Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elmuz 2158 B - jakie kolumny?

03 Kwi 2013 12:54 8148 41
  • Poziom 8  
    Witam i chciałbym zdobyć kilka informacji na temat nagłośnienia małych imprez. Jak widać jestem nowy, ale już nie młody. Zostałem kila razy poproszony o zrobienie potańcówki dla młodzieży (oczywiście nie odpłatnie). Do tej pory zdobyłem trochę używanego sprzętu, ale brakuje mi jeszcze kolumn. Ostatnio kupiłem używany wzmacniacz Elmuz 2158 B (150W/8 omów) i nie bardzo wiem jakich kolumn do niego szukać. Nowych nie warto kupować aby użyć ich 2 może 3 razy w roku. Może ktoś podpowie mi czego mam szukać ( nazwa producenta / model / parametry ), żeby nie wyszło drogo i żeby nie naprawiać tego po godzinie grania. Myślałem o wydaniu do 1000 zł za dwie używane kolumny, które znośnie zagrałyby dla 100 osób. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
  • Poziom 43  
    2x150W to niezbyt duża moc, jak na imprezy dla młodzieży w liczbie 100 osób, więc musisz szukać kolumn o wysokiej (SPL ok.97 dB) efektywności, czyli kolumn w których zastosowano głośniki o wysokiej efektywności. Każde 3 dB więcej, to dwa razy większa skuteczność (głośność).
    W tej kasie, będzie trudno kupić coś lepszego od używanych, wiekowych już kolumn takich firm jak; Elestra, LDM, Wharfedale LX, OHM, Yamaha, itp.
    Moc kolumn raczej jest mało istotna, byle by nie była dużo niższa od mocy wzmacniacza.
    Poczytaj, na forum jest mnóstwo podobnych tematów.
    Szukaj a jak trafisz na coś interesującego, to zamieść - ocenimy.
    Na Allegro są akurat nieźle wyglądające Elestry za 1000 zł, więc poszukaj, zadzwoń i wypytaj sprzedającego o ich stan, jakie głośniki, czy było coś grzebane i gdzie oraz pod czym grały.
    W tym dziale nie wolno zamieszczać linków a nawet numerów aukcji do portali aukcyjnych, więc nie zamieszczam. Przenieś ew. temat do działu "Co kupić" -tam wolno zamieszczać linki do aukcji.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie moją sprawą! Będę się przyglądał aukcjom z kolumnami podanych firm, i jeśli coś znajdę to przedstawię na forum do oceny.

Serdecznie pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Dokładnie - szukać starszych elestr które były sprzedawane kiedyś w zestawie z tym końcem, może jakieś LDM (starsze serie od classic w górę na 15" celestion) czy nawet widziałem na allegro peavey na wdowach (3 drogi, może ciut za mocne jak na ten koniec ale bardzo sprawne i z zapasem na nowy wzmacniacz).
  • Poziom 8  
    Wstępnie znalazłem coś takiego, przywiezionego z niemiec:

http://allegro.pl/kolumny-estradowe-dap-audio-k-115-400w-8-ohm-i3154778405.html

DAP AUDIO K-115 400W 8 OHM
    Dane techniczne
    głsnik niskotonowy: 1 x 15
    głośnik wysokotonowy: 1''
    impedancja: 8 Ohm
    moc RMS/peak: 400Wat /800Wat
    skuteczność SPL: 102 dB (1W/1m)
    zakres pracy: 45 Hz - 20 kHz
    przyłącza: Speakon 2 xNL-2FC (wej./wyj.)
    wymiary(wys. x szr. głęb.): 690x450x360 mm
    waga: 23 kg

Cena 800 zł za parę.

Co myślicie o możliwościach tych kolumn? Czy brać je pod uwagę? Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Cena atrakcyjna, moc nawet wysoka (chociaż w sieci widnieją też takie z mocą 225W RMS???), SPL wysokie, ale na pewno naciągnięte, jednak najbardziej co mi w tych paczkach nie pasuje, to czerwone zawieszenie membran głośników, wyglądające raczej na gumowe, lub piankowe, niż typowo estradowe, czyli tekstylne. Pooglądałem sobie w sieci trochę takich kolumn i żadna nie miała takiego zawieszenia membrany.

Muzoman napisał:
    Czy brać je pod uwagę?

Ja bym nie brał.

A te Elestry o których napisałem wyżej?
    http://allegro.pl/kolumny-elestra-300w-i3142896007.html

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    [u]Gratuluję spostrzegawczości!
    Sprzedający potwierdził, że w tych kolumnach : DAP AUDIO K-115 400W 8 OHM ten czerwony pasek to pianka. Jadnak zaletą tej oferty było to, że do sprzedającego miałem ok. 70 km. Mogłem więc podjechać ze swoim wzmacniaczem i sprawdzić bez pośpiechu jak to razem działa.

Wracając do tej oferty: http://allegro.pl/kolumny-elestra-300w-i3142896007.html

to bardzo mi się podoba! Ale nie chciałbym kupować kota w worku - bo sprzedający mieszka z 500 km ode mnie ( przy niemieckiej granicy). Dlatego wolałbym poczekać na podobną ofertę w pobliżu i osobiście sprawdzić stan sprzętu przed zakupem.

Pozdrawiam i nadal śledzę oferty.
  • Poziom 43  
    Nie. To "kryzysowy" wypust Elestry. Nie pamiętam jakie modele głośników w nich zastosowano, ale wysokotonowce to skrzeczące piezaki. Poza tym trochę odstraszają te grille na głośnikach, no i przede wszystkim wysoka cena.

Muzoman napisał:
    ak ustalić ich efektywność?

Trzeba by znać efektywność największego głośnika.

Poproś o fotki głośników i zwrotnic w tych Elestrach z mojego linka. Jeśli są do pary, oryginalne i sprawne, to jeszcze raz przemyśl ich zakup.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Ok. Rozumiem. Zbiorę informacje o kolumnach z Twojego linku i napiszę co ustaliłem.

Powiedz mi w międzyczasie czy może te są godne uwagi ( czyli lepsze od " Twoich" Elestr-ów ) oraz ile można za nie dać.

http://allegro.pl/show_item.php?item=3148987817

Dzięki za wytrwałość i wyrozumiałość - Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Wracam do tematu tych kolumn: http://allegro.pl/kolumny-elestra-300w-i3142896007.html
    W rozmowie ze sprzedającym dowiedziałem się, że głośniki basowe kiedyś miały 200W/8ohm, a teraz są przewinięte na 350W/8ohm. Ponoć teraz grają pięknie! Grały pod Dynacordem 250W/8ohm. Ogólnie to On nie będzie rozkręcał kolumn żeby zrobić jakieś zdjęcia czy sprawdzić symbole głośników, a już na pewno nie wyśle ich nabywcy ( bo to trzeba jakoś zapakować i w ogóle...).Z tabliczek znamionowych nie da się ustalić niczego. Wyłącznie odbiór osobisty. Ja mieszkam od Niego 550 km czyli 1100 km w obie strony i jadąc nawet na LPG to wyjdzie 220 zł + ze 30 zł za autostradę. Wniosek nasuwa się jeden - te egzemplarze muszę sobie odpuścić.

Ale nadal poszukuję tego typu kolumn - pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Muzoman napisał:
    głośniki basowe kiedyś miały 200W/8ohm, a teraz są przewinięte na 350W/8ohm.

Raczej niemożliwe. Zastosowanie innych cewek, nie zwiększy mocy głośnika.

Muzoman napisał:
    te egzemplarze muszę sobie odpuścić.

Słusznie.
    Ale przynajmniej wiesz, że nim się coś kupi, dobrze przeprowadzić dochodzenie. :-)

Te Hand Box-y wyglądają interesująco a i cena nie wygórowana, jak za tę moc.
    Tak jak poprzednio, przeprowadź drobiazgowe dochodzenie, poparte podchwytliwymi pytaniami. :-)
    Powodzenia.

