

Witam. Po wyciągnięciu płytki Protect z płyty głównej udało mi się uruchomić amplituner. vsx-519. Wszystkie funkcje łącznie z załączeniem głośników działają. Niestety po pomiarze napięcia stałego na wyjściach wzmacniaczy mocy mam -14V względem masy. Dziwne, że na wszystkich pięciu końcówkach jest tak samo. Proszę o radę. Pozdrawiam.
  • Moderator
    igakow10 napisał:
    Niestety po pomiarze napięcia stałego na wyjściach wzmacniaczy mocy mam -14V względem masy.
    - na wszystkich kanałach? Sprawdzałeś końcówki mocy?
  • Poziom 13  
    Witam. właśnie na wszystkich. Ale na jednej końcówce mocy Darlington npn ma aż upalone końcówki od B i C natomiast Darlington pnp ma we wszystkich kierunkach zwarcie. ewidentnie uprana ta końcówka ale inne po pomiarze tranzystorów końcowych wydają się być sprawne. Mierzyłem jednak je nie wlutowane z płyty wzmacniacza. Dlatego nie dziwi mnie takie zachowanie. Może sprawdzę napięcia jeszcze raz. Podłączę do płyty wzmacniaczy tylko samo zasilanie. Co może być ewentualnie przyczyną? Uszkodzone wszystkie końcówki mocy? Zepsuł mi się odsysacz do cyny ale postaram się jakoś wlutować tranzystory mocy żeby je sprawdzić. pozdrawia

Pomierzyłem wszystkie złącza C-E i w tranzystorach pnp rezystancja jest rzędu 1kohm. To ewentualnie mogło by tłumaczyć napięcia na wyjściu -14V. Jeszcze je wlutuje.
    Myślicie, że zanim zabiorę się za końcówkę warto sprawdzić resztę np podłączając coś na wejścia lup włączając tuner i sprawdzić czy jest sygnał na wyjściu na końcówki, bo jeśli nie tylko końcówki to naprawa może być nieopłacalna albo niemożliwa jak na przykład padł DSP. Co myślicie?

Pomierzyłem tranzystory Q205 odpowiedzialnych za prąd spoczynkowy w płytce pod zasilaniem i wydają się być dobre. To znaczy napięcie złącza B-E są w granicach 0,7-0,8V natomiast napięcia złącza C-E to 1,8 V czyli ok. Pomierzę napięcia na tranzystorach mocy i napiszę.

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Tranzystory mocy Q207 i Q201 na złączu B-E mają napięcie 0,75V więc dobre. Oczywiście poza uszkodzonym kanałem. Tranzystory Q207 pnp na złączu C-E mają 102V natomiast Q201 npn na złączu C-E mają 6V. I suma się zgadza bo zasilanie to +/- 55V. Dlaczego jest taka asymetria na tranzystorach. Czy może ktoś kto się zna na wzmacniaczach spojrzeć na schemat i poradzić co robić. Załączam schemat końcówki.

Amplituner Pioneer VSX819 - Brak reakcji.
  • Moderator
    Na wejścia poszczególnych końcówek możesz podać sygnał ok.1kHz oraz zasilając je. Wtedy będziesz zmógł określić która końcówka mocy wymaga naprawy.
  • Poziom 13  
    Tak jak pisałem chodzi o różne spadki napięć na tranzystorach końcowych na złączu C-E. Powinny być jednakowe po ok 55V a nie niesymetryczne. Dlaczego tak jest?

Przy okazji sprawdziłem selektor wejśc dekodery DSP i regulację wszystko śmiga tylko te końcówki.