Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAMSUNG LE46B650 - poziome linie w równych odstępach

frew 03 Apr 2013 14:27 4386 17
    frew
    Level 10  
    Witam.
    Już jakiś czas temu te linie pojawiły się, telewizor był w serwisie przy okazji uszkodzenia karty sieciowej. Wymienili płytę główna, a przynajmniej tak opisali w papierach. Linie znikły, lecz niedawno znów się pojawiły. Są szerokości 1 piksela i w równych odstępach co 5 pikseli na całej wysokości ekranu. wygląda to tak jak by co 5 pikseli pasek 1 o szerokości piksela nie świecił się. Wyraźnie zaczyna się od prawej krawędzi matrycy i biegnie do około 2/3 jej szerokości i stopniowo zanika. Czyli obraz z lewej części matrycy na około 1/3 szerokości jest ok. Co może być spowodowane tą usterką, czy można ją jakoś samemu naprawić ? Bardzo będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
    SAMSUNG LE46B650 - poziome linie w równych odstępach SAMSUNG LE46B650 - poziome linie w równych odstępach SAMSUNG LE46B650 - poziome linie w równych odstępach
    baki
    Level 20  
    Witam.
    Wymienili płytę Main bo karta sieciowa też jest na płycie Main.
    Takie uszkodzenie to jakiś niekontakt na panelu pomiędzu T-con a panelem lub co gorsza już na samej elektronice panela. Popraw taśmy między T-con a panelem.
    Pozdr.
    jfranc
    User under supervision
    baki wrote:
    Witam.
    Wymienili płytę Main bo karta sieciowa też jest na płycie Main.
    Takie uszkodzenie to jakiś niekontakt na panelu pomiędzu T-con a panelem lub co gorsza już na samej elektronice panela. Popraw taśmy między T-con a panelem.
    Pozdr.

Nie słuchaj bzdur, tylko wieź do serwisu. Sam nic nie zrobisz, najwyżej zepsujesz całkiem matrycę.
    mariuszlatek
    Level 11  
    Witam, miałem podobnie.
    U mnie nie świeciła co 3-cia linia w poziomie. Problemem okazała się pierwsza flexa po lewej stronie panela( flexy u góry).
    W tej flexie nie kontakt był w pierwszych po lewej stronie ścieżkach.
    Ja próbowałem to naprawiać za pomocą lutownicy weller z regulowaną temp., pomogło to ale tylko na tydzień, ponieważ ponownie się " rozlutowało"(nie zastosowałem kleju).
    Znalazłem problem ale nie potrafię łączyć flex z matrycą.Warto po takim zabiegu także pomyśleć o zabezpieczeniu tego klejem na wysokie temperatury.
    Niestety po kilku próbach chwilowe braki kontaktu spowodowały iskrzenie ścieżki a co za tym idzie jej przepalenie wcześniej przed polem łączeniowym ze szkłem.
    Teraz pozostaje mi tylko wymiana całej flexy lub połączenie kilku ścieżek.Ale nie mam na to pomysłu.

Pozdrawiam
    Latek M.
    xiąc
    Level 9  
    mariuszlatek wrote:
    Teraz pozostaje mi tylko wymiana całej flexy lub połączenie kilku ścieżek.

Nie tylko. Jeszcze T-con po takim iskrzeniu też do wymiany. ;) A ścieżki to do czego chcesz łączyć??
    mariuszlatek
    Level 11  
    Witam.
    T-CON sprawny. Wcześniej już też mi iskrzyło i t-con wytrzymał (pierwsze próby podejścia do problemu).
    Poza tym t-con mam drugi taki sam.
    Ścieżek raczej nie połączę.Chociaż są na to metody.Niestety za drogie.
    Pracuję w miejscu gdzie się wykonuje połączenia do tranzystorów jeszcze bez obudów.Połączenia takie są rzędu mikrometrów.Poza tym są metody naparowywania metalu. Ale prywaty w pracy nie będę robił.
    Ale jeśli gdzieś Panu zalega taka matryca uszkodzona (nawet zbita)to chętnie się polecam żeby ją odkupić(na czymś trzeba się uczyć).
    Może ma Pan jakieś doświadczenia w wymianie flex to też chętnie posłucham.
    Może jakieś info Pan posiada na temat montażu flex przez producentów.I ich metody.
    Ja nic nie tracę a zyskać mogę wiele :)
    Do odważnych świat należy.

Elektronika to moje hobby a nie praca :)

Pozdrawiam
    Latek M.
    xiąc
    Level 9  
    Problemem w tych matrycach nie jest czym połączyć lub od czego, tylko do czego. ;)
    mariuszlatek
    Level 11  
    Dlatego też postanowiłem poeksperymentować w wymianę całej flexy a nie w łączenie przepalonych ścieżek.Zakładam że ścieżka na szkle jest ok i na taką wygląda.
    Jest to trudne i w sumie pewnie się nie uda tego naprawić ale jak się nie spróbuję to się nie przekonam.
    Ktoś to wykonał więc się da.Pytanie tylko jak to wykonać domowymi sposobami?
    Każdy by chciał wiedzieć jak to naprawić ale żeby pomóc to nie ma komu, tylko krytykować.

To co chciałem przedstawić w tym wątku to gdzie tkwi problem w której flexie bo jest ich kilkanaście.A naprawa to już inna bajka.

