Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o wyliczenie skrzynki pod mały subwoofer

OKI 03 Kwi 2013 14:10 1155 5
  • #1 03 Kwi 2013 14:10
    OKI
    Poziom 18  

Chciałbym wykonać mały subwoofer do auta typu zafira ale o nietypowych wymiarach docelowo ma się zmieścić za 3 trzecim rzędem foteli.
    Posiadam radio Pioneer DEH-85BT i oryginalne głośniki w drzwiach firmy BOSE
    i chciałem dać coś na tył aby dołożyć trochę basu do całości.

Nie gram głośno ma być to do normalnego słuchania muzyki, ale jesli jest taka potrzeba to dysponuję też wzmacniaczem carpower hpb-1502 który gdzieś mi się wala po warsztacie i mogę to pogonić.
    Wymiary które mogę zmieścić to 250 x 250 x 600mm długości, czyli pod głośnik 8" Jeśli lepiej by to wyszło z głośnikiem 10" to wymiar mogę zmienić kosztem wysokości np 300 x 200 x 600 mm - 1000 mm
    lub zrobić sciętą obudowę dół 300 x góra 200 materiał to MDF obudowa może być bassreflex lub labirynt z dokładności wykonania portu sobie poradzę.
    Czy przy takich wymiarach mozna coś zbudować co by fajnie zagrało?

• #2 03 Kwi 2013 14:29
    JerzyPed
    Poziom 19  

Na forum mamy bardzo zdolnych ludzi ktorzy potrafia obliczyc objetosc skrzynki, ale musisz najpierw zdecydowac sie jaki glosnik basowy kupisz i wtedy na podstawie parametrow tego glosnika mozna obliczyc objetosc skrzynki ewentualnie skopiowac wymiary firmowej skrzynki w ktorej zastosowano ten sam glosnik.

• #3 03 Kwi 2013 16:22
    OKI
    Poziom 18  

Tak szczerze mówiąc to liczyłem że ktoś podpowie też na jakim przetworniku to wykonać, ja nawet nie wiem jakie właściwości są w tym przypadku ważne i będę celował w głośniki i nabijał niepotrzebne posty.
    Zrobiłem kiedyś skrzynkę closed do Lanzara Max 12 ale to inna bajka, i tak pudło wyszło wielkie.
    Patrząc na Lanzara 8" to pojemność wymagana to 28,32L biorąc skrzynkę Closed 250 x 250 x 700 to wychodzi ok 30,4L nie wiem czy to zagra prawidłowo a z tego co słyszałem na wersji MAX12 to grało dość sztywno.

• #4 03 Kwi 2013 17:33
    JerzyPed
    Poziom 19  

Rozpietosc cenowa glosnikow jest bardzo duza. Jezeli napiszesz w jakiej cenie chcesz kupic glosnik, to wtedy ktos ci odpowiednio doradzi. Druga sprawa, czy chcesz miec ten glosnik po to zeby sluchac wraz z pasazerami dobrej muzyki, czy po to, zeby przejezdzajac przez glowna ulice miasta zapierac poteznym basem dech w piersiach siedzacym na tarasach dziewczynom.
    W tym drugim przypadku glosnik bedzie duzo drozszy i byc moze jeden nie wystarczy.

• #5 03 Kwi 2013 23:49
    OKI
    Poziom 18  

Jerzy dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość.
    Tak jak pisałem wyżej ma to słuzyć do słuchania a nie do zrzucania śniegu z auta.
    Muzyki słucham różnej począwszy od Enya, poprzez kawałki z lat 80 kończąc na aktualnych kawałkach 13toletnia córka ma swoje wymagania :)
    Cena oczywiście w ramach rozsądku myślę zmieścić się w 250zł
    Mam Lanzara MAX12 ale ten głośnik będzie chyba za duży do takiej małej obudowy niby w closed potrzebuje ok 29L. Myślałem aby kupić coś pod siedzenie, ale wątpię w jakość grania takiego cuda więc wolę zrobić coś samemu.
    Dużej skrzyni nie chcę, bo po rozłożeniu wszystkich siedzeń nie będę miał co z nią zrobić Dla tego wymysliłem aby zmieściła się za tylnimi siedzeniami, może przetwornik HERTZ ES 200 ma niezłe recenzje a litrażowo wiele nie potrzebuje ok 8L można coś pokombinować.

• #6 04 Kwi 2013 09:47
    JerzyPed
    Poziom 19  

HERTZ ES 200 nie jest zly, ma dobre pasmo 30-400Hz, Fs tez dobre, 33Hz (to znaczy ze mozna wystroic do tej granicy, ale wtedy bedzie duza skrzynia) SPL tylko 87dB (mogloby byc troche wiecej, ale to tez wystarczy) ten parameter okresla glosnosc glosnika. Zajrzalem na strone internetowa tej firmy i tam sa podane rozne wersje obudowy (zamknietej oraz BR). Na przyklad obudowa zamknieta 12,8 litra da strojenie na 46Hz, to juz jest wystarczajaco duzo basu do sluchania. Mozna zrobic mniejsze obudowy, ale wtedy bedzie troche mniej basu, chociaz byc moze tez Ci go wystarczy. Ten glosnik ma 4omy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME