Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz AP-FM - Pogarsza słabsze stacje

finerek123 03 Apr 2013 16:34 6093 22
    finerek123
    Level 15  
    Witam.

Posiadam pojedynczy dipol:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm
    Wzmacniacz AP-FM
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_ap-fm_18_db_ekranowany_B9013.htm
    No i zasilacz antenowy 12V/100mA

Schemat podłączenia
    W puszce jest zamontowany fabryczny symetryzator.

Posiadany tuner to Sony ST-370

Słabsze stacje - jak Bajka czy RMF Classic z PKiN się pogorszają.Jest lekko szumiące mono i robi się mocno szumiące monp. Co ciekawe - RDS się wczytuje co się nie zdarzyło bez wzmacniacza. Ale w mocniejszych stacjach jak Planeta czy TOK FM lekki szum całkowicie znika i jest czyste stereo z RDS.

Dodam iż warunki nie pozwalają mi na zamontowanie większej anteny i właśnie z tego powodu kupiłem wzmacniacz AP FM.

Antena jest zamontowana na balkonie na 1 piętrze domu jednorodzinnego, celuje w PKiN. Czy przeniesienie jej wyżej na poddasze może pomóc?

W skrócie:
    Wzmacniacz polepsza odbiór mocniejszych stacji usuwając mały poziom szumu całkowicie.
    Wzmacniacz za to pogarsza odbiór stacji 100W i niżej z PKiN.

W jaki sposób można to poprawić?
    irekr
    Moderator
    Jak daleko mieszkasz od komina EC na Przemysłowej...?

Obawiam się że bez włączenia specjalnego filtru wycinającego 92,7 nic nie zdziałasz....
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    finerek123 wrote:
    Antena jest zamontowana na balkonie na 1 piętrze domu jednorodzinnego, celuje w PKiN.

jak taką anteną możesz "celować" w PKiN. :?:
    Zadbaj o zgodność polaryzacji, która może wprowadzać tłumienie nawet do -90dB sygnału.

Quote:
    Czy przeniesienie jej wyżej na poddasze może pomóc?

Zawsze podniesienie to większy sygnał.

Quote:
    Wzmacniacz za to pogarsza odbiór stacji 100W i niżej z PKiN.

W nadajnikach z PKiN-u nie widać żadnego poniżej 100W ERP.
    PKiN : http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1I .

Pozdrawiam.
    finerek123
    Level 15  
    irekr wrote:
    Jak daleko mieszkasz od komina EC na Przemysłowej...?

Obawiam się że bez włączenia specjalnego filtru wycinającego 92,7 nic nie zdziałasz....

Z 500 metrów. Bliskie 92.7 może robić sieczkę nawet w okół? Akurat zawsze wolałem 89.0. Jakiś taki żywszy dźwięk jest na tej częstotliwości :)

Normalnie wycelowana przodem w PKiN :) Przyjmując że tył to tam gdzie kabel z puszki wychodzi.

Antena jest w polaryzacji pionowej

Ale są 100W :) Dopisałem te "i niżej" bo w głowie miałem 90.6 z Ronda ONZ :)
    nieistotny
    Level 16  
    Pewnikiem Maryję to już masz "w kolorze" :D
    Ten wzmacniacz ma stałe wzmocnienie i pewnie masz za wysoki sygnał z Maryi, możesz próbować dodać regulowany tłumik antenowy na wejściu wzmacniacza.
    Może się udać ustawić taki poziom sygnału, że będzie to wszystko "grało", ale nie koniecznie musi się to udać ....
    irekr wrote:
    specjalnego filtru wycinającego 92,7 nic nie zdziałasz....

I trochę stacji z boków powycinasz ;) Czym węższy filtr tym droższy w budowie.
    SP5ANJ wrote:
    Zawsze podniesienie to większy sygnał.

Również sygnałów niepożądanych.
    finerek123 wrote:
    tył to tam gdzie kabel z puszki wychodzi.

:) proste, jak mogliśmy nie wiedzieć. Spróbuj ustawić prostopadle do nadajnika, na mierniku będzie minimalna różnica, na ucho nie :)

Czy są jakieś różnice gdy załączysz tłumik na odbiorniku?
    Jakaś różnica gdy zmieniasz IF ?
    finerek123
    Level 15  
    http://www.dipol.com.pl/tlumik_vhf_tra-04_pas...pustowe_47-2250mhz_z_przejsciem_dc_R50155.htm
    Taki tłumik jest dobry? I zamontować go po wyjściu ze wzmacniacza czy przed wzmacniaczem?

I tłumik potrzebuje zasilania?

A problemem mogą być również bliskie BTS'y?

