Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie stanów nieustalonych za pomocą metody Laplace'a

03 Kwi 2013 12:27 2496 3
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam problem z rozwiązywaniem obwodów metodą Laplace'a

W załączeniu przesyłam pliki pdf z dwoma zadaniami.
    Problem mój polega na tym:

Rozwiązując banalne pierwsze zadanie 3.10, przyjmuje, że w czasie t<0 w obwodzie panował stan ustalony i cewkę(płynie przez nią prąd) traktuje jak zworę. Po zamknięciu wyłącznika i wywołaniu stanu nieustalonego, przyjmuje cewkę w postaci operatorowej jako cewkę i źródło napięciowe o kierunku wcześniej płynącego prądu i wartości L * i(0). Wszystko jest dla mnie zrozumiałe- prąd płynący w czasie t<0 w cewce, po wyzwoleniu wyłącznika, daje nam jakąś siłę elektromotoryczną.

Niestety rozwiązując kolejne zadanie metodą Thevenina/Nortona(również w załączeniu) okazuje się że pomimo stanu ustalonego t<0 i płynącego wtedy prądu przez cewki, w trakcie rozwiązywania pomija się zupełnie dla t>0 zastępowanie jak wcześniej cewki jako cewki i źródła napięciowego.

Pytanie- gdzie w tym przypadku znika nam ta zmagazynowana energia w trakcie stanu ustalonego i mająca wpływ na obwód w stanie nieustalonym t>0? Może gdzieś jest dodana a ja po prostu tego nie ogarniam...

Z góry dziękuje za odpowiedź i życze ciepłej wiosny! :D
    p.s. jeśli coś napisałem nie tak czy w złym miejscu to z góry przepraszam- nie mam doświadczenia w pisaniu na forach...
  • Poziom 43  
    Witam,
    kill_gil napisał:
    Witam,

Mam problem z rozwiązywaniem obwodów metodą Laplace'a

W załączeniu przesyłam pliki pdf z dwoma zadaniami.
    Problem mój polega na tym:

Rozwiązując banalne pierwsze zadanie 3.10, przyjmuje, że w czasie t<0 w obwodzie panował stan ustalony i cewkę(płynie przez nią prąd) traktuje jak zworę. Po zamknięciu wyłącznika i wywołaniu stanu nieustalonego, przyjmuje cewkę w postaci operatorowej jako cewkę i źródło napięciowe o zwrocie wcześniej płynącego prądu i wartości L * i(0). Wszystko jest dla mnie zrozumiałe- prąd płynący w czasie t<0 w cewce, po wyzwoleniu wyłącznika, daje nam jakąś siłę elektromotoryczną.
    nie wiem w czym problem skoro masz tam podane rozwiazanie tego zadania, pytam retorycznie?

kill_gil napisał:
    Niestety rozwiązując kolejne zadanie metodą Thevenina/Nortona(również w załączeniu) okazuje się że pomimo stanu ustalonego t<0 i płynącego wtedy prądu przez cewki, w trakcie rozwiązywania pomija się zupełnie dla t>0 zastępowanie jak wcześniej cewki jako cewki i źródła napięciowego.

Pytanie- gdzie w tym przypadku znika nam ta zmagazynowana energia w trakcie stanu ustalonego i mająca wpływ na obwód w stanie nieustalonym t>0? Może gdzieś jest dodana a ja po prostu tego nie ogarniam...
    Forum nie jest miejscem pobierania 'Nauk u Podstaw' - od tego jest uczelnia, prowadzone tam wyklady, podreczniki, itp.
    Zechciej zauwazyc, iz masz tam czteroramienny mostek i nie bedacy w rownowadze przed komutacja, zas wymuszenie jest z idealnego zrodla pradu o wydajnosci I.

kill_gil napisał:
    Z góry dziękuje za odpowiedź i życze ciepłej wiosny! :D
    p.s. jeśli coś napisałem nie tak czy w złym miejscu to z góry przepraszam- nie mam doświadczenia w pisaniu na forach...
    Patrz wyzej...

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Forum nie jest miejscem pobierania 'Nauk u Podstaw' - od tego jest uczelnia, prowadzone tam wyklady, podreczniki, itp.

Dlatego umieściłem temat w "Początkujący Piaskownica"- myślałem, że właśnie tutaj uzyskam pomoc od kogoś dla kogo sprawa jest jasna i jest w stanie poświęcić chwilkę na oświecenie

Cytat:
    Zechciej zauwazyc, iz masz tam czteroramienny mostek i nie bedacy w rownowadze przed komutacja, zas wymuszenie jest z idealnego zrodla pradu.

Jeśli nie znasz odpowiedzi to OK. W przypadku ze źródłem napięciowym jest to samo

odpowiedź typu
    Cytat:

jest mało profesjonalna- przyznaj że za ten czas, który poświęciłeś na zjechanie mojego tematu, mogłeś spokojnie wytłumaczyć sprawę...

Cytat:

nie wiem w czym problem skoro masz tam podane rozwiązanie tego zadania, pytam retorycznie?

skoro jest rozwiązane to po co je zrozumieć? Masz rację...

Wydaje mi się, że szukasz po forum tematów założonych przez ludzi z mniejszą wiedzą od siebie by móc się troszkę wyżyć - bez urazy

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie - studiuje zaocznie i nie mam dziennie kontaktu z wykładowcami.