Pozdrawiam.
  • Warunkowo odblokowany
    Ja osobiście bym się zastanowił nad tymi elestrami z pod granicy jak to zostało zaznaczone. A jeśli nie to może http://allegro.pl/dwie-kolumny-lem-250w-8ohm-po-modernizacji-i3162170290.html
    małe połowę lżejsze od elestry, grają bardzo przyjemnie. Moc 250W głośniki w stanie idealnym. Jestem ich właścicielem.

Components High: niobium horn tweeter with polycarbonate diaphragm
    Low: 15" woofer Power handling
    (EIA RS-426A) Continuous: 250W
    Peak: 500W Impedance 8 ohms and 4 ohms versions available Passive crossover 4 kHz @ 6dB/oct. Connections (passive versions) 2 x jack (input + link) Construction Chipboard covered with blue carpet; protection metal grid Dimensions
    (W x H x D) 458 x 578 x 405 mm /
    18" x 22,8" x 15,9" Weight 16,5 kg / 36,3 lbs System specifications Sensitivity
    (SPL 1W/1m) 98 dB Max SPL continuous 119dB Max SPL peak 122dB Frequency response 48Hz - 20kHz Dispersion (OxV) 90° x 60°
  • Poziom 8  
    Witam ponownie!
    Bardzo dziękuję "bpmagency" za ofertę, ale dzisiaj pozostaję przy szukaniu Elestry.

Chciałbym też przedstawić DjMapet-owi zdjęcia nie naprawianych, oryginalnych, chodzących pod ADS LX 1100 W KLUBIE, ponoć 8 ohm i tyle informacji. Czy tak wygląda oryginalny bas BEYMA?

http://tablica.pl/oferta/kolumny-estradowe-beyma-elestra-ID2zIDn.html

Pozdrawiam

Dodano po 24 [minuty]:

Dodatkowe zdjęcia próbuję wysłać!
  • Poziom 32  
    Tak - to oryginalny CM12 Beymy (oem dla elestry). Paczki fajne ale właśnie klubowe - stworzone by pracowały jako typowe topy podparte basami na 18". Pełnym pasmem to za bardzo nie pogra a jak już to będziesz wielce zniesmaczony brakiem najniższych rejestrów. Kręcenie eq coś da ale roztrzepotane głośniki poumierają.
  • Poziom 43  
    Wywołany do tablicy, mogę jedynie napisać, iż zgadzam się z tym co napisał eddie.
    Na pewno nie nagłośnisz tymi kolumnami imprezki na 100 osób, bez podparcia dołem, co najwyżej do ok. 30 osób.

pozdrawiam.
  • Warunkowo odblokowany
    No to, to faktycznie gra... ale trzeba mieć dwa kręgosłupy no i koniec mocy 2x400w żeby to zaczęło grać. Ją powiem tyle.
  • Poziom 8  
    Te kolumny mogę kupić za 600 zł + wyjazd do Końskich (70zł). Sprzedający to człowiek na poziomie, muzyk, szczerze opowiedział o fachowej naprawie głośnika wysokotonowego w Elestrze.
    Zresztą w Końskich mieszkają jego rodzice i tam trzyma sprzęt. Skrzynie pochodzą od starszych LDM-ów, które mu na Beymach złożyli w Elestrze. Zaprasza na posłuchanie. Jakie macie odczucia Panowie?

http://allegro.pl/koncowka-mocy-ads-lx-800-kolumny-beyma-elestra-i3163825725.html
  • Poziom 43  
    Co prawda midbas Beyma CM 15 T-100N ma moc 200 W, więc kolumny mają po 200W mocy, jednak 600 zł opłaca się za nie dać. Midbas co prawda wiekowy, ale wygląda nieźle, zresztą jak i średniotonowiec. Zwrotnice tez wyglądają solidnie.
    Warto też zastanowić się nad tym ADS-em. Potarguj się, może go puści za 800 zł z case-m i kablami.