I czy można gdzieś kupić tłumik na samo 92.7? :)

(może dla Was to głupie pytania ale kiedyś też mieliście o tym więdzę taką jak ja teraz :) )
    irekr
    Moderator
    Tłumik raczej nie wymaga zasilania.

Filtru selektywnego na 92,7 nie kupisz.

Przy odrobinie wprawy i wiedzy można taki filtr zrobić, pod warunkiem posiadania podstawowych materiałów: blachy mosiężnej, trymerów ceramicznych powietrznych, dwóch kondensatorów 0,5 pF, metra drutu srebrzonego oraz oczywiście dwóch gniazd, najlepiej typu F.
    Poprawnie zrobiony wytłumi sygnał o około 30 dB wycinając sygnał w pasmie około 800 kHz. Masz dobry tuner, jeden z najlepszych i takie wytłumienie pozwoli na poprawny odbiór wszystkich stacji z Warszawy z wyjątkiem 92,0, 92,4, 93,3 i tylko trochę pogorszy odbiór 94,0.
    Przypuszczam że zainstalowanie takiego filtru do anteny 3 elementowej pozwoli na zupełnie poprawny odbiór nawet Radia Kampus.

Z odległości 500 metrów nadajnik o mocy 300W (w rzeczywistości jest trochę więcej) daje w antenie napięcie około 1 V. Tego nie przeniesie żaden wzmacniacz antenowy.
    nieistotny
    Level 16  
    finerek123 wrote:
    http://www.dipol.com.pl/tlumik_vhf_tra-04_pasmo_przepustowe_47-2250mhz_z_przejsciem_dc_R50155.htm
    Taki tłumik jest dobry?

Lepiej weź ten: http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm
    finerek123 wrote:
    I zamontować go po wyjściu ze wzmacniacza czy przed wzmacniaczem?

Przed
    finerek123 wrote:
    I tłumik potrzebuje zasilania?

Nie
    finerek123 wrote:
    A problemem mogą być również bliskie BTS'y?

Oczywiście :) zwłaszcza w mitologii antenowej.
    Prędzej natkniesz się na uszkodzony wzmacniacz/odbiornik/inny element instalacji niż "siejący" BTS. Jeśli używasz elementów instalacji odpowiedniej jakości i sprawdzonego producenta to nie martw się o BTSy. One na prawdę mają wysokie reżimy pracy czego nie mogę powiedzieć o części naszych pseudoproducentów pseudowzmacniaczyków pseudoantenek i wszelkiej maści osprzętu antenowego.
    finerek123 wrote:
    I czy można gdzieś kupić tłumik na samo 92.7?

Obawiam się, że nie będzie łatwo :) ten temat odpuść bo odbiornik masz dobrej jakości i wydaje mi się że jego ARW powinno sobie poradzić nawet z Maryją :)
    Proszę odpowiedzieć na pytania z końca mojego poprzedniego posta.
    finerek123
    Level 15  
    @irekr
    Nie dla mnie robienie tłumików ;) Sam nigdy bym tego nie zrobił, nie moja posiadka :)

Czyli skoro nie przeniesie wzmacniacz antenowy - zakłócenia antenowe od 92.7 można wyeliminować?

Ze stacji które podałeś jakie mogłyby ucierpieć to najważniejsze to 94 - ale dużo by się nie stało skoro teraz odbiera w skali 1-10 9+/10? (czasem rds potrafi urwać)

@nieistotny
    Co do poprzedniego postu - IF zbytnio nic nie daje(chyba chodzi o przycisk IF Band nad ekranem?) - mogę powiedzieć że nawet nic. A tłumik to ten przycisk ANT ATT? Jeśli tak to to tylko pogarsza sprawę :| Jakby wzmacniacz usunąć - podobny efekt.

Podałem wszystko co używam. Jeśli chodzi o symetryzator to jest to ten który był w zestawie z anteną. A zasilacz? Pochodzi z dawnej anteny siatkowej. Marka to Electronist. Tylko zrobiłem sobie drobną przejściówkę z wtyczki telewizyjnej na radiową i to podłączone do tunera.

Schemat:
    ZT--->R->F------------>F->R->Tuner

Legenda:
    Z-Wtyczka od zasilacza
    T-Wtyk telewizyjny
    R-Wtyk radiowy
    F-złącze F

A i jeszcze co do 92.7 - zarówno ze wzmacniaczem jak i bez odbiera bardzo dobrze bez żadnych szumów. RDS pokazuje się dosłownie w chwili najechania na częstotliwość 92.7.
    nieistotny
    Level 16  
    finerek123 wrote:
    zakłócenia antenowe od 92.7 można wyeliminować?

