Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termometr z 1N4148 i zaklocenia

22 Lut 2005 21:08 2027 5
  • Poziom 10  
    Polutowalem sobie termometr z kitu NE041. Jako czujnik temperatury jest dioda 1N4148. Na srodku jest uklad ICL7101. Jest wyswietlacz LED i jeszcze jakies inksze elementy ktorych przeznaczenia za bardzo nie znam. Tak czy owak po dlugiej kalibracji zmusilem go do poprawnego dzialania. Ale jest problem. Wskazania temperatury zmieniaja sie po:
    - przysunieciu reki do diody, lub wzieciu jej do reki,
    - umieszczeniu przewodu na ktorym jest dioda przy jakims kablu w ktorym jest prad,
    - umieszczeniu ktorego kolwiek elementu termometru przy kompie z modemem GPRS,

Domyslam sie (moge sie myslic) ze indukuje sie wtedy w ukladzie/przewodzie jakis prad ktory falszuje wynik pomiaru. Chcialbym ten termometr umiescic w samochodzie ale tam jest mnostwo fal eketromagnetycznych z silnika, alternatora, CB, komorki. Do tego dochodzi ze przewody laczace diody z ukladem beda przebiegac obok mnostwa innych kabli. Wszytsko to zebrane razem spowoduje pewnie ze odczyty temperatury beda bardzo niepoprawne.

I teraz mam pytanie czy tak bedzie faktycznie, a jesli tak to czy da sie temu jakos zaradzic?

pozdrawiam, dZL
  • Poziom 31  
    a jak się wstawi diodę w ekran? Umieść ją w jakiejś stalowej 'klatce' podłączonej do minusa zasilania układu.
  • Poziom 10  
    Tez o tym myslalem, ale razem z dioda trzeba bedzie wziasc przewod ekranowany i moze jeszcze zaekranowac caly uklad. Sprobuje i zobacze jakie beda rezultaty.

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Podlaczylem diode-czujnik ekranowanym dobrze przewodem i nie pomoglo wcale :(
  • Poziom 30  
    spróbuj zablokowac ten czujnik przy wejsciu na uklad pomiarowy kondensatorem np 1nF i zaobserwuj zmiany popwinno pomuc jak bedzie zmiana na lepsze mozesz spróbować dobrać eksperymentalnie taki kondensator *spróbuj równierz przy samej diodzie i koniecznie łącz kablem ekranowanym* a zazmykanie diody w pudełku metalowym wpłynie na wydłurzenie czasu pomiaru !
    pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Proponowałbym zablokować kondensatorem o większej pojemności (ceramiczny rzędu 10-22 nF powinien starczyć) bezpośrednio samą diodę, żeby uniknąć detekcji sygnałów w.cz. indukowanych w przewodzie. A po drugiej stronie kabla dobry kondensator elektrolityczny, który wytnie zakłócenia o mniejszej częstotliwości.

RoMan
  • Poziom 39  
    Powinieneś zaekranować cały układ. Kiedyś składałem podobny termometr i objawy były bardzo podobne. Ja to rozwiązałem w taki zposób że przyłożyłem od strony ścieżek sreberko od czekolady (oczywiście stroną papierową;). Do takiego ekranu musisz jakoś przytwierdzić przewód który połączysz z masą układu. Ja użyłem bodajże spinacza biurowego. Prowizora na maxa, ale skuteczna...
    Powinieneś zastosować również kabel ekranowany.