Co do Elestr z linków, były by lepszą opcją, ale i tak tym Elmuzem nie wykorzystał byś ich potencjału mocy. Chyba że planujesz w najbliższej przyszłości zakup mocniejszego napędu. :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Na tego ADS-a to już wcześniej był kupiec. Za to nie było zbytu na kolumny, ale jak ja zadzwoniłem to samo się ułożyło wszystko i każdy może wziąć to na czym mu zależy.

Powiedz mi, czy ta moja końcówka (150W/8Ohm) z tymi kolumnami (200W/8Ohm) to będzie "dobra para". Czy wystarczą żeby te dwa razy w roku jakoś bez awarii i znośnie zagrać?

Jak sam dobrze wiesz, jeśli kupię te lepsze kolumny to za pół roku będe Cię pytał jak sprzedać Elmuza2158B i jaki wzmacniacz kupić do Eletry 300W/8Ohm?

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, tak miałem w młodości z domowym sprzętem audio. Skończyło się na tym że po igłę (Wkładkę) do gramofonu pojechałem do Berlina.

Wracając do mojego obecnego problemu to:

Poniższe kolumny mogę mieć na gotowo, do domu przywiezione za 1100zł. Są nietknięte:

http://allegro.pl/kolumny-elestra-300w-i3149700030.html

Jak widzisz tę sprawę z boku, bez angażowania w to emocji?

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Wracam do tematu.

W końcu kupiłem kolumny o następujących głośnikach:

CM-15/G

CM-10

CP-21/F

Są to głośniki Beyma i teraz rozumiem co oznacza wcześniej zamieszczony wpis, że trzeba do nich "dwóch kręgosłupów".

Z tyłu tych kolumn firma Elestra napisała 300W / 8 Ohm i nic więcej o nich nie wiem (nawet nie wiem jaką mają skuteczność).

Wygląda na to, że mój wzmacniacz 150W / 8 Ohm Elmuz jest za mały.

Za jakim używanym wzmacniaczem do 500/600 zł powinienem się rozglądać żeby dobrze pasował do tych paczek?

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Muzoman napisał:
    trzeba do nich "dwóch kręgosłupów".

Są to kolumny pełnopasmowe i zadaniem ich jest przetworzyć jak najszersze pasmo, z naciskiem na duże natężenie niskiej części pasma, więc obudowa musi mieć odpowiednie gabaryty a taka musi trochę ważyć.

Muzoman napisał:
    nic więcej o nich nie wiem (nawet nie wiem jaką mają skuteczność).

Zazwyczaj skuteczność zestawu głośnikowego jest taka, jaką ma największy zastosowany w nim głośnik. SPL CM-15/G to 97,9 dB, więc całkiem nieźle. Ponadto głośnik ma 3" cewkę, więc nieźle zabrzmi dołem.

Muzoman napisał:
    Wygląda na to, że mój wzmacniacz 150W / 8 Ohm Elmuz jest za mały.

W jakim sensie?
    Jeśli masz na myśli coś pokroju "nie uciągnie", to źle myślisz. Z punktu widzenia wzmacniacza, jest mu zupełnie obojętne, jakiej mocy kolumny zasila i ich moc nie ma żadnego wpływu na jego prawidłową pracę. Jedynie co najwyżej, nie zostanie w pełni wykorzystany potencjał mocy kolumn.
    Jeśli moc tej końcówki jest wystarczająca do Twoich zastosowań, to nie musisz kupować innej o większej mocy. Jednak (jak już napisałem wcześniej) większej mocy wzmacniacz, pozwoli w większym stopniu wykorzystać potencjał kolumn.
    Trudno będzie kupić odpowiedniej mocy końcówkę w tej kwocie. Ale szukaj. Jak coś znajdziesz, pokaż - ocenimy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie!
    Postanowiłem nie zmieniać niczego do pierwszej imprezy i sprawdzić w praktyce jak chodzi to co już mam, a potem zdecyduję czy zmiany są potrzebne.