Pozdrawiam Latek M.
    xiąc
    Level 9  
    Niektórzy podobno wprasowują żelazkiem. :)
    mariuszlatek
    Level 11  
    Ja raczej myślałem coś na zasadzie szerokiego grota ( z silikonową końcówka), jest to o tyle lepsze że można regulować temperaturę. Grot coś typu 936 z popularnego portalu aukcyjnego. Silikonowa końcówka grota tak nie kaleczy flexy. Flexa jest wykonana z materiału podobnego do taśmy kaptonowej. Jak sprawdzałem wstępnie to flexa wytrzymuje 300 stopni. Teraz pytanie czym jest to łączone? cyna?

To forum ma pomagać, wymieniać się doświadczeniami a nie odsyłać do serwisu.

Pozdrawiam
    Latek M.
    xiąc
    Level 9  
    mariuszlatek wrote:
    To forum ma pomagać, wymieniać się doświadczeniami a nie odsyłać do serwisu.

Kto ci takich bajek naopowiadał? To forum służy do wymiany doświadczeń, nie musi jednak pomagać, czasem musi odsyłać do serwisu.
    mariuszlatek
    Level 11  
    Jeśli to zagraża jego życiu to faktycznie powinno się odsyłać do serwisu.
    mirex
    Level 43  
    O w mordę! :)
    Tak miłego "Witka" na forum albo nigdy nie było, albo baaaardzo, bardzo dawno. :)
    A ten mu tu takie "kapeluchy" sadzi. ;)
    mariuszlatek wrote:

Jeśli to zagraża jego życiu to faktycznie powinno się odsyłać do serwisu.

A jeśli zagraża "życiu lub zdrowiu" naprawianego sprzętu, to już nie? ;)

mariuszlatek wrote:
    Poza tym są metody naparowywania metalu

Powiedzmy. Są i inne metody.
    Tak w ramach pomocy proponowałbym zastanowić się co wspólnego ma ścieżka na szkle matrycy z metalem. Metalem zdatnym do procesu lutowania.
    To może odpadną pomysły używania cyny i lutownicy.
    Proponowałbym także zastanowić się, co tam w tym "szkle" jeszcze jest i jak zareaguje ewentualnie na traktowanie lutownicą o znacznej temperaturze. Nawet z teflonowym grotem. ;)

Oczywiście to nie zmienia faktu, że w celach "naukowych" praktykować można różne metody. Gdyby nie dążenie do nietypowych rozwiązań, czasem wręcz idiotycznych na pierwszy rzut oka, nie byłoby wynalazków. ;)
    mariuszlatek
    Level 11  
    Już się bałem że Cię wyrzucili z tego forum.
    Osobiście nie przepadam za Tobą. I zawsze się cieszę jak nie udzielasz się.No chyba że merytorycznie wnosisz coś do tematu.

Quote:
    A jeśli zagraża "życiu lub zdrowiu" naprawianego sprzętu, to już nie?

Mój sprzęt , więc pozwolisz może że w moim przypadku będę robił z nim co uważam za stosowne?

Jesteś w stanie coś więcej napisać o tym co to za materiał jest pomiędzy flexą a szkłem?
    Podejmowałeś próby naprawy? Jeśli posiadasz jakieś doświadczenie to proszę o podzielenie się tym. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
    Latek M.
    don robochłop
    Level 2  
    mirex wrote:
    Tak miłego "Witka" na forum albo nigdy nie było, albo baaaardzo, bardzo dawno. :)

Był. Przez jeden rok zaraz po zarejestrowaniu. ;)

Dodano po 1 [minuty]:

mariuszlatek wrote:

Mój sprzęt , więc pozwolisz może że w moim przypadku będę robił z nim co uważam za stosowne?

Róbta co chceta, ale nie piszta herezji na forum. I tyle.
    mariuszlatek
    Level 11  
    Ja zawsze staram się swoje doświadczenia tu przedstawiać i proszę wszystkich o to samo.Nawet jak jakiś tam "mirex" was zmiesza z błotem.
    Pozdrawiam
    Latek M.
    mirex
    Level 43  
    W tym temacie, w którym mariuszlatek zresztą nie wiadomo co robi, a moderacja milczy, dostał on jedynie ode mnie pomoc. I od "Witka" też trochę. ;)
    Może to zrozumie kiedyś, a może nie. Nie obchodzi mnie to.

Bo nosanol to jest to!

Zastanawiam się tylko, co ty tutaj ze swoim tekstem robisz.
    zbyszekskibinski wrote:
    No niestety, jak już zdobył 'złotą gwiazdę zasługi' tzw. 'Gieroja', to pomoc się skończyła
    frew
    Level 10  
    Witam.
    Postanowiłem odświeżyć swój stary temat, ponieważ usterki w moim telewizorze ewoluują.
    Poniżej film z pasami które pojawiły się niedawno. Pionowe pasy pojawiające się na ekranie gdy w tv emitowany jest jaskrawy przedmiot, lub menu tunera SAT.
    Po wygaśnięciu jaskrawego przedmiotu i pozostawienia czarnego tła pasy stopniowo się rozmywają aż do całkowitego wygaśnięcia.
    Dodam, że poziome pasy z powodu których zakładałem ten temat zanikły i obraz jest idealny.
    Proszę o informację czy w tym temacie uda się coś zdziałać, czy ewentualna naprawa usterki jest możliwa. Może ktoś już się spotkał z takimi objawami i zna rozwiązanie problemu.

Serdecznie dziękuję za pomoc.
    Marcin P.