Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny robot, projektowanie

03 Kwi 2013 17:54 1320 3
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam nadzieję że to dobre miejsce na ten temat i mnie nie zabijecie ;]
    Jako że ze znajomymi cierpimy na chroniczną nudę postanowiliśmy się za coś zabrać. Postanowiliśmy więc zrobić robota ;]
    Otóż sprawa ma się następująco:
    -Ma być to pojazd gąsienicowy
    -Napęd elektryczny (jakieś silniczki)
    -Sterowanie zdalne za pomocą komputera. Tu zaczynają się problemy. Myślę że najlepiej byłoby wykorzystać 3G (np. wi-fi ma mały zasięg). Nie wiem czy to będzie dobry wybór. Ostatecznie chciałbym tam umieścić 3 kamery (to tak przyszłościowo, jednak lepiej zaprojektować go myśląc z wyprzedzeniem co by potem lipy nie było). Pomyślałem o 3G, bo ma zasięg wszędzie, tylko nie mam pojęcia czy da radę w niskiej cenie wysyłać 3 sygnały z kamer (ostatecznie może być tylko jeden w danym momencie) i dane (z sensorów itp) oraz odbierać polecenia sterujące jego pracą. Nie mam pojęcia czy jest w Polsce jakiś dobry operator który spełni moje wymagania. Chyba każdy ma limity na ciężar danych (który przy wideo szybko się wyczerpie). No i ping oczywiście... Wchodząc na telefonie i pingując przykładowo google.pl u kumpla osiągał ok. 100ms Nie wiem czy to nie za duże opóźnienie do moich celów.
    -Komputer pokładowy. Chcielibyśmy stworzyć własny. Nie mówię że od podstaw, ale bazując na jakimś gotowym układzie zrobić własną płytkę. Jeżeli to okaże się za trudne w wykonaniu to pewnie posłużymy się czymś w stylu raspberry pi (tanie, małe i ma chyba wszystko czego potrzebujemy).
    -Do tego jeszcze jakieś głośniczki i mikrofon do komunikacji oraz straszenia emerytek ;p

Silniczki, światła itp chciałbym sterować komputerem za pomocą prostego układu podpinanego na usb, który się odpowiednio zaprogramuje. Stworzenie aplikacji wysyłającej polecenia do klienta oraz aplikacji samego klienta interpretującego te polecenia i włączającego odpowiednio pożądane elementy nie powinno być mega skomplikowane. Nie wiem jeszcze jak podpiąć i czego dokładnie użyć do mierzenia temperatur w strategicznych miejscach, mierzenia odległości od obiektów czy badania pozycji (żyroskop?), ale pewnie coś wykminie.

Coś byście zrobili inaczej (prościej/taniej)? Coś z założenia jest źle? Wszelka pomoc się przyda ;]
    Chyba o niczym nie zapomniałem. Pozdro ;d
  • Computer Controls
  • Poziom 33  
    Rozumiem że biegle znacie programowanie oraz pracę mikrokontrolerów ? Jeśli tak to połowa za wami. Następnie umiejętność projektowania płytek, budowa i uruchomienie układów. Podejrzewam że budżet też macie na to nie mały.
    Powiem tak: jeśli macie tą wiedzę to możecie kombinować, jeśli nie zacznij od robotów mini-sumo lub światłolubów. Do poczytania na forum.
  • Computer Controls
  • Poziom 33  
    Sprawdź ceny :
    -kamer
    -modułów GSM
    -zasilania
    -napędów
    -żyroskop
    -drobnica
    -czujniki
    Nie wiem jak jesteście ugadani z tym elektronikiem, ale są też koszta za robocizne.

I teraz podlicz.