Mam też pytanie na temat kabla łączącego kolumnę ze wzmacniaczem. W sprzęcie domowym mam linkę miedzianą 2x3,5 (przywieziona z Niemiec 20 lat temu). Czy są jakieś wymagania co do grubości i długości linki przy sprzęcie estradowym? Widziałem w sklepie elektrycznym podobną linkę miedzianą 2x2,5 po 1,5zł/mb. Czy taka może być?

Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    Muzoman napisał:
    Czy są jakieś wymagania co do grubości i długości linki przy sprzęcie estradowym?

Są. Przekrój żył, zależny jest od mocy zestawu i długości kabli. Do tego Elmuza, kable o długości do ok.10mb, mogą mieć przekrój 2x1,5mm². Jeśli będą dłuższe, to lepiej użyć kabli o przekroju 2x2,5mm².

Muzoman napisał:
    Widziałem w sklepie elektrycznym podobną linkę miedzianą 2x2,5 po 1,5zł/mb. Czy taka może być?

W zasadzie tak, jednak jeśli kable będą często używane (rozwijane, zwijane), to lepiej zakupić profesjonalne przewody głośnikowe w gumowej otulinie. Są bardziej elastyczne, nie skręcają się i nie łamią.
    http://muzyczny.pl/145029g_Kable-przewody-Kab...e.html?m=0&ma=500000&t=3&p=0&s=3&k=0&r=3&q=10

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam i wracam do nurtujących mnie pytań. Na imprezie zauważyłem, że mój wzmacniacz (Elmuz 2158B czyli 150 Wat / 8 Ohm ) podłączony do 300 Watowych / 8 Ohmowych kolumn Elestra gra bez przesterowania na granicy interesującej mnie głośności. To znaczy gdy podkręciłem mu moc o 0,5 stopnia na potencjometrze, to czasem zapalała się na chwilkę kontrolka przesterowania, ale to dosłownie 2-3 razy na godzinę. Postanowiłem wymienić tę końcówkę na coś większego - i znalazłem ogłoszenie:
    Elmuz 2258M (250W/8Ohm) w niezłym stanie - za 500zł z przesyłką. Foto w załączniku.

Moje pytanie jest następujące:

Czy te 100 Wat różnicy będzie odczuwalne dla mojego ucha, czyli kolumny bedą grać wyraźnie głośniej bez przesterowań niż na dotychczasowym końcu?

Ile warto zapłacić za taki wzmacniacz?

A może trzeba szukać większego wzmacniacza?

Pozdrawiam - muzoman.
  • Poziom 32  
    Odczuwalny będzie zysk w basie i lepsza kontrola nad "zrywami" mocy ale wielkiego podboju kosmosu bym się nie spodziewał.
  • Poziom 43  
    Jak już się zdecydowałeś na zakup innego wzmacniacza, to dozbieraj i kup taki, który zaspokoi apetyt tych paczek. 400W każda z nich łyknie na przystawkę :-).
    Zgadzam się z _eddide_ - 100W więcej - świata nie zawojujesz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    No tak przeskok z 150W na 250W nie będzie za bardzo odczuwalny nawet jak postawisz obok siebie kolumny o mocy 150watt i 99db a 250watt o skuteczności 96db. Jednak te 100watt to juz zawszę coś, pamiętam miałem Elmuza 2158M i jako dodatkowa Img 500 która teoretycznie miała taka samą moc, ale różnica w dzwięku była po stronie Elmuza a to z racji lepszego basu i większej dynamiki bo jak to już każdy wie watt watowi nie równy. Na twoim miejscu zrobił bym tak: Albo zostawił to co masz i dokupił coś co ma z 2x400watt 8ohm dla subbasu albo sprzedał go i kupił już coś co pociągnie niemal wszystko ot 2x500watt 8ohm / bridged 1400watt 4ohm (teoretycznie).
  • Poziom 8  
    Zrozumiałem! Zaczynam się rozglądać za końcówką 400/500W 8Ohm.Jak coś się pokaże to napiszę - dzięki za cierpliwość.