Ale Ty nie masz zakłóceń od 92.7, błędnie interpretujesz to co słyszysz.
    Tak jak napisał SP5ANJ ,- podnieś antenę wyżej żebyś miał wyższy sygnał i lepsze C/N i dopiero wtedy dokładaj ewentualny wzmacniacz o ile będzie potrzebny.
    W tej chwili zapewne poziom sygnału najsłabszych stacji masz na pograniczu poprawnego odbioru, dokładasz wzmacniacz i szumy wzmacniacza są na tyle silne że masz odwrotny efekt od oczekiwanego.
    Już gdzieś kiedyś wspominałem, że zysku wypracowanego w antenie nie zastąpisz najlepszym wzmacniaczem i tyle.
    Jutro z ciekawości sprawdzę ile mam u siebie Famy Wołomin w stosunku do innych stacji przy odległości do ich anteny 600 metrów. Odbiorników radiowych mam.. kilkanaście, ot takie hobby i na żadnym nie mam "zakłóceń" od bliskiego nadajnika.
    irekr
    Moderator
    Jest jeszcze jedna metoda, polegająca na wykorzystaniu zależności równoległego podłączenia anten.

Nie piszesz pod jakimi azymutami odbierasz sygnał z komina a pod jakim azymutem sygnał z PKiN, ale jeżeli podłączysz odpowiednio dwie anteny pionowe i umieścisz w pewnej odległości od siebie to można wykorzystać zjawisko wielolistkowości anten synfazowych.
    Mądrze to brzmi ale nie jest aż tak trudne do zrobienia. Normalnie takie podłączenie stosuje się do zwiększenia zysku anten, ale równie dobrze można stosować do wytłumienia określonych kierunków. Ot, po prostu wykorzystanie praw fizyki.
    W Googlach tego nie znajdziesz....

Jeżeli postawisz dwie anteny w odległości od siebie około 0,75 do 0,9 fali i podłączysz je odwrotnie ze sobą przez jednakowej długości kable do sumatora - może być pasywny lub odpowiednio przerobiony symetryzator - to taka kombinacja dwóch anten daje co najmniej dwa silne wycięcia charakterystyki i kilkanaście mniejszych. Odpowiednio przemieszczając anteny miedzy sobą uzyskujesz stan przy którym sygnał z komina jest najsłabszy. Wysoce prawdopodobne , że uzyskasz także poprawę odbioru innych sygnałów z innych kierunków.
    Tego typu prace będziesz mógł robić raczej jak się ociepli...
    nieistotny
    Level 16  
    Witam!
    Przeskanowałem dziś mój eter i wyniki pomiarów poziomu sygnałów są dosyć ciekawe.
    Lokalizacja Wołomin.
    Antena, nielubiana przez wszystkich SV Total bez wzmacniacza, brak znacznych przeszkód.
    Kabel 20mb triset
    miernik Wavetek + radio na syntezie z RDS
    pogoda taka jak widać śnieg z deszczem, więc warunki pomiaru nie za ciekawe.
    Nie będę wklejał całego wykazu żeby nie zaśmiecać forum. Skupię się tylko na stacjach wymienionych przez finerka , odległości mamy zbliżone jeśli chodzi o lokalny nadajnik UKF.
    87.8 Radio Bajka RTCN Warszawa 'PKiN' (0.1 V) 38.0dBuV szumiące stereo choć nie wiem na ile ma wpływ kraniec pasma w odbiorniku ... być może większy niż można przypuszczać bo:
    92.7 Radio Maryja Wyszków Wyszków 33.6dBuV czyste stereo przy 33dB
    94.7 Fama Wołomin, Wołomin(0.2 nie wiem? V) 75.2dBuV odległość do mnie około 500 metrów czyli podobnie jak u finerka.
    98.3 RMF Classic RTCN Warszawa 'PKiN' (0.1 V) 42.0dBuV czyste stereo.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany to mogę przesłać pełny wykaz na PW.

Jakie masz wyjście z sytuacji finerek? ... myśl nad anteną kierunkową na odpowiedniej wysokości. Póki co, nie pchaj się we wzmacniacze bo to nic nie da.
    finerek123
    Level 15  
    @irekr
    Dzięki za metodę, zapiszę sobie w notatniku twój post ;) I w razie czege napiszę w tym temacie.
    Tak to mniejwięcej wygląda.

I jeszcze zapytam - dokupić jeszcze jeden taki sam dipol 1 elementowy? I te 2 anteny do jednego sumatora podłączyć? I odległość w falach - jak to przeliczyć na centymetry? Czy po prostu postawić je obok siebie na tym samym słupku i przesuwać odpowiednio na boki?

@nieistotny
    Ja uważam że SV Total to fajna antena ale do miast takich jak Warszawa i okolicach w którym są nadajniki w różnych miejscach rozsiane - Dereniowa, Rondo, PKiN + piraci. Dużym plusem jest to że nie jest kierunkowa. U mnie jednak pojedynczy dipol owiele lepiej sobie radzi. Ale spójrzmy gdzie leży Wyszków a gdzie Wołomin. Po za tym wydaje mi się że Fama Wołomin ma trochę wyżej komin. Radio samochodowe 3-4 km po wiechaniu na S8 w stronę Warszawy automatycznie zmienia na 89.0. A w drugą stronę to ciągnie do samego zjazdu Warszawski nadajnik. Nie lepiej jest w stronę Ostrołęki - granica powiatów i o 92.7 ani śladu. A przecież to 300W i tylko 20km.

Tutaj posiadam pełny bandscan http://pastebin.com/C6tjFwTZ gdy jeszcze robiłem go na tunerze wbudowanym w amplituner - Yamaha RX-V371 (budżetowy, wiem, ale nie jestem audiofilem). Musiałem mieć coś źle z podłączeniem bo w 92.7 jest wspomniane że ze wzmacniaczem

No i co do północnych stacji - to musiało być lekkie tropo bo teraz nic nie odbiera.
    nieistotny
    Level 16  
    Masz całkiem dobrą lokalizację jeśli byś zamontował antenę z drugiej strony budynku.
    finerek123 wrote:
    Radio samochodowe

...dobrych firm to całkiem przyzwoite sprzęty nawet do zastosowań domowych :) , natomiast radio nie zagra bez anteny zwłaszcza w samochodzie. Natomiast anteny samochodowe to już zupełnie inny temat i wyniki odsłuchu jak dla mnie nie są w ogóle miarodajne.
    irekr
    Moderator
    Przychylam się do opinii ze warto by przestawić antenę na druga stronę budynku.
    Gdyby antenę np 3-elementowa Yagi postawić na narożnik dolnym lewym na rysunku, to już sama charakterystyka da podobne efekty. Do tego dojdzie tłumienie samego budynku. Pomyśl o tym, znacznie to ułatwi zadanie.

Na temat równoległego łączenia anten jest mnóstwo materiałów, jest to temat zbyt obszerny by poruszać w postach forum.
    Ogólna zasady:
    1. Anteny są identyczne;
    2. Symetryzatory są identyczne - ale lepiej symetryzację zrobić na pętlach kabla koncentrycznego;
    3. Długość kabli łączących jest krytyczna. Jeżeli anteny maja pracować we wspólnej fazie - lub całkowicie odwrotnej - długości kabli powinny być identyczne z dokładnością do centymetra - i najlepiej z tego samego odcinka kabla.
    4. ALE zmieniając długość jednego z przewodów można zmieniać zależności fazowe, czyli także charakterystyki anteny.

Odsyłam do źródeł : "Amatorskie anteny KF i UKF" oraz "Poradnik Ultrakrótkofalowca", ta ostatnia pozycja jest w necie w formacie PDF, chyba na stronach AGH Kraków.
    finerek123
    Level 15  
    @nieistotny

Na drugą stronę budynku nie mam jak. Ale za to mogę po lewej stronie - ale to dopiero jak będzie cieplej. Wietrzyć pokoju nie potrzebuję ;) . Po za tym śrubki i tak się trochę zmroziły i mam problem z odkręceniem nawet teraz - przed chwilą zobaczyłem.

No i radio - nie wiem czy to cud techniki, jest to wbudowane w Chevroleta Aveo :)
    Mała antena i prawdopodobnie wzmacniacz - podczas jazdy po mieście stacje odbierają albo bardzo ładnie albo beznadziejnie :) Tzn. gra ładnie, i po chwili się robi cicho (pewnie byłyby szumy tutaj) i znów gra ładnie.

@irekr

3 elementowa yaga - może być ciężko. W garażu posiadam jeszcze taką antenę http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm ale bez tej dodatkowej antenki na polaryzację pionową.
    irekr
    Moderator
    Zostaw to cudo w garażu. Bez pionowego druta jest anteną dookólną w polaryzacji poziomej, dla Ciebie nieprzydatnej...
    nieistotny
    Level 16  
    finerek123 wrote:
    Na drugą stronę budynku nie mam jak.

No to zastaw tam gdzie jest teraz tylko może daj ze 4 metry masztu żeby choć trochę wystawać ponad linię dachu, to już byłby duży sukces.
    finerek123 wrote:
    Mała antena

Bo teraz takie czasy że to nie może szpecić :) antenka to kawałek cienkiego stalowego drucika nawiniętego na pręcik z włókna szklanego, to działa tak jak słyszysz :) równie dobrze będzie odbierać na pilniczku od paznokci D:
    finerek123 wrote:
    i prawdopodobnie wzmacniacz

Obowiązkowo, trzeba czymś nadrobić praktycznie brak anteny, a że czasami szumi i skacze radyjko z częstotliwości na częstotliwość, trzeba to przełknąć i cieszyć się niezmąconym designem auta :) Zobacz jak wiele aut w ogóle "nie ma anteny" a radia mają i grają ... jak u Ciebie ;)
    Najmocniej za OT przepraszam, ale to u mnie wrodzone :|
    finerek123
    Level 15  
    Taki 3 elementowy dipol jest ok? http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm

I jeszcze chciałbym dokupić sumator, gdyż obecną antenę skierowałbym na Ostrołękę w celu odbioru jednej z moich ulubionych stacji - Radia OkO.

http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizyjny_st_1-69_C0910.htm
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_-_sumator_zewnetrzny_rsi-02ms_R85315.htm
    Albo wasza propozycja.

Cena - byleby rozsądna tak jak w wyżej wymienionych ;)

@nieistotny
    No niestety... Cała motoryzacja poszła w dół. W tym radia w nich montowane. Pamiętam Astre z 99r. Wysoka antena, na 100% bez wzmacniacza (byłem przy tym jak tata radio montował - nie było z autem i trzeba było samemu dokupić i zamontować :D ) Co to nie odbierało ;)
    Ale skakanie częstotliwośći nie przeszkadza - jest to płynne, bez przerwania. Tylko dla przykładu zmiana 92.7 na 89 powoduje że dźwięk staje się żywszy.

No ale to taki OT
    nieistotny
    Level 16  
    finerek123 wrote:

W zasadzie to i tak wyboru innego nie ma :) Parametry średnie, zwłaszcza na Radio Bajka której chcesz koniecznie słuchać :D
    Jeśli chcesz żeby nas tu wszystkich zadziwić to proszę :
    http://www.kathrein.de/en/sat/kataloge/download/99811659.pdf
    ABH01 opis na stronie 66
    finerek123 wrote:
    gdyż obecną antenę skierowałbym na Ostrołękę w celu odbioru jednej z moich ulubionych stacji - Radia OkO.

A jutro sobie przypomnisz, że chciałbyś jeszcze posłuchać DAB+ ze stolicy? :)
    finerek123 wrote:
    I jeszcze chciałbym dokupić sumator

I jak to senior Siarra w Killerze 2 powiedział -"cały misterny plan w p...."
    Jeśli już koniecznie musisz te 2 anteny spinać to tylko przełącznikiem ręcznie sterowanym lub wersją na pilota.
    Spięcie tych anten na stałe nie wyjdzie na dobre.
    finerek123 wrote:
    Albo wasza propozycja.

Kup antenę kierunkową, zamontuj najwyżej jak się da i daj znać jak słychać bo dalsza dyskusja na dzień dzisiejszy mija się z celem :) do dzieła !!
    finerek123
    Level 15  
    Ten PDF co podałeś z 10 min mi się pobierał, teraz 20 min się "renderuje". Jest na 25 stronie, może do północy dojdzie do 66 więc na tą część postu odpowiem później

OK-Firefox przestał działać. Mógłbyś wkleić screena z tej strony? Bo skoro mam Was zadziwić to musi być ciekawe :)

Nie, DAB to nie dla mnie. Jeszcze się okaże że będą takie same problemy jak z DVB-T... Wolę jednak aby przyszumiło niż przerwało :) Po za tym gadamy o konkretach, a tunera za 3 tys nie będę kupował...

Jutro jeszcze pobawię się tą anteną.
    finerek123
    Level 15  
    20 metrów słupa to co prawda nie dla mnie (bo mój dom Emitel w RTCN przekształci :D )

Ale za to schemat z anteną - samoróbką ciekawy. I może moja stara antena do analogowej TV otrzyma drugie życie :) Tylko w innej formie.

Swoją drogą przymocowałem antenę wyżej, skróciłem nadmiar kabla a sam wzmacniacz dałem jeszcze bliżej anteny (teraz jest z 1 metr kabla od anteny, wcześniej było 8-9) a zasilacz 2 metry dalej. W ten sposób dobiłem całkowicie Bajkę, ale jest bardzo lekko szumiące stereo na RMF Classic :)